Euro 2018., skupina D, 1. kolo, 13.01.2018, 20:30 h
Danska 32:25 Mađarska
Mađarska

Mađari pali u posljednjoj četvrtini susreta, Danska uvjerljivo slavila

Sportnet • subota, 13.01.2018.

U posljednjem susretu prvog kola skupine D Europskog prvenstva u Hrvatskoj Danska je visoko slavila protiv Mađarske s 32:25. Mađari su potpuno pali u zadnjih 15 minuta susreta i nisu više mogli držati korak s Dancima...

Vrlo uzbudljivo i ritmično prvo poluvrijeme odigrale su reprezentacije Danske i Mađarske. Iako je taj period mađarska reprezentacija završila statistički uspješnija od protivnika nastavak je otvorila s ciljem dostizanja dva pogotka zaostatka.

20-ak početnih minuta rezultatski niti jedna niti druga vrsta nisu odmakle protivniku na više od dva pogotka prednosti, no nakon pogotka Lekaija iz kontre u 17. minuti za 9:8 na drugoj strani dva puta poentira Lauge Schmidt, seriju nastavlja Toft Hansen i Danska po prvi puta, u 21. minuti dvoboja stiže do +3.

Mađari se u narednoj minuti preko Jamalija i Bartoka vraćaju u egal, danski sastav s još jednom identičnom serijom minutu prije odmora stiže na novih tri razlike, a konačnih 14:12 postavlja Bartok koji je uz Lekaija to prvo poluvrijeme završio sa stopostotnim šuterskim učinkom.

Vratar Mikler u nastavak je ušao s četiri obrane, a jednako su s druge strane skupili Landin (1) i Green. Mikkel Hansen u tom je dijelu dvoboja postigao četiri zgoditka, ali uz 57 posto uspješnosti šuta.

I po povratku na parket nije nedostajalo uzbuđenja i izjednačene igre, u 35. minuti Mikler je upisao važnu obranu, ali njegovi suigrači na drugoj strani nisu uspjeli otići dalje od izjednačujućih 16:16. Umjesto toga Mortensen, Lauge Schmidt i Hansen redom pogađaju za treću 3:0 seriju, a nakon što se u 40. minuti Hansen još jednom upisuje u listu strijelaca Ljubomir Vranješ je primoran pozvati time-out.

Mađari su korak s favoritom skupine počeli gubiti oko sredine drugog poluvremena, a točno na ulasku u zadnju četvrtinu dvoboja Damgaard gađa za 23:18. Nakon nove minute odmora Vranješovi izabranici pokušavaju prekinuti post od šest minuta bez vlastitog zgoditka, no igra koja je 45 minuta imala glavu i rep zaustavljena je od strane kvalitetnijih Danaca koji su na kraju slavili s visokih 32:25.

Rasmus Lauge Schmidt kao strijelac sedam pogodaka uz tek jedan promašaj ponio je naslov igrača susreta, dok na drugoj strani s 83 posto uspješnosti, odnosno pet pogodaka može biti zadovoljan Mate Lekai. Što se vratarskog učinka tiče, Green je skupio 10 obrana, dok je Mikler dvoboj završio sa šest zaustavljenih pokušaja. Borbely i Landin s druge strane svaki su pročitali po jedan protivnički šut.