Branimir Korać, Luka Medić • srijeda, 31.01.2018.

Večeras su na rasporedu novi susreti 25. kola Premier lige, a derbi je odigran u Londonu gdje je Tottenham svladao Manchester United. Spursi su sve riješili nakon što su stekli veliku prednost već nakon pola sata, a za sekundu su promašili rekord lige...

Odmah s centra Spursi su poveli. Već u 11. sekundi utakmice Christian Eriksen poslao je loptu u mrežu Davida de Gee što je drugi najbrži pogodak u povijesti Premier lige (u 11. sekundi posrećilo se i Alanu Sheareru i Marku Viduki, a po 13 sekundi Dwightu Yorkeu i Chrisu Suttonu).

I nakon pogotka Tottenham je bio konkretniji, a do drugog pogotka stigao je nakon malo manje od pola sata igre i to uz dosta sreće. Trippier je s desne strane pokušao ubaciti u kazneni prostor, Jones je pokušao presjeći tu loptu, no pogodio je vlastitu mrežu. Još jednom je de Gea bio nemoćan i Tottenham je imao 2:0. Nakon tog pogotka proigrao je i Manchester, ali pokušaj Martiala obranio je Lloris.

U nastavku susreta nije bilo pogodaka, ali je zato bilo prilika. Ponovno su bolji bili domaćini, ali i neprecizni. Eriksenov pokušaj završio je pored vrata, a Sonu je obranio de Gea. S druge strane najbolju priliku gosti su imali preko Lukakua, no pokušaj Belgijca obranio je Lloris. Unatoč porazu Manchester je ostao drugi s 53 boda, dok je Tottenham peti s 48 bodova. Tottenhamu nema previše odmora, već za vikend čega ga novi derbi i to protiv Liverpoola.

Chelsea igra s jako puno oscilacija, a novi susret u domaćem prvenstvu samo je to dokazao. Chelsea je dočekao Bournemouth, a gosti se kući vraćaju s velikom pobjedom od 3:0 i skokom na deseto mjesto. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, a u drugom su gosti u svega 16 minuta postigli tri pogotka. Domaćine je u 51. minuti načeo Wilson, desetak minuta kasnije prednost je povećao Stanislas, a u 67. minuti konačnih 3:0 postavio je Ake. Chelsea je tako propustio skočiti na drugo mjesto na tablici. S novim porazom ostao je četvrti s 50 bodova.

Izgleda da je 13 utakmica prije kraja završilo englesko prvenstvo. Iako je u igri još 39 bodova, igru, ali i rezultati koje postiže Manchester City, Mourinho i United ne mogu pratiti. Nakon ovog kola Guardiolina momčad povećala je prednost na 15 bodova i sada mirno ulazi u veljaču, mjesec kada će klub s Etihada nastaviti lov i na naslov pobjednika u Ligi prvaka. Pred svojim navijačima City je bio bolji od WBA s 3:0.

Domaćini su poveli u 20. minuti susreta. De Bruyne je poslao jednu dugu loptu prema kaznenom prostoru gostiju, nitko od igrača WBA nije uspio presjeći pas koji je stigao do Fernandinha. Brazilac se dobro ogradio i do udarca nije dotaknuo loptu, a onda je preciznim poentirao pored istrčalog Fostera. Taj rezultat na semaforu je stajao sve do 69. minute kada je upravo De Bruyne povećao na 2:0. Domaćini su odigrali brzu kontru, De Bruyne je dugo vodio loptu i onda pred ulaskom u kazneni prostor na lijevoj strani uposlio Sterlinga. Engleski reprezentativac nije bio u najboljoj poziciji za udarac, ali je kreator akcije De Bruyne koji je Sterlingovo dodavanje s desetak metara poslao u praktički praznu mrežu.

Na samom kraju susreta Sterling je upisao i drugu asistenciju na susrete, a pogodak za konačnih 3:0 postigao je Aguero. Tako je Manchester City bez većih problema slavio protiv posljednje momčadi lige i sada ima 68 bodova iz 25 susreta. WBA je posljednji s 20 bodova. 17. mjesto koje osigurava opstanak bježi svega tri boda.

Zanimljivo je bilo i u Liverpoolu gdje je Everton ugostio Leicestera. Domaćini su nakon prvih 45 minuta imali prednost zahvaljujući Theou Walcottu koji je sredinom prvo dijela, u rasponu od 15 minuta postigao dva pogotka. Prvo je u 25. minuti poentirao nakon velike greške gostujuće obrane i asistencije Sigurdssona, a u 39. minuti najbolje se snašao u gužvi nakon što mu je priliku stvorio Keane koji je jedan nabačaj dočekao u sredini gostujućeg kaznenog prostora i glavom je proslijedio loptu prema drugoj vratnici na koju je prvi natrčao Walcott.

20-ak minuta prije kraja susreta Leicester je dobio veliku priliku za izjednačenje iz kaznenog udarca nakon što je Wayne Rooney rukama povukao suparnika u svom kaznenom prostoru. Precizan izvođač bio je Jamie Vardy. Do kraja susreta nije bilo više pogodaka iako su gosti imali nekoliko prilika za potpuni povratak i osvajanje barem jednog boda, no do toga nisu stigli. Everton je tako stigao do osme ovosezonske pobjede i stigao na osmo mjesto. Sada je na samo tri boda od Leicestera. Hrvatski nogometaš u dresu Evertona Nikola Vlašić nije bio ni na klupi za pričuve u ovom susretu.

U preostala tri susreta nije bilo pobjednika, Newcastle i Burnley, odnosno Southampton i Brighton odigrali su bez pobjednika 1:1, a bodove su podijelili i Stoke i Watford koji su na odigrali susret bez pogodaka, 0:0.