Vodeni sportovi

Jugaši preokretom u zadnjoj dionici do trofeja pobjednika Kupa

Jan Šneler • nedjelja, 23.12.2018.

Odličnu finalnu utakmicu Kupa Hrvatske za vaterpoliste odigrali su Mladost i Jug. Do samoga kraja bilo je napeto i uzbudljivo, a pobjedu i trofej je odnijela dubrovačka momčad koja je u svom bazenu slavila 8:7...

Po 14. put od hrvatske neovisnosti i četvrti put u nizu, vaterpolisti Juga došli su do naslova pobjednika Kupa Hrvatske. Ovo je ujedno deveta pobjeda Juga nad Mladosti u finalu Kupa. Ovogodišnje finalno izdanje koje se igralo u Dubrovniku bilo je uzbudljivo i ravnopravno te ne bi bilo nepravedno da je trofej pripao i zagrebačkoj momčadi.

Prva četvrtina bila je vrlo nervozna. Puno su griješile obje momčadi, ali mora se priznati kako su briljirali vratari. Nismo vidjeli niti jedan pogodak, ali su Ivan Marcelić i Jugov Toni Popadić upisali po četiri obrane.

U nastavku susreta ipak puno bolja igra i šest pogodaka u drugoj dionici. Prva je do vodstva, i to nakon minute i pol nastavka, došla Mladost preko Miloša Ćuka. Nije trebalo dugo čekati jer je već u sljedećem napadu izjednačio Luka Lončar. Mladost je počela više griješiti te je Jug pogocima Hrvoja Benića i Mare Jokovića došao do velikog vodstva 3:1.

Do kraja poluvremena, Lovre Miloš uspio je smanjiti zaostatak na 3:2, a Joković svojim drugim pogotkom postavio 4:2 za Jugaše na odmoru. Jug je igrao sve bolje, no u trećoj četvrtini Mladost je igrala fenomenalno. Prvo je Miloš smanjio zaostatak, no s druge strane Loren Fatović ponovno diže prednost na 5:3.

Ipak, Mladost je podigla igru u nastavku susreta te je pogotovo poboljšala nastup s igračem više. Tri pogotka zaredom postigli su Žapci u takvoj situaciji te su došli do vodstva 6:5, prvog nakon samog početka susreta. Iako je Mladost imala sjajnu priliku da s minimalnim vodstvom uđe u posljednju četvrtinu, Daniil Merkulov je u posljednjim sekundama zabio za izjednačenje.

U posljednjih osam minuta vidjeli smo svega. Puno su promašivali Jugovi napadači, često pogađali okvir gola i propuštali stopostotne šanse. Ipak pogotkom Fatovića iz peterca minutu i pol prije kraja, Jug je došao do minimalnog vodstva 8:7.

Mladost nije uspjela u sljedećem napadu doći do smanjenja zaostatka, a Jug je do kraja uspio sačuvati minimalnu prednost i uspio doći do novoga trofeja. Kod Mladosti najbolji je bio Miloš s tri pogotka, dok je za Jug Joković također postigao tri gola.