Nogomet

Nekadašnji Staljingrad ugošćuje Svjetsko prvenstvo na potpuno novoj Volgograd Areni

Mihaela Bradovski • utorak, 22.05.2018.
Nekadašnji Staljingrad ugošćuje Svjetsko prvenstvo na potpuno novoj Volgograd Areni

Svjetsko prvenstvo odigravat će se i u Volgogradu, povijesnom, industrijskom i administrativnom središtu ovog dijela Rusije te velikom čvorištu puteva...

Volgograd je jedan od najvažnijih gradova u ruskoj povijesti, kako mu ime kaže, smješten je na rijeci Volgi i jedno je od najvažnijih središta moderne Rusije. Važno je industrijsko, ali i administrativno središte neprocjenjive povijesne vrijednosti.

Volgograd Arena

Kapacitet: 45.000

Godina dovršetka izgradnje: 2018.

Utakmice:

18. lipnja Tunis - Engleska
22. lipnja Nigerija - Island
25. lipnja Saudijska Arabija - Egipat
28. lipnja Japan - Poljska

Nekome će ime Volgograd malo značiti, ali ako se kaže Staljingrad, svi će znati o kojem gradu je riječ i gdje se nalazi. Više od 300 godina nosio je ime Caricin, zatim je preimenovan u Staljingrad da bi danas bio Volgograd. Postojala je inicijativa za održavanjem referenduma kojim bi se Volgograd ponovno nazvao Staljingrad, čak je i Vladimir Putin u jednom trenutku to i podržao, ali nikada nije došlo do realizacije.

Bez obzira na sve, Volgograd će zauvijek ostati poznat kao poprište ključne bitke Drugog svjetskog rata, mjestu gdje je gotovo dva milijuna osoba na obje strane ostalo bez života i gdje je nanesena ogromna materijalna šteta.

Osnutkom grada smatra se 1589. godina kada je izgrađena tvrđava na Volgi koja je služila za obranu na južnim granicama tadašnjeg Moskovskog Carstva. Tek u 19. stoljeću počeo se značajnije razvijati kada je Caricin postao važna luka na Volgi i središte trgovačkog prometa. Tako je broj stanovnika narastao s tri tisuće iz 1807. godine na 84 tisuće 1900. godine.

1925. godine dolazi do prve promjene imena i Caricin postaje Staljingrad prema Josifu Staljinu, a 1942. i 1943. godine postaje poprište najkrvavije bitke Drugog svjetskog rata.

Bitka je započela 23. kolovoza 1942. godine napadom njemačkih snaga i trajala je sve do 2. veljače 1943. godine. I jedni i drugi smjenjivali su se u preuzimanju kontrole nad potpuno uništenim gradom, a tek krajem siječnja Njemačka je postala svjesna kako je za nju ova bitka izgubljena.

Embed from Getty Images

Nakon poraza kod Staljingrada, Njemačka je prvi put javno potvrdila kako je izgubila jednu bitku i više ništa nije bilo isto. Stvari su krenule krivim smjerom za Hitlera i njegove saveznike i bitka kod Staljingrada smatra se prekretnicom u Drugom svjetskom ratu.

Grad je postao simbol otpora i 1946. godine započelo se s njegovom potpunom i kompleksnom obnovom. Godine su trebale za oporavak, ali velikim naporima stao je na noge. Ime Staljingrad nosio je do 1961. godine kada je Nikita Hruščov u valu promjena u kompletnom Sovjetskom Savezu odlučio promijeniti i naziv grada te ga odvojiti od Josifa Staljina i nazvati Volgograd kako se zove i danas.

U novije doba uz Volgograd vežu se i teroristički napadi i to njih čak tri. 2004. godine Tupoljev u vlasništvu tvrtke Volga-AviaExpress eksplodirao je u zraku pri čemu je poginulo 34 putnika i devet članova posade. Odgovornost za napad pripsan je dvjema čečenskim aktivisticama. 2013. godine dagestanska pobunjenica izvršila je samoubilački napad u gradskom autobusu pri čemu je poginulo osam osoba, a iste godine u prosincu izvršena su dva samoubilačka napada, 29. prosinca na željezničkom kolodvoru s 18 poginulih osoba te dan kasnije u trolejbusu sa 16 poginulih.

Embed from Getty Images

Naravno, u Volgogradu je veliki broj spomenika, muzeja i mjesta sjećanja na slavnu bitku iz Drugog svjetskog rata, a Panoramski muzej na Volgi sadrži brojne predmete iz tog razdoblja. Svakako najznačajnija je puška znamenitog snajperiste Vasilija Zajceva koji je bio noćna mora za njemačke vojnike.

Što se tiče transporta, Volgograd je veliko središte, važno je željezničko čvorište, nalazi se na kanalu Volga-Don, a kroz njega prolazi najduža europska ruta od Calaisa do Riddera. Za potrebe održavanja Svjetskog nogometnog prvenstva zračna luka je posve obnovljena i proširena, a nalazi se 15 kilometara sjeverozapadno od gradskog središta te je s njim povezana autobusima i vlakom.

U javnom prijevozu prometuje metrotram koji kombinira podzemnu i nadzemnu vožnju te prometuje kroz 22 stanice u dužini od 17 kilometara. Kao i u svim ruskim gradovima u javnom prijevozu prometuju i autobusi, tramvaji i trolejbusi.

Embed from Getty Images

Volgograd Arena

9. svibnja odigran je prvi veliki meč na novoizgrađenoj Volgograd Areni i to u finalu Kupa zaigrali su Tosno i Avangard Kursk. Prve službene mečeve odigrao je Rotor iz Volgograda u sklopu druge ruske lige krajem travnja protiv Luč Energije iz Vladivostoka te Krilje Sovjetov iz Samare.

Na ovom stadionu bit će odigrana četiri susreta grupne faze, a kapacitet mu je za Svjetsko prvenstvo 45 tisuća gledatelja te će kasnije na njemu nastupati lokalni Rotor.

Embed from Getty Images

Rotor se u devedesetim godinama borio za naslov prvaka Rusije, slavio je i protiv Manchester Uniteda, ali danas je daleko od tih izdanja. Dio navijača nada se kako će novo zdanje privući i ulaganja u klub te ga podići iz prosječnosti.

Stadion se nalazi u nerazvijenom dijelu grada te postoje planovi prema kojima bi došlo do proširenja i dogradnje tog dijela grada, modernizacije i izgradnje zgrada s brojnim uredima.

SP 2018., skupina D

1Hrvatska 37:1+69
2Argentina 33:5-24
3Nigerija 33:4-13
4Island 32:5-31

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

SP 2018., skupina D

1Hrvatska 37:1+69
2Argentina 33:5-24
3Nigerija 33:4-13
4Island 32:5-31

Izdvojeno

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!