Premier liga, 16. kolo, 10.12.2017, 17:30 h
Manchester United
Manchester United 1:2 Manchester City
Manchester City

Marjan Kreševac • nedjelja, 10.12.2017.

U manchesterskom derbiju koji je bio posljednja slamka spasa za neizvjesnost u nastavku sezone Premiershipa, domaći United nije se uspio othrvati trupama Pepa Guardiole. Izgubili su domaći 2:1 i vjerojatno se oprostili od utrke za naslovom prvaka...

Jose Mourinho na iznenađenje svih vrsnih poznavatelja nogometa na Otoku izveo je poprilično ofenzivnu postavu, no bilo je to tako samo na papiru. U stvarnosti ne bi mogli reći da su domaći baš parkirali autobus, ali da su bili posvećeniji zbivanjima na vlastitoj nego protivničkoj polovici, to svakako.

Od samog otvaranja susreta imali smo osjećaj da ponovno gledamo Merseyside derbi, samo ovdje je plava boja dresova bila dominantna u odnosu na crvenu. City je bio taj koji je imao posjed, koji je imao želju odigrati nešto prema naprijed za razliku od Mourinhovih trupa, no želje se ne ostvaruju uvijek. Blizu ostvarenja bili su Građani u 17. minuti kada je Fernandinho pronašao Jesusa na rubu kaznenog prostora koji se sjurio u šesnaesterac, bacio na leđa Roja, ali i promašio vrata.

Kako je vrijeme protjecalo tako je bilo sve izvjesnije da ovakva sterilna igra Unitedu ne može donijeti ništa dobro. Prva naznaka stigla je u 43. minuti nakon što je Young krivo procijenio jedan ubačaj i poklonio Saneu priliku za udarac koji nije uopće bio loš, ali De Gea je na pravom mjestu i dlanovima odbija loptu u korner.

No ispostavilo se da to i nije bilo baš najsretnije rješenje, iz tog kornera ubacio je Kevin de Bruyne, Otamendi je u pokušaju udarca sjajno poslužio usamljenog Silvu koji akrobatskim volejem šalje loptu u mrežu. City je napokon poveo i kad su već svi očekivali da će gosti na odmor s prednošću ukazao se Marcus Rashford u sudačkoj nadoknadi. Delph je pokušao jednu loptu smiriti prsima, ali ju je u potpunosti promašio i ona dolazi do Rashforda koji para mrežu i ostavlja svoju momčad na životu.

Život nije dugo potrajao, samo do 51. minute. Silva je izveo slobodan udarac s lijeve strane, Lukaku je pokušao očistiti, ali umjesto da lopta ode van šesnaesterca ona pogađa Smallinga i odbija se do Otamendija koji iz voleja zabija za novo vodstvo Građana. De Gea nije imao priliku niti podići ruke, a kamoli smisleno reagirati.

Morao je United nešto mijenjati u svojoj igri jer ponovno su se Crveni vragovi našli u rezultatskom deficitu, ali gosti su nakon pogotka stali na loptu i strpljivo čekali priliku da još jednim pogotkom riješe stvar do kraja. Blizu su bili u 70. minuti kada je izdaleka pokušao De Bruyne, ali De Gea lijepom paradom odbija loptu u korner.

Imali su i domaći svoju priliku za poravnanje u 75. minuti, iskosa je pokušao Rashford, ali De Gein kolega Emerson bio je isto na visini zadatka i efektno obranio njegov pokušaj. Još efektnije bilo je ono što je Emerson napravio u 84. minuti, Martial je ubacio s lijeve strane, s pet metara bombu je odapeo Lukaku, ali Emerson glavom zaustavlja njegov šut. Odbijanac dolazi do Mate, ali Emerson još jednom sjajno reagira i zaustavlja njegov pokušaj.

United se nije uspio vratiti još jednom iz mrtvih, nije pomogao niti ulazak Zlatana Ibrahimovića i koliko to god nevjerojatno zvučalo početkom prosinca prvenstvo je gotovo. Prednost nakon 16 odigranih kola zvuči nevjerojatno, Građani imaju 11 bodova više od Uniteda, 14 od Chelseaja. Conte i Wenger su priznali da je utrka za prvim mjestom stvar prošlosti, vrijeme je da im se pridruži i Mourinho.

• qvestor11.12.2017. u 13:30
    već ranije sam napisao da Man Utd nema igru već samo nudi destrukciju i bjesomočna nabacivanja, Man city ima igru i posjed lopte i zasluženo su napravili rekord od 14 pobjeda za redom, Mourinho bi trebao shvatit da ne mogu sve utakmice završit kao utakmica Arsenal vs Man utd gdje je Man utd samo... [više na forumu]