Branimir Korać • subota, 21.10.2017.

Okončano je drugo kolo Eurolige, a u posljednja četiri susreta uspješni su bili domaćini. Crvena zvezda, Himki, Olympiakos i Valencia nisu dopustili gostima da pobjednički napuste njihovu dvoranu...

Crvena zvezda je još jednom nošena velikom podrškom s tribina stigla do pobjede, prvi put ove sezone u Euroligi, a u Beogradu je pala Barcelona. Gostima je ovo bila jubilarna 400. utakmica u Euroligi, a Beograđani su im na kraju pokvarili slavlje i uzeli su pobjedu 90:82.

Zvezda je bila bolji protivnik i zasluženo je slavila. Sjajno je otvorila utakmicu, brzo stekla lijepu prednost, ali Barcelona je ipak okrenula rezultat. Nešto manje od tri minute prije kraja gosti su nakratko poveli, imali su prednost 80:79, no do kraja susreta domaćin radi seriju 11:2 i bilježi lijepu pobjedu.

"Odigrali smo loše prvo poluvrijeme i to nas je pratilo kroz cijelu utakmicu. Oni su puno bolje otvorili susret, mi smo konstantno bili u zaostatku i s velikim brojem pogrešaka puno toga smo im poklonili. U drugom dijelu zaigrali smo puno bolje i s više energije, uspjeli smo i povesti, ali ponovno smo napravili neke pogreške i upisali poraz", kaže Pierre Oriola.

Zvezdu su do pobjede predvodili Milko Bjelica s 23 poena i Taylor Rochestie s 22 poena i sedam asistencija. Kod poraženih Kevin Seraphin ubacio je 16 poena, Thomas Heurtel 14 uz 11 asistencija, a Ante Tomić za 22 minute ubacio je deset poena (4/9) uz osam skokova.

Olympiakos je opravdao status favorita u dvoboju protiv Unicaje, a do pobjede je mogao i lakše od konačnih 80:75. Španjolci su bili u visokom zaostatku, ali oporavili su se na vrijeme i stvorili u nastavku susreta dosta problema Olympiakosu koji se morao podosta namučiti da dovrši posao.

Nakon odličnog starta i visokih plus 15 u početku susreta, Olympiakos je polako počeo gubiti prednost i Unicaja se posve približila. Tijekom posljednje dionice u više navrata bila je na posjed do poravnanja, ali nikako nije uspjela to i ostvariti te je na kraju upisala poraz.

"Od početka susreta su nas pritisnuli, a kao razigravač i vođa momčadi morao sam se pobrinuti da nam ne pobjegnu. Vratili smo se i nismo se prestali boriti, ali preuzimam krivicu na sebe, promašio sam previše slobodnih bacanja i napravio previše pogrešaka", samokritičan je bio Ray McCallum koji je šutirao slobodna 7/12 i izgubio četiri lopte.

Kod Olympiakosa najistaknutiji bili su Hollis Thompson s 15 poena i Nikola Milutinov s 12 poena i pet skokova. Kod gostiju po 14 poena upisali su McCallum i Dragan Milosavljević (pet skokova) dok je Dejan Musli dodao 12 poena i sedam skokova.

Perasovićev Anadolu Efes nakon slavlja u derbiju protiv Fenerbahčea tijekom vikenda u turskom prvenstvu, u Euroligi je i dalje u čekaonici za prvu pobjedu. Upisao je poraz u gostima kod Valencije 78:71, momčadi koju je Perasović uspješno vodio tijekom karijere.

Presudilo je očajno otvaranje drugog dijela od strane gostiju, Valencia je tu stvorila vrlo visoku prednost i nakon toga Efes je uspio samo smanjiti zaostatak na minus sedam.

"Čestitke Valenciji, odigrala je bolje i zaslužila je pobjedu. Početak oba poluvremena odlučio je pobjednika. Nakon lošeg starta u utakmicu imali smo snage vratiti se, ali bilo je nemoguće to ponoviti i nakon onakvog ulaska u drugo poluvrijeme", smatra Perasović.

U pobjedničkom sastavu Erick Green ubacio je 24 poena uz pet skokova, Joan Sastre dodao je 15 poena, a Bojan Dubljević deset skokova. Kod poraženih Vladimir Štimac ubacio je 22 poena uz šest skokova, a Errick McCollum 20 poena. Kruno Simon za 25 minuta šutirao je 0/4 za dva i 0/2 za tri te ostao bez poena uz tri skoka i dvije asistencije.

Problema nije bilo za Himki koji je ranom serijom 11:0 stvorio ugodnu prednost i nakon toga mirno priveo posao kraju protiv Žalgirisa. Domaćin je u drugom dijelu u niz navrata mogao prelomiti susret i otići na 20 poena viška, svaki put gosti su se oduprli tom naletu, ali svejedno su na kraju poraženi 85:77.

"U utakmici smo ostali samo zato što smo se žestoko borili. Pokušali smo igrati agresivno i odlučno, međutim dalekometni šutevi nam nisu ulazili. U nekim trenucima nedostajalo nam je više koncentracije, nedopustivo je raditi na ovakvoj razini ovako glupe pogreške kakve smo mi radili", tvrdi Paulius Jankunas.

Kod pobjednika Thomas Robinson ubacio je 19 poena uz deset skokova, a Aleksej Šved dodao je 16 poena. Kod Žalgirisa Jankunas je bio na 24 poena i osam skokova, a Aaron White dodao je 16 poena i osam skokova.