Goran Suton predvodio Estudiantes, Sigal Priština ispustila veliku prednost iz prve utakmice

Petar Jenjić • subota, 22.09.2018.

Odigrane su i uzvratne utakmice kvalifikacija za FIBA-inu Ligu prvaka, a diljem Europe aktivni su bili i hrvatski košarkaši s više illi manje uspjeha. Najistaknutiji bio je Goran Suton čiji je Estudiantes prošao švedski Norrköping...

Nakon slabije odigrane prve utakmice u kojoj je slavio samo s jedan razlike (86:85) Nižnji Novgorod u uzvratu protiv Porta nije imao nikakvih problema, upisavši pobjedu 92:49. Utakmicu je prelomio odličnom trećom četvrtinom koju je dobio s 31:9.

Maksim Grigorjev s 18 koševa predvodio je Nižnji do pobjede. U redovima gostiju Saša Borovnjak ubacio je 19 koševa, Boris Barać dodao je devet poena (2/8 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 2/2), pet skokova, dvije asistencije i dvije ukradene lopte za 23 i pol minute na parketu, dok je Toni Prostran ostao bez poena (šut iz igre 0/7) uz dva skoka i jednu asistenciju.

Niti u uzvratnoj utakmici protiv Dinamo Tbilisija košarkaši Arisa nisu imali problema te su još jednom opravdali ulogu velikog favorita. Grčka je momčad danas na domaćem terenu potvrdila prolazak u sljedeću fazu pobjedom od 92:54.

Najučinkovitiji u pobjedničkim redovima bio je Ramon Harris s 14 poena. Goste je predvodio Reger Dowell s 14 poena, dok je Domagoj Bubalo susret zaključio s double-double učinkom od deset koševa (5/11 za dva, 0/3 za tricu, slobodna bacanja 0/5) i deset skokova te dvije asistencije za 30 minuta na terenu.

Nakon minimalne pobjede u prvoj utakmici (69:68) talijanski Cantu u uzvratu je opravdao ulogu favorita i još jednom svladao mađarski Szolnoki Olaj, ovoga puta dosta uvjerljivije. Utakmica u Mađarskoj završena je rezultatom 90:71, a prolazak gostiju u sljedeću fazu nijednom nije došao pod znak pitanja.

Frank Gaines s 26 poena, pet skokova i pet asistencija bio je najbolji u redovima Cantua, dok su Mađare s po 16 koševa predvodili David Vojvoda (šest skokova i šest asistencija) i Strahinja Milošević (šest skokova). Lukša Andrić za 27 i pol minuta na parketu ostvario je učinak od 11 poena (4/6 za dva, slobodna bacanja 3/3), tri skoka i tri asistencije.

Preveliku dramu nije imao niti Estudiantes koji je, iako je izgubio kod kuće od švedskog Norrköpinga sa 71:69, prošao u sljedeću fazu zahvaljujući pobjedi u prvoj utakmici (74:62). Utakmica je konstantno bila u egalu i nijedna se momčad nije uspijevala odvojiti. Konačan rezultat gosti su postavili osam sekundi prije kraja.

Do pobjede ih je predvodio Mikael Lindquist s 25 poena. Najbolji su u redovima španjolske momčadi s po 15 poena bili Nikola Janković (sedam skokova) i Goran Suton (2/6 za dva, 3/8 za tricu, slobodna bacanja 2/2) koji je dodao i sedam skokova te dvije asistencije za 22 i pol minute na terenu.

Dramatična je zato bila uzvratna utakmica između Groningena i Sigal Prištine. Kosovska momčad na uzvrat je otputovala s pobjedom 84:64, ali prednost nije uspjela sačuvati. Groningen je stigao do pobjede 80:55. U konačnici ključnim se pokazala slaba realizacija Prištine koja je u posljednjih pet minuta postigla tek četiri poena što domaćin nije propustio iskoristiti.

Jason Dourisseau s 15 koševa bio je najbolji u redovima Groningena, Drago Pašalić dodao je sedam poena (2/5 za dva, 1/3 za tricu), sedam skokova i dvije asistencije za 17 minuta provedenih na parketu. Jedini dvoznamenkast kod gostiju bio je A.J. Davis sa 17 koševa i pet skokova.

Nakon pobjede 83:74 u prvom susretu, košarkaši Antwerp Giantsa slavili su i u uzvratu protiv AEK Larnace s visokih 76:55 te bez većih problema izborili sljedeću fazu. Do pobjede ih je predvodio Jae'Sean Tate s 15 koševa i deset skokova

William Davis s 14 koševa i šest skokova bio je najbolji kod gostiju, dok je Jure Škifić dodao 11 poena (5/9 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i šest skokova za 25 minuta na terenu, a Tomislav Petrović četiri koša (0/2 za tricu, slobodna bacanja 4/4) i dva skoka za nešto manje od 23 minute igre.