Sportnet • četvrtak, 11.01.2018.

Prve utakmice 17. kola košarkaške Eurolige pružile su nekoliko odličnih košarkaških predstava. CSKA je u Milanu lakoćom svladao domaćina, dok je Panathinaikos predvođen odličnim Calathesom pobijedio Barcelonu...

PIŠE: Jan Šneler

Iako je u prošlom kolu iznenađujuće svladala CSKA iz Moskve, Barcelona se današnjim porazom još više udaljila od prolaza u Top 16. U današnjem dvoboju u Ateni, Panathinaikos se pokazao kao kvalitetnija i koncentriranija ekipa.

Početak utakmice ipak nije sugerirao ovakav rasplet. Barcelona je dobro igrala pa čak i vodila veći dio prvog poluvremena. Imali su čak i u dva navrata prednost od sedam koševa razlike u drugoj četvrtini, no Panathinaikos im upravo u tom periodu radi seriju 9:0 i odlazi na odmor s vodstvom 36:34.

Nakon nastavka, Barcelona je još kraće vrijeme vodila i od onda kreće serija Grka koji su polako stjecali kontrolu nad rezultatom koji su samo poboljšavali kako se utakmica bližila kraju. Na kraju su svladali goste s 84:75. Ponovno je fantastičan bio Calathes, možda u ovom trenu ponajbolji playmaker Eurolige. Upisao je učinak od 17 koševa i čak 12 asistencija. Kod Barcelone najučinkovitiji je bio Heurtel s 18 poena i tri asistencije. Naš Ante Tomić zabio je 12 poena za poraženu Barcelonu.

Trenutno vodeći CSKA, kao što se i očekivalo, bez većih problema došao je do pobjede kod Milana. Talijani su se držali dvije četvrtine i bili u koliko toliko dostižnom minusu no katastrofalna igra u posljednjoj četvrtini pomogla je Rusima da slave s velikom prednošću.

CSKA je u svega par minuta napravio Milanu seriju 19:8 što se ozbiljnoj ekipi ne smije dogoditi. Iako šuterski ne pretjerano uspješan, ponovno je najbolji kod gostiju iz Moskve bio Nando De Colo s 24 poena, dok je kod Milana Tarczewski zabio 17 koševa.

Vrlo važnu pobjedu ostvario je Maccabi kojeg vodi hrvatski trener Neven Spahija. Iako su po statusu bili favoriti protiv gostujućeg Bamberga, utakmica je vrlo lako mogla završiti i drugim ishodom te ne bi bilo nimalo nezasluženo.

Gotovo cijelu utakmicu gosti su vodili, imali čak i velikih 84:76 pet minuta prije kraja susreta no nedostajalo je snage i preciznosti na samom kraju. Deshaun Thomas zabio je za vodstvo Maccabija 90:88 minutu i pol do kraja i od tada je Bamberg promašio čak tri šuta i jednom izgubio loptu. Potpuni pad koncentracije koštao ih je barem produžetka.

Kod Maccabija, Roll je postigao 23 koševa, dok je za nesretni Bamberg Hickman upisao jednakih 23 poena. Za gostujuću momčad nastupio je i Leon Radošević koji je odigrao nešto manje od 17 minuta te upisao četiri poena.

Iako je u prvoj četvrtini izgledalo kao da će se Fenerbahče prošetati kroz Valenciju, gosti su u trećem dijelu utakmice prikazali puno drugačiju igru. Fenerbahče je napravio veliki niz u prvih 10 minuta i imao u jednom trenutku ogromnih 15:0, što je zaista raritetan podatak u košarci, barem na ovako visokoj razini.

Vodstvo Turaka držalo se više manje do treće četvrtine kada Valencia uskače u petu brzinu i dolazi do vodstva 48:41. Ipak, na žalost domaćih navijača, to nije dugo trajalo te su gosti vrlo brzo shvatili da je vrag uzeo šalu i na kraju prilično mirno završili utakmicu i pobijedili 80:67.

Marko Gudurić zabio je 15 koševa za Fenerbače, dok je Luigi Datome ponovno bio sjajan s linije tri poena upisavši četiri trice iz svega šest pokušaja. Kod Valencije, Abalde je zabio 11 koševa, dok je hrvatski igrač Damjan Rudež upisao 8 poena za nešto više od 14 minuta.