Dario Dodić • srijeda, 29.11.2017.

Bez prevelikih iznenađenja završene su večerašnje utakmice 14. kola Premiershipa. Arsenal je na Emiratesu razbio Huddersfield, dok je Everton na Goodisonu popravio krvnu sliku uvjerljivim slavljem protiv West Hama. Pobjede su upisali i Chelsea, Liverpool i Manchester City...

David Moyes na klupi West Hama iz dana u dan uspijeva dokazati da najveći problem Čekićara nije bio Slaven Bilić. Danas je West Ham gostovao na Goodison Parku kod Evertona i pomogao domaćima da se u najljepšem mogućem svjetlu pokažu novom manageru, Samu Allardyceu, koji je susret odgledao s klupe.

Barem su donekle domaći nogometaši izliječili komplekse proizašle iz posljednjih nekoliko mjeseci slabe igre, s 4:0 su svladali West Ham, junak večeri bio je Wayne Rooney.

Bivši engleski reprezentativac hat-trickom je vodio Everton do pobjede, prvim koji je postigao u Premiershipu nakon 2.272 dana, odnosno nakon rujna 2011. godine. Prvi je gol zabio u 18. minuti, nakon što mu je Hart obranio jedanaesterac, lopta mu se sretno odbila, iz drugog pokušaja Rooney zabija za vodstvo Evertona.

Deset minuta kasnije Rooney podiže vodstvo Evertona na 2:0, bio je to rezultat s kojim se otišlo na odmor. U nastavku je West Ham ipak zaigrao bolje, nametnuo je igru i pitanje je kako bi susret završio da je u 59. minuti Lanzini s bijele točke smanjio na 2:1. Pročitao je njegovu namjeru Pickford i obranio mu jedanaesterac.

Sedam minuta kasnije Rooney je zapečatio utakmicu na najljepši mogući način. Hart je istrčao s vrata kako bi očistio jednu loptu, na njegovu nesreću pogodio je Rooneyja koji sa svoje polovice zabija za 3:0. Za konačnih 4:0 poentirao je Williams u 78. minuti. Nikola Vlašić u igru je ušao tek u sudačkoj nadoknadi.

Manchester City se pošteno oznojio kako bi na Etihadu ugrabio sva tri boda protiv Southamptona. Momčad Pepa Guardiole pucala je iz svih oružja, ali dugo nije uspijevala matirati Forstera.

Tek u 47. minuti popustio je gostujući obrambeni bedem. Sjajno je ubacio De Bruyne, dvojica Cityjevih i jedan Southamptonov igrač išli su na loptu, čini se da je nitko nije dodirnuo prije nego je ušla u mrežu, pogodak je pripisan De Bruyneu.

Nastavio je City i nakon postignutog pogotka napadati, s nadom da će drugim golom riješiti utakmicu i nastaviti veliki pobjednički niz, ali uslijedio je hladan tuš za domaćine kada je Romeu 15 minuta prije kraja zabio za 1:1.

Činilo se da Guardiolinoj momčadi nema spasa, a onda se u doslovno posljednjim sekundama, u šestoj minuti sučevog dodatka, ukazao Raheem Sterling i krasno pogodio s ruba kaznenog prostora za novu pobjedu Cityja.

Od svih večerašnjih favorita Arsenal je svoj posao odradio najlakše i najuvjerljivije. Huddersfield Town nije se dobro proveo na Emiratesu, momčad Arsenea Wengera slavila je s 5:0.

Nakon manje od tri minute kapitulirala je gostujuća momčad. Krasno su kombinirali Topnici, na kraju Ramsey petom pronalazi Lacazettea, koji lagano poentira za vodstvo Arsenala.

Dugo je Arsenal dominirao i tražio drugi gol i rješenje pitanja pobjednika. Izdržali su gosti do 68. minute, kada na scenu stupaju Özil i Giroud, Huddersfieldova brana je popustila i uslijedila je poplava Losslova gola. U razmaku od tri minute i 58 sekundi Arsenal je postigao čak tri pogotka.

U 68. minuti najbolji džoker s klupe na svijetu, Olivier Giroud zabija za 2:0 na dodavanje Özila. U idućoj minuti se i Sanchez lijepim golom iz voleja upisuje u strijelce, još je jednom asistent bio Özil. Njemački se reprezentativac u 72. minuti upisao i strijelce na dodavanje Ramseyja i tako prvi put u karijeri u jednoj utakmici Premiershipa sudjelovao kod tri gola.

Priču je na Emiratesu svojim drugim golom zaključio Giroud, iako ogromne zasluge idu Kolašincu, za konačnih 5:0.

Chelsea je na Stamford Bridgeu uz puno muke došao do sva tri boda protiv Swanseaja. Aktualni prvak rano je ostao bez trenera Antonija Contea koji je zbog nepotrebnog prigovaranja sucima završio na tribinama, ali i bez Talijana na klupi Chelsea je dominirao, ali nije uspijevao doći do pogotka.

Ključan za poprilično netaknutu mrežu Swanseaja bio je gostujući vratar Lukasz Fabianski, koji se svim silama trudio obraniti sve što su domaći nogometaši uputili prema njemu. Jedan pokušaj ipak mu je završio iza leđa, Rüdiger je glavom u 55. minuti donio sva tri boda Chelseaju.

Bio je to osmi gol glavom Chelseaja ove sezone u Premiershipu, nijedna druga momčad nije ih postigla toliko.

Liverpool je u gostima kod Stokea slavio s uvjerljivih 3:0, iako rezultat ne odaje pravo stanje stvari na travnjaku. Nije Stoke bio bezopasan, poprilično se mučila momčad Jürgena Kloppa i tek je u završnici uspjela slomiti domaćine.

Bilo je tu i nekoliko dvojbenih odluka suca Atkinsona, koje su išle na ruku Liverpoolu i na koje su se s pravom žalili domaći nogometaši. Ne bi pogriješio Atkinson da je u završnici prvog dijela umjesto žutog pokazao izravni crveni karton gostujućem vrataru Mignoletu.

U tim je trenucima Liverpool vodio lijepim pogotkom Manea iz 17. minute. Dugo su gosti tražili drugi pogodak, a onda je u završnici, u razmaku od samo šest minuta, Mohamed Salah potvrdio sjajnu formu i osigurao tri boda Redsima.

U 77. mu je minuti asistirao upravo Mane nakon što se prošetao po desnoj strani kaznenog prostora Stokea. U 83. minuti Salah zabija svoj drugi gol za konačnih 3:0. Dejan Lovren odigrao je svih 90 minuta za Liverpool.