Dario Dodić • utorak, 26.12.2017.

Još jedan premierligaški Boxing Day donio je niz odličnih utakmica prepunih preokreta i golova. Manchester United jedva je osvojio bod na Old Traffordu protiv Burnleyja, Chelsea je na španjolski pogon svladao Brighton dok je golijada Bournemoutha i West Hama završila bez pobjednika...

Manchester United - Burnley 2:2

Manchester United bio je na korak od prvog domaćeg poraza na Štefanje, odnosno kako ga Englezi zovu Boxing Day, u posljednjih 39 godina. Momčad Josea Mourinha bila je na konopcima, vodio je Burnley usred Manchestera 2:0, ali pogodio je Portugalac s izmjenom na poluvremenu, uveo je Jessea Lingarda, koji je dvama pogocima donio Unitedu bod.

Ne bi bilo ništa čudno da baš Burnley prekine 39 godina domaćeg Boxing Day uspjeha Uniteda jer to je momčad koja je u sva tri susreta protiv Crvenih vragova na blagdan Svetog Stjepana upisala pobjedu.

Počelo je savršeno za goste, u trećoj minuti snalažljivi Barnes koristi nespretnost domaće obrane koja nije uspjela očistiti loptu i posprema je u mrežu za vodstvo Burnleyja. Veselje gostiju udvostručilo se u 36. minuti kada je Defour krasno pogodio iz slobodnjaka i odveo Burnley na 2:0. Jedino je Burnley, uz Manchester City, Mourinhovom Unitedu zabio više od jednog gola na Old Traffordu.

Nervozni Portugalac odmah je na poluvremenu obavio dvije izmjene. Igru su napustili Ibrahimović i Rojo, ušli su Mhitarjan i Lingard. I dok je bilo više nego očito kako je Mhitarjan nervozan zbog slabe minutaže u posljednje vrijeme, Lingard je svoj nastup iskoristio na najbolji mogući način. Najavio je gostima što ih čeka na samom otvaranju drugog dijela, kada je njegov pokušaj s par metara licem obranio sjajni vratar Burnleyja Nick Pope - odbila se lopta do okvira gola, dvaput poskočila na gredi, ali nije ušla u mrežu.

Lingard se ipak vrlo brzo na krasan način upisao u strijelce. Igrala se 53. minuta, s desne ga je strane pronašao Young, Lingard petom kroz noge protivničkom braniču šalje loptu u donji lijevi kut Burnleyjevog gola za 1:2.

Pritisak Uniteda trajao je do samog kraja, no činilo se kako će domaćin ipak upisati poraz, no onda je u sudačkoj nadoknadi sjajni Lingard bio najprisebniji u gužvi u protivničkom kaznenom prostoru i pogodio za konačnih 2:2.

Chelsea - Brighton 2:0

Problema poput Unitedovih nije imao Chelsea. Iako se u prvih 45 minuta mučila momčad Antonija Contea protiv Brightona na Stamford Bridgeu, na kraju je prvak Engleske s laganih 2:0 došao do sva tri boda.

Do pobjede je Chelsea došao na španjolski pogon. Prvo je Alvaro Morata u 46. minuti na ubačaj Azpilicuete pogodio za 1:0, da bi Marcos Alonso 15-ak minuta kasnije zabio za konačnih 2:0.

Zanimljiv je podatak kako je Chelsea momčad za koju su ove sezone, gledajući najvećih pet europskih liga, španjolski nogometaši postigli najviše pogodaka - 20. Na vrhu je s Chelseajem izjednačen Real Sociedad za koji je taj podatak ipak logičniji, s obzirom na činjenicu da se natječu u španjolskom nogometnom prvenstvu.

Bournemouth - West Ham 3:3

Nadao se Bournemouth kako će protiv West Hama na svom Vitality stadionu doći do prve pobjede u posljednjih osam kola, ali najlošiji domaćin lige u utakmici bogatoj golovima morao se zadovoljiti bodom, iako je možda po prikazanoj igri zaslužio taj toliko željeni trobod.

Do vodstva su ipak došli gosti, Collins je zabio već u sedmoj minuti, a nadu domaćima probudio je Dan Gosling poentiravši u 29. minuti za 1:1. Bio je to prvi Bournemouthov gol u posljednje 344 minute Premiershipa.

Posve su zasluženo poveli domaćini u 57. minuti kada je Gosling pronašao Akea, ali u samoj završnici raspoloženi Marko Arnautović dvaput pogađa i okreće rezultat u korist West Hama. Arnautović je u posljednjih pet nastupa za West Ham postigao pet pogodaka, za isti mu je pothvat prethodno trebalo čak 38 utakmica.

Sportska pravda ipak je pomazila domaćine, koji su golom Wilsona u trećoj minuti sučevog dodatka ipak došli do boda.

Huddersfield - Stoke 1:1

Watford - Leicester 2:1

WBA - Everton 0:0