Dario Dodić • petak, 01.12.2017.

Odigrana su dva susreta 15. kola talijanske Serie A. Juventus je u derbiju kola slavio na gostovanju kod Napolija, dok je Roma bez većih problema dohvatila pobjedu protiv desetorice igrača SPAL-a...

Derbi 15. kola, ali i dosadašnjeg dijela Serie A odigran je večeras na San Paolu. Napoli je ugostio Juventus, koji je Napolitancima nanio tek prvi ovosezonski prvenstveni poraz. U utakmici velike važnosti aktualni prvak jednim je golom osigurao sva tri boda, iako nije trebao niti nastupiti, svojem bivšem klubu presudio je Gonzalo Higuain.

Argentinac se zbog operacije kojom mu se stabilizirala slomljena koščica ruke nije trebao pojaviti u Juventusovom dresu na San Paolu večeras, ali zbog silnih izostanaka u gostujućem napadu (među igračima na koje nije mogao računati Max Allegri našao se i Mario Mandžukić) Higuain je inzistirao na nastupu, a Juventusov strateg prihvatio takvu opciju. Rizik se vrlo brzo isplatio.

Već u 13. minuti Higuain je na asistenciju sunarodnjaka Dybale zabio za vodstvo Juvea i još jednom dokazao da s posebnim žarom igra protiv svoje bivše momčadi. Argentinski je napadač u posljednjih pet ogleda Juventusa i Napolija čak pet puta zatresao mrežu Napolija.

Zanimljiv je rekord ovim pogotkom postavio Juve, u posljednja 44 prvenstvena susreta aktualni prvak Italije postigao je barem jedan pogodak i time postavio novi rekord Serie A. S druge strane, Napoliju je ovo bio tek treći poraz u posljednjih 45 prvenstvenih utakmica, dva od tri poraza nanio im je upravo Juve.

Iako je Stara dama na kraju uhvatila sva tri boda, mora se priznati da je susret bio poprilično izjednačen. Odličnim se obranama istaknuo Gigi Buffon, dok je s druge strane i Reina u nekoliko navrata impresionirao sjajnim reakcijama, ali pogodaka nije bilo, tek je jedan bljesak Higuaina iz kontranapada presudio derbi.

Ovaj rezultat izmamio je osmijehe i u crno-plavom dijelu Milana, pobijedi li kod kuće Chievo Inter će u nedjelju preuzeti vrh Serie A.

Marko Rog nije ulazio u igru kod Napolija.

U ranijem ogledu Roma je na Olimpicu poprilično lagano svladala SPAL, iako su gosti nakon susreta izrazili nezadovoljstvo sucem Abissom. Naime, glavni je sudac dvoboj usmjerio u devetoj minuti kada je isključio Felipea. Prvotnom je odlukom Abisso Felipeu dodijelio žuti karton, no onda se posavjetovao s VAR-om i procijenio da je Felipe Džeku omeo u čistoj gol-šansi jer su mu suigrači bili predaleko te sukladno pravilima preinačio odluku u crveni karton.

Generalni direktor SPAL-a Davide Vagnati bijesnio je zbog sudačke odluke nakon susreta, dok su trener Semplici i gostujući igrači bili nedostupni za izjave.

Mora se reći kako Felipe nije najnježniji igrač Serie A, gledajući posljednjih 11 sezona talijanskog prvenstva Felipe je rekorder po broju isključenja, prikupio ih je čak 11.

Roma je igrača više iskoristila za potpunu dominaciju. 37 je udaraca domaća momčad uputila na gol SPAL-a, čak ih je 15 završilo u okviru, što je rekord za jednu momčad u jednoj utakmici ove sezone.

U 19. minuti domaćini su poveli. El Shaarawy je krasnom loptom gurnuo Džeku u priliku, bosanskohercegovački napadač prekida sušno razdoblje i dodaje SPAL na podugu listu svojih žrtava - od 24 momčadi protiv kojih je igrao u talijanskom prvenstvu Džeko je protiv 23 postigao barem jedan gol.

Na 2:0 povisio je Strootman nakon nešto više od pola sata igre, dok je na ubačaj Kolarova zabio za 3:0 na otvaranju drugog poluvremena. Gosti su tek uspjeli ublažiti poraz - iako nije uspio realizirati najstrožu kaznu Viviani se iskupio nakon što se lopta odbila od grede i zabio za konačnih 3:1.