Premier liga, 36. kolo, 29.04.2018, 15:15 h
West Ham 1:4 Manchester City
Manchester City

Gol do rekorda: Rasterećeni Manchester City potopio na gostovanju West Ham

Sportnet • nedjelja, 29.04.2018.

Iako više nema borbe za naslov koji je osvojen, Manchester City ne prestaje oduševljavati dobrim i napadačkim igrama...

PIŠE: Jan Šneler

Svega jedan pogodak ostao je do rekorda Chelseaja iz sezone 2009/2010. Naime, te sezone Chelsea je postigao 103 pogotka u sezoni, što je trenutno samo gol više nego što ima Manchester City (102). Kako je do kraja Premierlige ostalo još tri kola, ne treba sumnjati kako će taj rekord biti dobrano nadmašen.

Otpočetka se vidjelo da Manchester City ide na pobjedu i to visokim presingom i snažnom napadačkom aktivnošću. Pritisak je krenuo od samog starta, a u 13. minuti urodio je plodom jer je postignut prvi pogodak. Nije to bio najčišći pogodak, ali svaki se piše.

Pucao je s ruba šesnaesterca Leroy Sane, netko je utjecao na putanju lopte te je ona pored nemoćnog vratara Adriana otišla u suprotni kut. Ranim pogotkom postalo je jasno kako bi West Ham mogao gadno nastradati na svom terenu. Vjerojatno tada navijači nisu zamišljati što će se dogoditi petnaestak minuta kasnije.

Embed from Getty Images

Raheem Sterling je krenuo sam prema vratara koji je istrčao i spriječio njegov udarac, ali je lopta ostala kod Cityja. Kako je Adrian bio van svog prostora, Sterling se probao osloboditi i pucati na prazan gol koji su ipak čuvali braniči West Hama. Nakon svega Kevin De Bruyne ubacuje oštro u sredinu gdje lopta nespretno pogađa Pabla Zabaletu i od njegove noge odbija se u mrežu West Hama.

Sada su već dva pogotka bila u mreži Čekićara, a prijetio je i treći, no Sane nije uspio bolje pucati. Činilo se da će se na poluvrijeme otići s prednošću gostiju od 2:0, no domaći, od kojih nismo gotovo ništa vidjeli u prvih 45 minuta, ipak pokazuju znakove života u 42. minuti. Iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa, pucao je odlično Aaron Cresswell i zabio pored nemoćnog Edersona.

U nastavku utakmice, domaći navijači nadali su se boljoj igri svojih pulena i mogućem izjednačenju no vrlo brzo dočekao ih je hladni tuš. U 53. minuti lijepi pogodak postigao je Gabriel Jesus te tako povećao prednost gostiju na 3:1. Desetak minuta kasnije, akcija kao iz snova za Pepa Guardiolu i njegove ljubitelje.

Školski izvedena kontra, gotovo zastrašujuća za Adriana. Čak petorica nogometaša Cityja trčala su u kontru, Sterling je vukao loptu i u šesnaestercu poslao povratu Fernandinhu koji je s linije jedanaesterca bez problema poslao loptu u mrežu.

Četvrti pogodak bio je znak da Guardiola malo promijeni igrače, odmori nekolicinu igrača i mirno privede susret kraju. S obzirom na to da se bliži Svjetsko prvenstvo i nitko od igrača u prilično rezultatski nevažnoj utakmici ne želi ostati ozlijeđen, jasno je kako je ostali dio utakmice bio manje atraktivan.

Manchester City dakako ostaje na prvom mjestu, s golom zaostatka za velikim rekordom, dok West Ham i dalje nije siguran od ispadanja. Svega tri boda više od Southamptona, koji je na posljednjem mjestu koje vodi u drugu ligu, ne djeluje pretjerano sigurno. Uz to, do kraja West Ham igra doma protiv Evertona i Manchester Uniteda te u gostima kod Leicestera. Jako težak raspored i jako neizvjesna završnica za West Ham.