Branimir Korać • utorak, 14.11.2017.

Odigrana su prva četiri susreta sedmog kola Eurolige, a najteži poraz otkad igra u Euroligi upisao je Real Madrid. U Tel Avivu Neven Spahija upisao je poraz od Velimira Perasovića...

Panathinaikos je u Ateni ugostio Himki i u posve neočekivanom raspletu stigao je do četvrte pobjede. Nikakvo iznenađenje nije pobjeda Grka već razlika s kojom su slavili. Himki je dosad imao samo jedan poraz, no ovdje je pregažen s 93:65 te je prošao tek nešto bolje nego u dvoboju protiv Olympiakosa koji mu je nanio jedini preostali poraz. Ovdje je dvoboj bio jednosmjeran, nakon prvih 20 minuta već je bilo gotovo 20 razlike i u nastavku susreta domaćin je rutinski dovršio posao.

"Ovo nije bila utakmica, samo jedna momčad bila je na parketu. Nas nije bilo nigdje niti u jednom košarkaškom elementu, bili smo loši u skoku, napadu i nismo imali nimalo strpljenja. U prvom poluvremenu šutirali smo 3/11 slobodna, a mogu nabrojati barem deset situacija gdje nismo realizirali zicer", ljut je s razlogom na kraju bio Georgios Bartzokas.

U pobjedničkom sastavu Marcus Denmon ubacio je 24 poena, James Gist dodao je 12 uz šest skokova, a Nick Calathes 11 poena uz 11 asistencija. Kod poraženih Aleksej Šved ubacio je 17 poena, a Thomas Robinson uhvatio deset skokova.

Zanimljiv dvoboj odigran je u Malagi gdje je odluka pala nakon produžetka. Unicaja je ugostila Žalgiris i upisala poraz 85:83. Mogli su Litavci slaviti i u 40 minuta, vodili su dvije minute prije kraja 70:61, 28 sekundi prije kraja imali su dva slobodna bacanja i Vasilije Micić promašio je oba da bi u samoj završnici Ray McCallum ubacio za 72:72. U produžetku je McCallum ponovno pogodio za 83:83 samo dvije sekunde prije kraja, ali nakon minute odmora Edgaras Ulanovas zabija sa sirenom za pobjedu Litavaca.

Predvodili su ih Kevin Pangos s 21 poenom (5/7 trica) i pet asistencija, a Arturas Milaknis dodao je 13 poena. Kod domaćina Ray McCallum ubacio je 19 poena, a Jeff Brooks dodao je 16 poena i 11 skokova.

U hrvatskom trenerskom dvoboju u Tel Avivu Maccabi je poražen od Anadolu Efesa s 92:72. Velimir Perasović nadmudrio je Nevena Spahiju i stigao do zaslužene pobjede. Efes je dominirao susretom, a u posljednjoj dionici nije propustio priliku razbiti domaćina koji je žurio i u toj žurbi dosta griješio.

"Težak poraz. Željeli smo obraniti naš teren, znali smo da su dobra momčad što smo vidjeli već u dvoboju protiv Barcelone. I ovdje su odigrali stvarno jako dobro, naučit ćemo nešto iz ovog poraza", istaknuo je Deshaun Thomas.

Sjajnu utakmicu kod Efesa odigrao je Errick McCollum s 31 poenom (8/11 trica), Vladimir Štimac dodao je 15 poena i 13 skokova, a Kruno Simon za 35 minuta 11 poena (1/3 za dva, 3/5 za tri) uz pet skokova. Kod domaćina Pierre Jackson upisao je 20 poena, a Jonah Bolden 12 poena i osam skokova.

Real Madrid upisao je svoj najteži poraz ikada u Euroligi. Na gostovanju u Vitoriji kod Baskonije izgubio je čak 105:75, a raspucani domaćin već na poluvremenu vodio je s vrlo visokih 64:44. Serijom 19:0 Baskonia je odjurila na 27:5 nakon šest i pol minuta igre i već tada stvari su bile jasnije.

"Velika pobjeda, sretan sam zbog igrača jer je svaki od njih imao svoja dobra razdoblja tijekom susreta. Odigrali smo odličnu obranu i imali krasnu podršku s tribina, nismo u najboljoj poziciji na ljestvici i trebamo svaku pobjedu", rekao je nakon susreta Pedro Martinez.

U njegovoj momčadi Rodrigue Beaubois ubacio je 15 poena, a Marcelinho Huertas 13 uz šest asistencija. Kod poraženih Luka Dončić ubacio je 18 poena, a Walter Tavares deset uz sedam skokova.