Premier liga, 33. kolo, 07.04.2018, 18:30 h
Manchester City
Manchester City 2:3 Manchester United
Manchester United

Dario Dodić • subota, 07.04.2018.

Fenomenalnu utakmicu odigrali su na Etihadu Manchester City i Manchester United. City je nakon prvih 45 minuta imao sigurnu prednost, prednost koja bi mu već danas donijela naslov prvaka Engleske, no United je živnuo u nastavku i čudesnim preokretom odgodio slavlje plavog dijela Manchestera...

Nakon teškog poraza od Liverpoola u Ligi prvaka Manchester City se nadao kako će pobjedom na svom Etihadu protiv ljutog gradskog rivala Uniteda proslaviti titulu prvaka Engleske i napuniti se samopouzdanjem pred uzvrat s Redsima. Kako je krenuo susret činilo se da se momčadi Josea Mourinha sprema katastrofa, no domaći su posve nestali nakon prvih 45 minuta i na kraju se slatko smijao portugalski strateg.

Kad već nisu odigrali briljantnu sezonu Crveni vragovi zadovoljili su se sljedećom najboljom stvari - pobjedom su na gostujućem stadionu, na kojemu nitko nije slavio u posljednjih 27 prvenstvenih utakmica, natjerali Pepa Guardiolu i njegove momke da se suzdrže od proslave naslova prvaka.

Sigurno su poljuljani Cityjevi igrači i ovakav rasplet susreta neće im pomoći protiv Liverpoola. Imali su sve u svojim rukama i onda sve to ispustili u manje od 25 minuta igre u drugom poluvremenu.

Teško je bilo zamisliti ovakav kraj nakon prvih pola sata igre. Uraganski su u susret ušli domaći nogometaši, sve je na naplatu stiglo u razmaku od samo pet minuta, od 25. do 30. Prvo je na ubačaj Sanea Kompany zabio za vodstvo Cityja, da bi snalažljivi Gundogan vrlo brzo povisio na 2:0.

United je djelovao grogirano, nemoćno, City lepršavo, iako je Guardiola na klupi ostavio i De Bruynea i Agüera. Po prvi put od listopada 2015. godine Crveni vragovi nisu uputili nijedan udarac na protivnička vrata u prvom poluvremenu neke prvenstvene utakmice.

Tek u 48. minuti prekinuo je ofenzivno siromaštvo Uniteda Paul Pogba, opalio je izdaleka, obranio je to Ederson, ali pet minuta kasnije ni vratar Cityja nije mogao ništa. Sjajnu su akciju složili gosti, na ubačaj Sancheza Herrera majstorski prstima gura loptu u prostor za Pogbu, koji nakon 21 utakmice posta zabija za Crvene vragove.

Nisu se domaći niti snašli, a United je stigao do izjednačenja. 93 sekunde nakon prvog gola Pogba na ubačaj Sancheza glavom pogađa za 2:2. Od igrača koji je u krizi u samo minutu i pol se Pogba prometnuo u prvog igrača nakon Rooneyja 2012. godine koji je u dresu Uniteda protiv Cityja u prvenstvu zabio dva gola.

Nema slađe nego kad pokvariš slavlje najvećem rivalu, a upravo to je uspjelo Unitedu. U 69. minuti preokret je upotpunjen, na ubačaj Sancheza Smalling zabija za vodstvo gostiju 3:2. Moguće je da je prilikom ubačaja Smalling bio u minimalnom zaleđu, teško je reći sa sigurnošću, ali jedno je sigurno, Pep Guardiola imat će težak zadatak podići momčad pred Liverpool.

Bacio je Španjolac u vatru De Bruynea, Agüera i Jesusa, ali Cityju nije bilo suđeno titulu proslaviti danas. Vjerojatno su domaći trebali dobiti jedanaesterac u 77. minuti nakon što je Young grubo startao na Agüera. Doduše, prvo je dotaknuo loptu, ali je zatim đonom pogodio Argentinca u potkoljenicu, da je sudac Atkinson ovo vidio mogao je poslati Unitedovog braniča na ranije tuširanje.

Imali su domaći još nekoliko izglednih prigoda barem uspjeti nastaviti niz bez poraza kod kuće, ali vratnica i De Gea to nisu dopustili. Prvi put u njegovoj trenerskoj karijeri Guardiolina je momčad u dvije uzastopne utakmice primila tri pogotka, prvi put je City nakon 2008. godine izgubio nakon što je imao dva ili više pogodaka prednosti.

Titula je sigurno Cityjeva, ali ostaje za vidjeti kako će se ovakav poraz odraziti na momčad u Ligi prvaka, Liverpool ima ogromnu prednost pred uzvrat.