Premier liga, 30. kolo, 12.03.2018, 21:00 h
Stoke City
Stoke City 0:2 Manchester City
Manchester City

Sportnet • ponedjeljak, 12.03.2018.

U posljednjoj utakmici 30. kola engleskog prvenstva vodeći Manchester City rutinski je odradio gostovanje u Stoke on Trentu. Građani su bili bez svog najboljeg strijelca ove sezone, Argentinca Sergija Agüera, tako da su golovi za pobjedu protiv Stokea došli iz drugog izvora.

AUTOR: Stipe Dedić

Građani su pobjedom 2:0 u Stoke on Trentu osam kola prije kraja prvim pratiteljima ponovno pobjegli na ogromnih 16 bodova prednosti i, iako trener Manchester Cityja Josep Guardiola i dalje inzistira na tome da pitanje prvaka još uvijek nije riješeno, jednu ruku praktički već stavili na pokal osvajača engleske Premier lige.

U momčadi Cityja nije bilo Sergija Agüera zbog ozljede koju je zaradio na treningu, a njegovo je mjesto u napadu zauzeo mladi Brazilac Gabriel Jesus. Oleksandr Zinčenko treću je utakmicu za redom započeo na poziciji lijevog beka pošto su izvan stroja prve dvije opcije za tu poziciju, Bernard Mendy i Fabian Delph.

Momčad Pepa Guardiole od samog je početka stisnula domaćine ne bi li što prije riješila pitanje pobjednika i isprala gorak okus poraza od Basela u uzvratnoj utakmici osmine finala Lige prvaka. City je poveo već u 10. minuti. Gabriel Jesus dodao je na desni bok do Raheema Sterlinga, a krilni napadač gostiju fenomenalno je pronašao Davida Silvu između dva braniča Stokea. Silva je krasnu asistenciju Sterlinga iskoristio na najbolji mogući način, te lijepo plasiranim udarcem zabio za 0:1.

Gosti su nastavili s napadima u nastavku prvog poluvremena. Iako nisu stvarali neke stopostotne prilike, konstantno su obranu domaćina stavljali pod pritisak, što Sterling s desne, što Leroy Sane s lijeve strane.

Jedina prava prilika za Stoke u prvom poluvremenu zapravo nije ni došla iz neke izrađene akcije. Jesé se sjurio prema vratima gostiju, no nije uspio pobjeći Kyleu Walkeru koji je u pokušaju da izbije loptu iz nogu napadača Stokea umalo prebacio svog vratara. Srećom po Walkera i City, Ederson je bio koncentriran i u posljednji tren spriječio autogol svog suigrača.

Ako je City dominirao u prvom poluvremenu, onda je Stoke u nastavku gotovo pa potpuno nestao s terena. Veliki pritisak na početku drugog dijela gosti su u pogodak pretvorili u 50. minuti. Sterling je ukrao loptu na sredini terena, David Silva odigrao potom dupli pas s Jesusom, a onda ljevicom zabio pored Jacka Butlanda za 0:2.

Jedinu priliku za Stoke u nastavku propustio je Martins Indi. Lopta je nakon glavometa u kaznenom prostoru gostiju sjela na nogu nizozemskog braniča, no nije se Indi snašao u prilično dobroj situaciji i prebacio je gol za nekoliko metara.

Sterling je do kraja nepotrebno zakuhao situaciju na terenu kada je nakon sudačkog podbacivanja nepotrebno oduzeo loptu igračima Stokea i sjurio se na gol Butlanda. Prošao je Sterling i vratara domaćina, no nije uspio i zabiti jer je njegov pokušaj u posljednji trenutak blokirao branič Stokea.

City je tako po prvi puta nakon skoro 20 godina u jednoj sezoni dva puta slavio u ligaškim ogledima sa Stoke Cityjem. Posljednji puta su to učinili u sezoni 1998./1999., tada u trećem rangu engleskog nogometa. Stoke je nakon tri pozitivna rezultata upisao poraz i ostao je na pretposljednjem mjestu ljestvice s 27 osvojenih bodova.