Fiorentina
Fiorentina 0:2 Juventus
Juventus

Dario Dodić • petak, 09.02.2018.

Prvi dvoboj 24. kola talijanske Serie A odigran je u Firenci na stadionu Artemio Franchi. Fiorentina je odigrala dobru utakmicu, no na kraju je poražena s 2:0 od strane Juventusa...

Igra mačke i miša između Juventusa i Napolija se nastavlja. Juve je na gostovanju kod Fiorentine slavio s 2:0 i barem privremeno, ponovno preuzeo vrh Serie A. Teško je reći kako je Juventus zaslužio pobjedu u Firenci, Viole su ipak pokazale više na svom Artemio Franchiju, ali su domaćini na kraju ostali praznih džepova.

U 500. ligaškom nastupu u dresu Juventusa Gigi Buffon je posao među vratnicama odradio kako smo i navikli na njega, obranio je sve što je trebao, sačuvao mrežu netaknutom i pogurnuo Juve na vrh ljestvice. Možda bi sve drugačije završilo da je Veretout dobio priliku izvesti kazneni udarac nakon 20-ak minuta.

Naime, prilikom ubačaja s desne strane Chiellini rukom dira loptu u kaznenom prostoru. Činilo se kao potez za najstrožu kaznu, pokazao je na bijelu točku sudac Marco, no nakon četiri minute konzultacija s VAR-om mijenja svoju odluku. Prvi dojam je bio kako je odluka preokrenuta jer je Benassi bio u nedozvoljenoj poziciji kada je na desnoj strani primio loptu, no naknadno je utvrđeno kako mu je lopta došla od Juventusovog Alexa Sandra. Tek je kasnije postalo jasno kako jedanaesterca neće biti zbog prekršaja Simeonea nad Sandrom.

Ionako napetu utakmicu ovakva je odluka učinila još nervoznijom, domaći su igrači bili agresivniji i posve ukrotili prvake. Nije Juve ništa pokazao u prvom dijelu i pravo je čudo što Viole nisu povele. Najbolju priliku domaći su imali u 38. minuti. Sjajnu je kontru povukao Chiesa, a zatim gurnuo loptu u prostor za Diasa. Riješio se Dias Lichtsteinera kao od šale i zatim dobro opalio, Buffon je bio nemoćan, no Juve spašava lijeva vratnica.

Nakon što Fiorentina nije iskoristila svoju bolju igru uslijedila je kazna, kako to obično biva u nogometu. Još je teže sve palo domaćim navijačima jer je Juventus u vodstvo doveo bivši igrač Fiorentine, Federico Bernardeschi, koji je tijekom čitavog susreta trpio zvižduke i uvrede s tribina. Dotad sjajni Milan Badelj skrivio je prekršaj na samom rubu kaznenog prostora, a Bernardeschi prevario loše postavljenog Sportiella, Juve je iz prve prave prilike poveo u 56. minuti.

I u nastavku je Fiorentina pokazala više, ali lopta nije htjela u gol. Netom po ulasku u igru Thereau se našao u izglednoj prilici, ali zaustavlja ga pravovremenim izlaskom Buffon. Imao je Badelj priliku za izjednačenje, dobro je tukao s ruba šesnaesterca, ali je na putu do gola lopta pogodila Benassija i otišla u gol-aut.

Ostavljalisu domaći puno prostora u obrani s obzirom na činjenicu da su ganjali pogodak za izjednačenje, iskoristio je to Gonzalo Higuain i u 86. minuti lijepim golom potvrdio pobjedu Juvea.

Badelj je unatoč skrivljenom prekršaju odigrao vrlo dobru utakmicu, na travnjaku je bio svih 90 minuta. I Mario Mandžukić je odradio svih 90 minuta, nije bio na očekivanoj razini, ali nije niti ostatak gostujućeg sastava.