Italija potopila Hrvatsku u Draženovu domu

Sportnet • nedjelja, 26.11.2017.

Sve dobro što je Hrvatska napravila u prvoj četvrtini prosula je u narednom dijelu utakmice i katastrofalno odigrala treću četvrtinu. Italija odlazi kući s velikom pobjedom 80:64...

AUTOR: Jan Šneler

Utakmica je krenula odlično po hrvatsku reprezentaciju. U napadu je Hrvatska bila opasna, koncentrirana i vrlo kvalitetno rješavala napade. S druge strane, Talijani su igrali dosta konfuzno, ponajprije je Gentile forsirao, i postigli svega četiri koša u prvih pet minuta. Hrvatska je u tom trenutku imala lijepih 12 koševa prednosti.

Iako je Italija smanjila prednost na osam poena, 23:15, svi su mogli biti zadovoljni odigranom prvom četvrtinom u kojoj je Hrvatska pokazala puno bolju igru nego protiv Nizozemske. No, onda se dogodila druga četvrtina u kojoj je igra Hrvatske počela drastično padati.

Nije tako izgledalo sredinom četvrtine kada je Božić postigao tricu za vodstvo 28:17, međutim od tog trenutka do kraja četvrtine Hrvatska je postigla svega četiri poena. Kako se tako ne može pobijediti niti amatersku momčad, Italija je iskoristila sve date šanse i napravila seriju 15:3 te došla do vodstva na poluvremenu 35:32.

Ono što se pak dogodilo u trećoj četvrtini spada u vjerojatno najgore odigrane četvrtine hrvatske reprezentacije. Vrlo brzo je Italija došla do dvoznamenkaste prednosti. Italija je vodila 44:36 kada se dogodio scenarij sličan hollywoodskom. Ovoga puta nije bilo "nestali u 60 sekundi", Hrvatska je nestala u svega pet sekundi. Prvo je Della Vale pogodio tricu za +11, da bi svega par sekundi kasnije Hrvatska loše izvela loptu i Vitali zabija novu tricu za još veće vodstvo.

U posljednjoj dionici Hrvatska se uspjela primaknuti na zaostatak od osam koševa međutim Italija je odličnim šutom držala igru u potpunoj kontroli. Igra se potpuno razvodnila kako se utakmica bližila kraju i kada je postajalo jasno da će Italija s velikom razlikom pobijediti Hrvatsku. Konačno, utakmica je završila pobjedom Italije 80:64.

U redovima hrvatske reprezentacije, najbolji je bio Planinić s 20 postignutih koševa i deset skokova, dok je Talijane predvodio Della Vale s 25 koševa i čak postignutih trica.

Nakon dva odigrana kola, Hrvatska nema niti jednu pobjedu i dovela je u pitanje prolazak u sljedeći krug. Jasno je kako su naredne utakmice ključne za bilo kakvo razmišljanje o prolasku skupine i odlasku u drugu fazu kvalifikacija. Ove dvije utakmice pokazale su kako ovaj roster vjerojatno nije dovoljno kvalitetan za susrete s reprezentacijama u skupini, a javnost će sigurno tražiti i objašnjenje trenera Ivice Skelina jer Hrvatska već dvije utakmice ne izgleda nimalo dobro.

• qvestor27.11.2017. u 09:48
    Ovakav način kvalifikacija je smrt za male zemlje kojima su najbolji igrači u klubovima koji igraju u Nba ili Euroligi i koje ti klubovi ne puštaju, dakle jedino nam preostaju igrači iz domaće lige koji nemaju kvalitetu i kojima prosječni i vrlo često ispodprosječni stranci uzimaju mjesto u... [više na forumu]
    qvestor
  • Obrisan korisnik27.11.2017. u 09:47
    Ovo je samo odraz pravog stanja u Hr.klupskoj košarci godinama,godinama nerada i ne znanja stvaranja mladih igrača i sustava koji kod nas ne postoji, jer ne možeš se stalno oslanjati na igrače koji igraju isključivo u nba,a to je samo nekolicina njih a šta je sa ostalima, gdje su ostali igrači po... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.11.2017. u 23:11
    Kad sam napisao da bez Bogdanovića i Šarića ova reprezentacija izgleda kao netko kome će i plasman na velika natjecanja biti uspjeh, to je vjerojatno bilo pretjerivanje. Ali sad vidim da i nije daleko od toga...
  • vjesu26.11.2017. u 22:43
    Nije problem pomladiti momcad, cak je to bilo nuzno po mom misljenju. Ali novi trener mi nikako nije sjeo. Uz neke cudne odluke, kao recimo dugo drzanje Kruslina na klupi u trenucima kad smo gubili kontrolu nad utakmicom ili forsiranje Bilana (posebo u prvoj tekmi), meni je jako iritantan. Samo... [više na forumu]