Sportnet • subota, 05.05.2018.

U 37. kolu engleske Premierlige, najveće iznenađenje priredio je West Bromwich Albion koji je pobjedom nad Tottenhamom ostavio nadu u ostanak živom...

PIŠE: Jan Šneler

Činilo se kao nemoguća misija, zapravo i to bi bila preblaga riječ. Prije pet kola reći da WBA ima šansu ostati u ligi, bila bi izjava "luđaka". Samo 20 bodova u 32 utakmice, svega tri pobjede, to nisu brojke dostojne Premierlige. No, onda je došao on, Darren Moore i nevjerojatna priča se nastavlja.

WBA je imao težak raspored, gostovanja protiv Newcastlea i Manchester Uniteda i domaće utakmice protiv Tottenhama i Liverpoola. Tko bi rekao da će iz tih susreta izvući ogromnih, vitalnih osam bodova? U današnjem susretu protiv Tottenhama, WBA je bio u podređenom položaju. Gosti su dominirali, čvrsto pritisnuli domaće u svoju polovicu i pleli mrežu. Pokušavali su u prvom dijelu Harry Kane i Victor Wanyama, ali uspjeha nije bilo.

Tek ponekad zaprijetili bi domaći, ali ništa ozbiljnije nisu mogli stvoriti. Bilo je jasno kako WBA želi što duže držati neriješen ishod kako bi u posljednjim trenucima mogao krenuti u napad. U drugom dijelu, prilika je bilo na kapaljku. I Tottenham se malo povukao, više je ta inicijativa bila jalova nego što su gosti aktivno napadali. Ipak, posljednjih desetak minuta krenuo je WBA u ozbiljniji napad.

Pokušavali su u posljednjim minutama Grzegorz Krychowiak i Nacer Chadli, ali uspjeha nije bilo. I onda je došla ta 94. minuta. Nakon kornera, udarac glavom obranio je Hugo Lloris, a na odbijenu loptu natrčao je Jake Livermore. Ipak, treba reći da iz usporene snimke i dalje nije do kraja jasno je li netko od gostujućih igrača dirao loptu.

Ostanak WBA je i dalje daleko od realizacije. Swansea ima 33 boda i utakmicu manje, Southampton 32 i dva susreta manje. WBA je na 31 bodu i ostaje im utakmica protiv Crystal Palacea u gostima. Jasno je kako WBA mora slaviti u posljednjem susretu, a Swansea može i remizirati u jednoj utakmici. Southampton pak smije najviše jedan bod osvojiti. Težak je to put, vrlo neizvjestan, ali lijepa priča još traje.

Kada već pričamo o ostanku u ligi, moramo spomenuti Swansea, koji je u današnjem 37. kolu izgubio od Bournemoutha 1:0. Velika je to šteta za Velšane jer su današnjom pobjedom mogli doći do velikog koraka u borbi za ostanak. Inače, ovo je već treći poraz Swanseaja u nizu. Nakon današnje utakmice, ostaje dojam kako je Swansea zaslužio remi.

U 13. minuti domaći vratar Asmir Begović odlično je obranio udarac iz velike blizine Nathana Dyera. Aktivni su bili gosti u prvih pola sata, naročito Jordan Ayew koji je u nekoliko navrata prijetio. Ipak, do pogotka, kasnije će se pokazati i jedinog, prvi dolazi Bournemouth. Lijep pogodak u 37. minuti postigao je Ryan Fraser ostavivši nemoćnog gostujućeg vratara.

U nastavku susreta pogodaka više nije bilo, ali su obje momčadi kreirale nekoliko solidnih prilika. Pogotovo je dobra bila ona iz 85. minute kada je Callum Wilson mogao riješiti pitanje pobjednika, no njegov udarac Lukasz Fabianski skrenuo je u korner. Swansea može žaliti što nije došao barem do boda jer ih za tri dana, u odgođenom 36. kolu, čeka Southampton u dvoboju koji će vrlo vjerojatno odrediti putnika u Championship naredne sezone.

Iako potpuno rasterećeni briga oko ostanka ili pozicija u europskim natjecanjima, dvoboj Leicestera i West Hama završio je iznenađujućim slavljem Čekićara. West Ham je ovom pobjedom gotovo matematički osigurao ostanak u natjecanju, dok Leicesteru poraz nije pretjerano destabilizirao poziciju u gornjem domu.

Do potpuno zasluženog vodstva gosti su došli u 34. minuti. West Ham je puno bolje otvorio susret i odlično je dva puta pucao Marko Arnautović. Jedan od tih udaraca završio je i u 33. minuti na gredi. Takav pritisak se isplatio jer je već minutu kasnije momčad iz Londona došla do vodstva. Ubačaj sa strane lijepo je primio Arnautović i dodao do Joao Maria koji s nekoliko metara šalje loptu u mrežu.

Iako su imali nešto pokušaja, igra Leicestera nije bila na najvišoj razini u današnjem susretu. West Ham je to odlično iskoristio pa je tako u drugom dijelu postigao i drugi pogodak. Prekrasan pogodak u 64. minuti postigao je Mark Noble. Nakon jednog centaršuta, obrana Leicestera izbacila je loptu koja je točno došla do Noblea, koji isprve tuče i neobranjivo pogađa donji desni kut Leicesterova gola.

Do kraja susreta treba izdvojiti jednu priliku Leicestera, točnije Adriena Silve koju je prilično dobro otklonio Adrian.

Slična, kao i prethodna, utakmica između Watforda i Newcastlea igrana je za ponos, više nego zbog rezultatske važnosti. Watford je na kraju slavio s 2:1, iako je na samom kraju opasno živio.

Već nakon dvije minute domaći su šokirali goste. Loše je reagirala Newcastleova obrana i Roberto Pereyra se lijepo snašao i zabio za 1:0. Bilo je vidljivo kako je taj pogodak uznemirio goste jer je Newcastle izgledao potpuno izgubljeno. Prilike su se redale jedna za drugom, a onda je u 28. minuti Andre Gray povećao vodstvo na 2:0.

Kada su u gostujućim redovima pomislili da gore ne može, u 38. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaće. Prilično dvojben jedanaesterac, najblaže rečeno je dosudio Roger East no na sreću gostiju, Troy Deeney ga je katastrofalno izveo i propustio riješiti utakmicu.

U nastavku susreta, vrlo brzo, u 55. minuti Ayoze Perez uspješno je smanjio rezultat na 2:1 i sada je Newcastle bio ekipa koja je bolje igrala. Puno bolje nego u prvom dijelu, ali i puno konkretnije igrali su gosti koji su u 75. minuti mogli izjednačiti no udarac Pereza pogodio je stativu. Na samom kraju susreta, pritiskao je Newcastle, no domaći su uspjeli izdržati i upisati nova tri boda.