Euro 2018., završnica, za 5. mjesto, 26.01.2018, 15:30 h
Hrvatska
Hrvatska 28:27 Češka
Češka

Hrvatska nastup na Europskom prvenstvu završila tijesnom pobjedom za peto mjesto

Branimir Korać • petak, 26.01.2018.

Posljednju utakmicu na ovom Europskom prvenstvu Hrvatska je igrala protiv Češke. Dvoboj bez ikakvog značaja, tek za peto mjesto, donio je pobjedu Hrvatske 28:27...

HRVATSKA - ČEŠKA 28:27 (16:10)

Hrvatska: Mirko Alilović, Ivan Stevanović (14 obrana), Halil Jaganjac, Željko Musa 1, Lovro Mihić, Manuel Štrlek 4, Zlatko Horvat 10(3), Ivan Čupić, Tin Kontrec, Stipe Mandalinić 2, Marko Mamić 1, Marko Kopljar, Luka Stepančić 4, Marino Marić 1, Igor Karačić 5, Luka Cindrić

Češka: Martin Galia (1 obrana), Tomáš Mrkva (7 obrana), Roman Bečvar 1, Jakub Sviták, Ondrej Zdráhala 13(5), Pavel Horák 2, Michal Kasal, Jan Landa, Stanislav Kašpárek 6, Jan Stehlík, Dieudonne Mubenzem, Tomáš Čip, Jan Sobol, Jakub Hrstka, Milan Kotrč 3, Leoš Petrovsky, Petr Šlachta 2, Štepán Zeman

Sedmerci: Hrvatska 3/4 (Horvat 3/4), Češka 5/5 (Zdrahala 5/5)

Isključenja: Hrvatska 4 minute (Stepančić, Kopljar), Češka 4 minute (Zeman, Horak)

Tijek susreta: 0:1 Kašparek, 1:1 Horvat (7m), 2:1 Musa, 3:1 Stepančić, 3:2 Zdrahala (7m), 4:2 Stepančić, 4:3 Horak, 5:3 Karačić, 6:3 Štrlek, 7:3 Karačić, 7:4 Zdrahala (7m), 8:4 Štrlek, 9:4 Horvat, 9:5 Bečvar, 10:5 Horvat (7m), 10:6 Zdrahala (7m), 11:6 Karačić, 11:7 Zdrahala, 12:7 Štrlek, 13:7 Štrlek, 13:8 Šlachta, 14:8 Marić, 14:9 Kašparek, 15:9 Horvat, 15:10 Horak, 16:10 Horvat (7m)

16:11 Kotrč, 16:12 Zdrahala, 17:12 Karačić, 17:13 Kašparek, 18.13 Stepančić, 19:13 Horvat, 19:14 Kotrč, 19:15 Zdrahala, 20:15 Mandalinić, 20:16 Zdrahala, 21:16 Horvat, 22:16 Horvat, 22:17 Zdrahala, 23:17 Mandalinić, 23:18 Zdrahala, 23:19 Zdrahala (7m), 24:19 Mamić, 24:20 Zdrahala (7m), 24:21 Kašparek, 25:21 Karačić, 25:22 Zdrahala, 26:22 Horvat, 26:23 Zdrahala, 27:23 Stepančić, 27:24 Kašparek, 27:25 Šlachta, 27:26 Kašparek, 28:26 Horvat (7m), 28:27 Kotrč

60. Imali su Česi napad i za poravnanje, ali Kašparek je pet sekundi prije kraja pucao pokraj gola i Hrvatska završava nastup na petom mjestu.

59. Horvat sa sedam metara minutu i pol do kraja vraća na plus dva, a Česi imaju i igrača manje zbog isključenja Horaka.

59. Kada misliš da je gotovo, Česi se vrate, Kašparek za 27:26

55. Posljednjih pet minuta, Hrvatska ide prema oproštaju od Prvenstva uz pobjedu.

43. Zdrahala najraspoloženiji Čeh, ali očekivano jer čovjek hvata titulu najboljeg strijelca Prvenstva.

37. Održava Hrvatska prednost bez problema i u nastaku susreta.

31. Počelo je drugo poluvrijeme.

30. Kraj prvog dijela, Horvat je zabio na isteku vremena za 16:10 Hrvatske.

23. A prve minute bilježi i Tin Kontrec.

21. Prve minute na Prvenstvu upisao je i Halil Jaganjac.

15. Hrvatska rutinski održava prednost, ima lijepih 10:5.

8. Prvo značajnije vodstvo Hrvatske, Stepančić je ukrao Česima loptu, bacio u kontru za Štrleka koji to ne propušta.

4. Hrvatska je okrenula vodstvo Čeha i ima 3:1.

1. Počeo je susret za peto mjesto.

Hrvatski rukometaši odradili su i posljednju zadaću na ovom Europskom prvenstvu. Posljednji protivnik bila je Češka u susretu za peto mjesto koje na kraju nije donosilo baš ništa. I tribine Arene uoči susreta izgledale su otužno, još 10-15 minuta prije početka dvorana je bila gotovo prazna, no kasnije se solidno popunila uzevši u obzir kako je riječ o nebitnom susretu, ali i radnom danu i ranom vremenu početka.

Lino Červar u ovom susretu nije koristio sve igrače, dio ih je odmarao, priliku su dobili oni koji su manje igrali, ali Hrvatska je ipak slavila 28:27. Česi su uporno gurali loptu na Zdrahalu koji je u borbi za titulu najboljeg strijelca te na Kašpareka koji je najopasniji češki šuter i njih dvojica držali su Češku u igri te pomogli u kompliciranju završnice.

Hrvatska je tijekom susreta imala visoku prednost, u prvom poluvremenu vodila je dugo vremena pet-šest razlike i upravo tih 16:10 odnijela je na odmor pogotkom Horvata sa sedam metara.

Česi su se odbili predati i u drugom dijelu predvođeni Zdrahalom počeli su polako smanjivati zaostatak. Ispod tri razlike ipak nisu dolazili sve do zadnjih pet minuta.

U tu završnicu Hrvatska je ušla s prednosti 27:23, Česi su povezali tri brza gola, Horvat iz sedmerca zabio za 28:26 i iako su Česi zadnjih minutu i pol odradili s igračem manje, Kotrč je brzo smanjio na 28:27.

Hrvatska pola minute prije kraja ipak gubi loptu, Češka je imala napad za produžetak, ali šut Kašpareka otišao je pokraj vratnice i Hrvatska odnosi pobjedu.

Nastup na Europskom prvenstvu završava na petom mjestu koje u konačnici ne donosi puno.