SP 2018., skupina A, 1. kolo, 14.06.2018, 17:00 h, Stadion Lužnjiki, Moskva
Suci: PITANA Nestor (ARG), MAIDANA Hernan (ARG), BELATTI Juan Pablo (ARG); RICCI Sandro (BRA)
Aleksandr Golovin 90'+4'
5:0(2:0) Saudijska Arabija
Saudijska Arabija

Dario Dodić • četvrtak, 14.06.2018.

Reprezentacija Rusije na najbolji je mogući način otvorila Svjetsko prvenstvu na svom tlu. U Moskvi je na Lužnjikiju s ogromnih 5:0 isprašila Saudijsku Arabiju...

Denis Čerišev
24'
7
Daler Kuzjajev
64'
22
Artjom Dzjuba
70'
Fahad Al-Muwallad
64'
9
Hattan Bahebri
72'

Muhannad Assiri
85'
Juan Antonio Pizzi

Malo tko je ovo mogao očekivati, no Rusija je u ulozi domaćina Svjetskog prvenstva imala otvaranje iz snova. Na Lužnjikiju u Moskvi Rusi su petardom ispratili Saudijsku Arabiju i tako na najbolji mogući način krenuli u lov na titulu. Teško je reći da ih je ova predstava gurnula u prvi ili drugi plan za takav lov, nisu Rusi impresionirali, koliko su Saudijci posve podbacili.

Nastavila se tako tradicija po kojoj zemlja-domaćin na otvaranju Prvenstva ne gubi. Čak i kad su dvije zemlje bile u ulozi domaćina (Japan i Južna Koreja 2002. godine).

Igralo se od prve minute u visokom ritmu, svjesni su Rusi bili da ne smiju podbaciti na svojem terenu, no nisu baš to i igrom pokazivali. Zanimljivo je da je tijekom susreta Saudijska Arabija imala loptu u posjedu preko 60 posto vremena, što joj je najbolji učinak na svjetskim prvenstvima, ali nijednom nije pucala u okvir nezaposlenog Igora Akinfejeva, po čemu je prva reprezentacija u povijesti natjecanja kojoj je to pošlo za rukom, barem od 1966. godine nadalje.

Slika 2 od 2.

Erupciju oduševljena u Moskvi dočekali smo već u 12. minuti. Saudijci su još jednom dokazali da su najgora reprezentacija na SP po pitanju primljenih golova glavom (otkako su 1994. debitirali na natjecanju), s lijeve je strani ubacio danas fenomenalni Aleksandr Golovin, Jurij Gazinskij glavom zabija za vodstvo Rusije. Zanimljivo prvi put nakon 1990. godine prvi gol na SP-u je postignut glavom.

Uslijedile su loše vijesti za Ruse i izbornika Čerčesova, nakon 20-ak minuta igre Rusi su povukli izglednu kontru, no uslijed sprinta za stražnju se ložu primio Džagojev, značilo je to rani izlazak jednog od najboljih ruskih nogometaša. No, Čerčesov je danas pokazao da je genije kad su u pitanju izmjene, u igru je ušao Denis Čerišev i do kraja susreta postigao dva pogotka.

Nakon što je kompliciranjem u 42. minuti uprskao napad Rusije Čerišev se iskupio minutu kasnije. Lijepu su akciju složili domaćini, Zobnin loptu gura do Čeriševa, koji se lijepo fintom rješava čuvara i poentira za 2:0. Postao je Čerišev prvi igrač s klupe u povijesti natjecanja koji je zabio na otvaranju SP-a. Rusi su na poluvremenu prve utakmice postigli više golova nego na kompletnom turniru 2014. godine.

Slika 1 od 1.

Nešto su otvorenije i bolje zaigrali Saudijci u nastavku, ali ne i konkretnije. Dali su im Rusi da se razmašu i onda opasno prijetili iz kontri. Pravo je čudo koliko su lagano Rusi stizali do protivničkog kaznenog prostora, no na treći se pogodak čekalo do 71. minute.

Opet je Čerčesov pogodio s izmjenom, 89 sekundi ranije u igru je ubacio Dzjubu, koji na ubačaj sjajnog Golovina glavom zabija za 3:0.

Raspala se Saudijska Arabija do kraja pa je Rusija još dvaput tresla mrežu nesretnog Al Mayoufa, i to u sudačkoj nadoknadi. Prvo je Zjuba asistirao Čeriševu za krasan gol za 4:0, da bi konačnih 5:0 prekrasnim golom iz slobodnog udarca postavio Golovin.

Bilo je ovo otvaranje iz snova, no ne smiju se Rusi opustiti, čekaju ih ozbiljniji izazovi u nastavku natjecanja.