Premier liga, 28. kolo, 24.02.2018, 13:30 h
Leicester City
Leicester City 1:1 Stoke City
Stoke City

Sportnet • subota, 24.02.2018.

U 28. kolu Premiershipa, na King Power stadionu domaći Leicester i Stoke odigrali su neriješeno, 1:1. Iako je Stoke vodio, velika greška njihovog vratara u 70. minuti donijela je bod domaćoj momčadi...

PIŠE: Jan Šneler

U veoma teškoj poziciji nalazi se Stoke, nakon 28 kola nalazi se na 19. mjestu koje ga vodi sljedeće sezone u niži rang natjecanja. S druge strane, Leicester je na sigurnom sedmom mjestu s prilično malim šansama za veći pad na tablici i apsolutno nemogućom misijom dolaska u zonu europskih natjecanja. Petoplasirani Tottenham mu bježi čak 16 bodova s tim da Spursi imaju i utakmicu manje.

Današnju utakmicu puno bolje je otvorio Leicester. Već nakon uvodnih par minuta igre vidjelo se kako je potpuno razigran Riyad Mahrez, koji je dugo smatran problematičnim zbog svojih želja o odlasku iz momčadi. Stoke se teško borio s pritiskom domaće momčadi te je izgledalo kao da nemaju rješenja za razigranu Leicesterovu momčad.

Vrlo malo je prikazao Stoke u prvih 20 minuta te je Leicester otvorenom igrom konstantno bio u zoni za postizanje pogodaka. Ipak, domaćoj momčadi nasušno je nedostajao onaj završni potez kojim bi došli do željenog i zasluženog pogotka. U tim trenucima, najbolji napadač Leicestera Jamie Vardy nije se iskazao. Stokeova obrana potpuno je zatvorila engleskog napadača koji je bio gotovo nevidljiv u prvom dijelu.

U 30. minuti Leicester je konačno došao do izgledne prilike, no Mahrez je pokazao sebičnost odlučivši se za udarac, umjesto da je dodavanjem proigrao puno bolje pozicioniranog Vardyja. Taman kada se činilo da će poluvrijeme završiti bez pogodaka, Shaqiri je pokazao dio svoje kvalitete i doveo Stoke u vodstvo.

Leicester je izgubio loptu na sredini igrališta, Shaqiri se zaletio po sredini terena te bez ikakvog pritiska s dvadesetak metara lijepim udarcem pogodio mrežu Leicestera. Iako je udarac Shaqirija bio dobar, teško je ne reći da su vratar Schmeichel, a pogotovo obrana Leicestera, morali bolje reagirati kod udarca švicarskog reprezentativca.

Nakon odmora, Leicester je krenuo još odlučnije po izjednačujući pogodak. Iako je rezultat pokazivao vodstvo Stokea, gosti do pogotka nisu stigli sjajnom igrom nego greškom i neopreznosti domaće momčadi. Stoke se pak u drugom dijelu, slično kao i u prvom, prvenstveno oslanjao na obranu koja je i dalje bila čvrsta i nepropusna.

U 56. minuti Leicester je mogao još jednom pokloniti pogodak gostima. Vratar Schmeichel je jako loše reagirao, krivo ispucao loptu koja dolazi do Joea Allena. Velšanin u dresu Stokea odmah pronalazi Shaqirija čiji udarac prolazi malo pored vrata.

Utakmica je taman ulazila u posljednjih 20 minuta te se činilo kako, ako Leicester ne popravi nešto drastično u svojoj napadačkoj igri, Stoke ovakvom igrom može doći do vitalna tri boda u borbi za ostanak. No, onda se događa prilično nevjerojatna greška Stokeova vratara. Ako već Schmeichel nije poklonio pogodak gostima, onda je Jack Butland odlučio darovati domaću momčad.

Oštro je ubacio Albrighton na prvu stativu gostujućeg gola, Butland je bio na lopti te ju je u najgorem slučaju trebao izbiti u korner, no engleski vratar odlučio se na hvatanje lopte. Potpuno krivo procijenio je putanju lopte koja je odbivši se od njegove ruke završila u njegovom golu.

Autogol Butlanda potpuno je podigao domaću momčad koja je krenula silovitije nego ranije. Pritisak je bio sve veći te su domaći osjetili da u posljednjim minutama mogu doći do punog plijena. U 80. minuti Mahrez je s ruba šesnaesterca odlično pucao, lopta je prošla kroz gužvu i Butland je krajnjim naporom uspio obraniti. Treba napomenuti kako je u istoj akciji Butland obranio i odbijanac koji je došao do Maguirea te se potpuno iskupio za grešku deset minuta ranije.

Stoke je bio na konopcima do kraja susreta, na sve načine je pokušavao Leicester, naročito preko raspoloženog Mahreza, a u 89. minuti najbolju priliku nije iskoristio James. Njegov udarac pogodio je stativu te Leicester ipak nije došao do pobjedničkog gola.

Iako je utakmica završila neodlučenim ishodom te obje momčadi mogu žaliti za propuštena tri boda, treba realno reći kako se niti Leicester niti Stoke ne smiju pretjerano žaliti. Stoke nije pokazao dovoljno za tri boda, dok je pitanje bi li Leicester došao i do boda da ih Butland nije pogurao autogolom u 70. minuti.