Marjan Kreševac • nedjelja, 26.11.2017.

U dva nedjeljna susreta Premiershipa vidjeli smo nastavak crnih dana Davida Unswortha na klupi Evertona, koji je teško stradao u gostima kod Southamptona rezultatom 4:1 te teško izborenu pobjedu Arsenala kod Burnleyja pogotkom Sancheza iz kaznenog udaraca u 92. minuti...

Kakvu igru su danas na St. Mary'su pružili izabranici Davida Unswortha najbolje oslikava podatak da je Southampton do sada na svom terenu postigao samo šest pogodaka, a danas je protivnički vratar Pickford četiri puta morao vaditi loptu iz mreže. Sve je počelo već u 18. minuti nakon što je Dušan Tadić pogodio na dodavanje Ryana Bertranda.

Curilo je na sve strane u obrani gostiju i pravo je čudo kako nije još pokoja lopta završila u njihovoj mreži. Najbliži golu bio je u Charlie Austin koji je u jednom od svoja četiri pokušaja prema golu okrznuo vratnicu. Upropastili su Sveci previše toga i prema starom nepisanom pravilu bili su za to kažnjeni.

Igrala se posljednja minuta sudačke nadoknade prvog dijela kada je Gylfi Sigurdsson opalio s dvadesetak metara, lopta je preletjela domaćeg vratara, pogodila gredu, odbila se u vratnicu, ponovno u gredu i napokon prešla gol liniju. Ovakav pogodak postiže se vjerojatno jednom u životu. Ali i od takvog pogotka bilo je slabe koristi za goste jer drugo poluvrijeme donijelo im je pravi raspad sustava i težak poraz.

Prvo je u 58. minuti Austin napokon uspio pogoditi i to glavom nakon sjajnog ubacivanja Bertranda. Napomenimo da je i u ovom slučaju lopta dirala okvir gola prije nego se zakoprcala u mreži. Isti scenarij gledali smo i u 58. minuti, ponovno Austin i njegova glava, a promijenio se samo asistent, ovaj puta to je bio Tadić. Posljednji čavao u Evertonov lijes zabio je u 87. minuti kapetan Steven Davis.

Nikola Vlašić ušao je u igru u 75. minuti umjesto ozlijeđenog Keanea i savršeno se uklopio u sivilo Evertona.

U drugom susretu gledali smo jedno sjajno izdanje Burnleyja u obrambenoj fazi nogometne igre. Izabranici Arsenea Wengera u 90 minuta susreta uputili su samo jedan udarac u okvir gola. Taj pokušaj je stigao tek u 51. minuti, a autor je Alexandre Lacazette koji je nakon proigravanja Sancheza pokušao iz daljine, no njegov pokušaj zaustavljen je u donjem lijevom kutu gola.

Puno bliži pogotku bili du domaći i to u 16. minuti kada je Čech vršcima prstiju uspio skrenuti pokušaj Johanna Berga Gudmundssona u vratnicu. Isti igrač imao je lijepu priliku i u 58. minuti, no opet je Arsenalov vratar izašao kao pobjednik. Premalo toga dobroga pokazali su Topnici na Turf Mooru danas. Mora im se priznati da su pokazali volju i želju, ali ne i znanje pogotovo u završnici akcija.

Kako je vrijeme odmicalo postajalo je sve izglednije da će domaći navijači slaviti veliki bod osvojen protiv Arsenala, ali umjesto smijeha posljednje minute sudačke nadoknade izmamile su pokoju suzu na lica. Igrala se 91. minuta kada je James Tarkowski faulirao Ramseyja u kaznenom prostoru i darovao gostima priliku da udarcem s bijele točke dođu do pobjede. Sanchez je tu priliku iskoristio i donio sva tri boda gostima. Bilo bi ružno reći da je pobjeda nezaslužena, ali da je nepravedna to svakako.