Premier liga, 34. kolo, 14.04.2018, 20:45 h
Tottenham
Tottenham 1:3 Manchester City
Manchester City

Dario Dodić • subota, 14.04.2018.

Nogometaši Manchester Cityja pobjedom su na Wembleyju protiv Tottenhama isprali gorak okus niza poraza te došli na milimetar od matematičke potvrde osvajanja naslova prvaka Engleske...

Od Cityja do Cityja trajao je veliki niz neporaženosti Tottenhama u Premiershipu. Momčad Mauricija Pochettina posljednji je put poražena sredinom prosinca prošle godine, tada je Tottenham s 4:1 poražen na Etihadu. 14 utakmica kasnije povijest se ponovila, Tottenham je na Wembleyju izgubio od Cityja, ovog je puta završilo 3:1 za momčad Pepa Guardiole.

I City je tako prekinuo niz, niz od tri uzastopna poraza, dva od Liverpoola u Ligi prvaka te onaj jedan posebno bolan, od Uniteda u Premiershipu. Večeras je Guardiolin sastav uraganski krenuo u susret, Tottenham se nije mogao mjeriti sa Cityjem pa je klub iz Manchestera došao na milimetar od matematičke potvrde onoga što svi već znamo.

Miriše na titulu u Manchesteru, izgubi li United sutra od Bournemoutha City je prvak. Ukoliko momčad Josea Mourinha ne posrne čeka se iduće kolo kada bi City kod kuće protiv Swanseaja trebao potvrditi naslov prvaka. Takav bi se rasplet vjerojatno više svidio plavom dijelu Manchestera, proslava naslova na Etihadu bila bi pun pogodak.

City se gostujućom pobjedom kod Tottenhama pridružio trima drugim klubovima koji su u jednoj sezoni Premiershipa slavili u gostima protiv Arsenala, Chelseaja i Tottenhama. Prije Guardiolinih trupa to je pošlo za rukom Coventryju, Charltonu i Blackburnu.

Nakon 20 minuta pritiska City je poveo na Wembleyju. Vincent Kompany je krasnom dugom loptom proigrao Gabriela Jesusa, koji bez većih problema zabija za 1:0 gostiju.

Nekoliko minuta kasnije dominantni gosti udvostručili su vodstvo iz pomalo dvojbene situacije. Srušio je Lloris Sterlinga, teško je reći je li start bio unutar kaznenog prostora Tottenhama, no sudac Moss pokazao je na bijelu točku, precizan, da precizniji nije mogao biti, bio je Gundogan.

Živnuo je malo domaćin u završnici prvog dijela pa je prije odmora uspio prepoloviti prednost Cityja. Igrala se 42. minuta, Harry Kane se poželio iskupiti Christianu Eriksenu za "oteti" gol proteklog tjedna, lijepo je proigrao suigrača koji izbija pred Edersona i uz malo sretnog odbijanja smanjuje na 1:2.

Mirnije se ušlo u drugo poluvrijeme, Guardiola je bio malo oprezniji jer nije htio ponovno prokockati prednost od dva gola, dok Tottenhamovi ofenzivci nisu bili posebno inspirirani. Pobjedu je 20-ak minuta prije kraja zacementirao Raheem Sterling svojim 22. golom sezone.

Prvi put nakon 2015. godine Tottenham je na svom travnjaku primio tri gola u Premiershipu, City se oporavio od slabijih rezultata u posljednjih desetak dana, pitanje je hoće li titulu proslaviti već ovog vikenda ili će se još malo morati strpjeti.