Premier liga, 32. kolo, 01.04.2018, 14:30 h
Arsenal
Arsenal 3:0 Stoke City
Stoke City

Sportnet • nedjelja, 01.04.2018.

Arsenal je nakon katastrofalnog prvog poluvremena u završnici utakmice ipak uspio srušiti Stoke City. Junak utakmice bio je Gabonac Pierre-Emerick Aubameyang, koji se s dva pogotka već nakon šest utakmica upisao u povijesne knjige slavnog kluba.

AUTOR: Stipe Dedić

Arsenal je s 3:0 na svom Emiratesu nadigrao Stoke i s nova tri boda odmaknuo Burnleyju koji je sa svoje sedme pozicije vrebao priliku da preskoči Topnike. Bila je ovo četvrta uzastopna pobjeda za Arsenal u svim natjecanjima i druga zaredom u Premier ligi nakon više od četiri mjeseca. Nije sve izgledalo bajno za Topnike u prvih 45 minuta, dapače, Stoke ritam utakmice više je odgovarao gostima i činilo se kako će domaćini još jednom razočarati svoje sve manje vjerne navijače. Ipak, uspjeli su Topnici u drugom poluvremenu pojačati ritam i doći do vrijedne pobjede, ako ništa, barem radi samopouzdanja.

Arsenal je u prvih 20 minuta utakmice doslovno izgledao kao momčad koja nije uspjela spojiti dvije prvenstvene pobjede još od studenog prošle godine. Igrači Arsenea Wengera nikako nisu uspijevali uspostaviti ritam i dovesti loptu pred kazneni prostor Stoke Cityja, kamoli ozbiljnije ugroziti gol Jacka Butlanda. S druge strane je Xerdan Shaqiri opasno zapucao već u 4. minuti utakmice. Srećom po Davida Ospinu koji je na vratima Arsenala uskočio umjesto ozlijeđenog Petera Cecha, lopta je prozujala pored vratnice.

Prvu pravu priliku domaćini su stvorili u 23. minuti. Aaron Ramsey je na desnoj strani pronašao Hectora Bellerina, Španjolac zavrnuo u kazneni prostor gostiju, no Butland je do lopte stigao prije Jacka Wilshirea. Upravo je začetnik akcije Ramseay prvi došao do odbijene lopte i lobom pokušao savladati vratara gostiju. Uspio je prebaciti Butlanda, ali njegov je pokušaj odsjeo na gredi.

Do kraja poluvremena Arsenal je još dvaput pokušao, jednom preko Ramseyja, drugi puta je zapucao Mohamed Elneny, no oba su udarca završila u obrambenom bloku.

Domaćini su u nastavak utakmice ušli nešto agresivnije, premda su teško mogli odigrati lošije nego u prvom poluvremenu. Danny Welbeck zapucao je u 57. minuti, ali nije uspio pogoditi okvir gola. Samo minutu kasnije Elneny je propustio najbolju priliku za Arsenal do tada. Mesut Özil je valjda jedinim svojim suvislim potezom do tada na utakmici dodao do Bellerina, ovaj u sredinu ubacio za Elnenyja, a siguran pogodak egipatskog reprezentativca spriječio je Martins Indi. U nastavku akcije lopta se odbila do Nacha Monreala, Španjolac je iz okreta opalio po golu gostiju, no njegov je pokušaj završio u naručju Jacka Butlanda.

U rasponu od tri minute, od 69. do 72. mogli smo vidjeti čak četiri pogotka. Prvo je Shaqiri umalo izravno iz kornera svladao Ospinu. Kolumbijca na golu Arsenala od prvoklasne blamaže spasio je tek okvir gola. Minutu kasnije Sadio Berahino nije zabio iz dobre prilike, odnosno, bolje reći kako je Ospina odlično reagirao u toj situaciji bacivši se u noge napadaču gostiju.

Nije ni Arsenal ostao dužan. Probuđeni Özil sjajnom je loptom u priliku gurnuo Pierre-Emericka Aubameyanga, no još je jednom dobro reagirao Butland. Nekoliko trenutaka kasnije pokušao je i Alexandre Lacazette, ali je uspio izboriti tek udarac iz kuta. Upravo nakon tog kornera mogao se proslaviti Calum Chambers. Monreal je glavom prebacio loptu to braniča Arsenala, a ovaj je s pet metara uspio tek jedva zahvatiti loptu tako da je ona završila u rukama Butlanda.

Arsenal je do pogotka došao u 75. minuti. Martins Indi je srušio Özila, sudac s pravom pokazao na bijelu točku, a Aubameyang je kazneni udarac pretvorio u pogodak za vodstvo Arsenala.

Utakmica se potpuno otvorila nakon vodećeg pogotka domaćina. Jack Butland u nekoliko je navrata čudesno spašavao mrežu Stoke Cityja, no čak ni on nije ništa mogao kod drugog pogotka za Topnike. Lopta se nakon kornera Özila u 86. minuti odbila do Aubameyanga, a ovaj je silovitim udarcem probio vratara gostiju za 2:0. Gaboncu je ovo bio peti pogodak u prvih šest nastupa u Premier ligi za Arsenal, a time je postao prvi igrač u povijesti kluba kojem je to pošlo za rukom.

Arsenal je do kraja utakmice utrpao i treći pogodak gostima. Papa Ndiaye nepotrebno je srušio Lacazetta u kaznenom prostoru gostiju, Francuz je sam izveo kazneni udarac i zabio za konačnih 3:0.

S nova tri boda Topnici su ponovno pobjegli na pet bodova od Burnleyja te i dalje čvrsto drže šestu poziciju, premda će, ako ne osvoje Europsku ligu, Ligu prvaka dogodine gledati na televiziji. Unatoč dobroj predstavi u prvom poluvremenu, Stoke je nakon dva remija opet izgubio u gostima i još uvijek su u zoni ispadanja. Posljednju pobjedu ostvarili su 20. siječnja, kada su kod kuće s 2:0 bili bolji od Huddersfielda.