Zadrani zaustavljeni u Pločama, Croatia došla na koračić do naslova

Ivan Šola • ponedjeljak, 23.04.2018.

Odigrano je 26. kolo Treće HNL Jug u kojem su momčadi s dna ljestvice uzeli bodove favoritima. Za dva velika iznenađenja pobrinuli su se nogometaši Neretvanca i Vala koji su na domaćem terenu savladali Split, odnosno Primorca iz Biograda, i tako ih zaustavili u pohodu na naslov. Kikseve pratnje najbolje je iskoristila Croatia iz Zmijavaca koja je pobjedom u Stobreču jednu ruku već stavila na pehar. Od ostalih utakmica vrijedi izdvojiti domaće pobjede Dubrovnika i Zagore koji su se malo udaljili iz zone ispadanja, dok je derbi kola odigran u Pločama završio u korist domaće momčadi Jadrana koja je bila bolja od ambicioznog Zadra.

Ljepotica kola odigrana je u Opuzenu gdje je domaća momčad Neretvanca iznenadila Split savladavši ga 3:2. Igrala se 11. minuta utakmice kada je Juan Manuel Varea doveo goste u prednost 0:1. Do kraja poluvremena domaćini su u potpunosti preokrenuli rezultat u svoju koristi zahvaljujući dvostrukom strijelcu Stanislavu Vasilju. U drugom poluvremenu gosti su ponovno zaigrali bolje, te su u 55. minuti došli do izjednačenja kada je Duje Ribičić iskoristio kiks domaće obrane i poslao loptu u mrežu za 2:2. Ipak domaćini su ponovno uspjeli doći u vodstvo, igrala se 70. minuta kada je konačan rezultat 3:2 postavio Ante Mihaljević.

Vodeća momčad prvenstva Croatia iz Zmijavaca stigla je do 16. prvenstvene pobjede savladavši u Stobreču domaći Primorac 2:0. Gosti su stigli u vodstvo na isteku pola sata igre kada je Marin Vidošević iskoristio neopreznost u domaćoj obrani i zatresao mrežu za 0:1. Pitanje pobjednika riješeno je u 62. minuti kada je glavni sudac Mario Soldic dosudio kazneni udarac za goste, a siguran realizator za 0:2 bio je Tomislav Mrkonjić.

Za iznenađenje kola pobrinuli su se nogometaši posljednjeplasiranog Vala koji su na domaćem terenu porazili drugoplasiranog Primorca iz Biograda. Pogodak vrijedan sva tri boda postigao je Ante Sunara već u sedmoj minuti utakmice. Do kraja utakmice gosti su imali velik broj prilika da dođu do izjednačenja, ali su se domaćini junački obranili, i tako osvojili velike bodove u borbi za ostankom u ligi.

Jedina utakmica bez pogodaka u ovome kolu odigrana je u Ivanbegovini gdje su domaći Kamen i Junak iz Sinja miroljubivo podijelili bodove. U ne pretjerano zanimljivoj utakmici, nije bilo previše prigoda, pa je samim time ova podjela bodova najrealniji ishod između ova dva protivnika.

Do sedme prvenstvene pobjede stigli su nogometaši Goška iz Dubrovnika koji su na domaćem terenu minimalnim rezultatom porazili BŠK Zmaj s Korčule. Igrala se 26. minuta utakmice kada je Domagoj Veraja doveo domaćine u vodstvo. Do kraja poluvremena domaći su nogometaši udvostručili vodstvo, igrala se 40.minuta kada je Antonio Lipotić zatresao mrežu za 2:0. Do kraja utakmice gosti su uspjeli samo ublažiti poraz, konačan rezultat 2:1 postavio je Toni Ivanišević u 75. minuti.

Još jedna podjela bodova viđena je u Hrvacama gdje su istoimeni domaćin i Imotski odigrali bez pobjednika. U vrlo zanimljivoj utakmici domaćini su bili puno bolja momčad na terenu, ali su gosti u samoj završnici stigli do neočekivanog boda. Hrvace je došlo u vodstvo u 34. minuti kada je Daniel Maganić neobranjivo poslao loptu u mrežu za 1:0. Kako to inače biva domaći su nogometaši kažnjeni za silne promašaje u 89. minuti kada je domaći igrači Ivan Božina loše reagirao i poslao loptu u vlastitu mrežu za 1:1.

Derbi kola odigran je u Pločama gdje je domaći Jadran šokirao Zadrane savladavši ih pred svojim gledateljima 2:1. Domaćini su došli u vodstvo u 32. minuti kada je Nino Maleta iskoristio kiks u gostujućoj obrani. Mreže su mirovale do 65. minute kada je Mihovil Šutalo povisio prednost Jadrana na 2:0. Do kraja utakmice gosti su uspjeli samo ublažiti poraz, igrala 90. minuta kada je konačan rezultat utakmice 2:1 postavio Karlo Torbarina.

Do osme prvenstvene pobjede stigli su nogometaši Zagore iz Unešića koji su na domaćem terenu lakše od očekivanog savladali Uraniju iz Baške Vode 2:0. Igrala se sedma minuta utakmice kada je Tomislav Brnadić doveo domaćine u vodstvo 1:0. Do kraja poluvremena glavni sudac Damir Mladin dosudio je kazneni udarac za Zagoru, a siguran realizator za 2:0 bio je Frane Bitunjac. Do kraja utakmice obje su momčadi imale nekoliko prigoda, ali se mreže više nisu tresle.