SP 2019. - Skupina A, 1. kolo, 11.01.2019, 20:30 h
Brazil
Brazil 22:24 Francuska
Francuska

Nonšalantnu Francusku namučio razigrani Brazil, aktualni svjetski prvaci u završnici sačuvali pobjedu

Mihaela Bradovski • petak, 11.01.2019.

Nakon što je Njemačka u svojoj prvoj utakmici skupine A Svjetskog rukometnog prvenstva razmontirala Čile, do prvih je bodova u petak stigla i Francuska. U dvoboju protiv Brazila niti u jednom trenutku nije djelovala onako kako se od nje očekuje, a jedino pozitivno što joj nakon ovih 60 minuta ostaje je konačnih 24:22...

Branitelj naslova, reprezentacija Francuske u ovogodišnje akcije u Njemačkoj i Danskoj startala je bez Nikole Karabatića, a Dinart je za ovu premijeru protiv Brazila odlučio od prve minute na teren poslati Dumoulina, Guigoua, N'Guessana, Fabregasa, Mema, Abaloa i na srednjem vanjskom Kentina Mahea.

Najbolji francuski pojedinac u početnim minutama bio je vratar Dumoulin, koji je na samom startu greške svojih napadača uspijevao anulirati obranama, no nakon što je na drugoj strani Tercariol prvo skinuo udarac Mema, a zatim i Mahea Brazil je poveo s dva razlike.

Francuski je izbornik i na prošlim velikim natjecanjima puštao svoje igrače da istrpe eventualan period uštimavanja ruke umjesto da ih povuče na klupu, isto je primijenio i sada, no kako je Brazil konstantno održavao pogodak do dva prednosti večeras se i prije 20. minute odlučio na prve promjene.

Dumoulina je na vratima zamijenio Gerard, u igru su ušli i Remili, Sorhaindo, Lagarde i u svega nekoliko minuta francuska je reprezentacija situaciju na terenu okrenula u svoju korist. U 23. je minuti Luka Karabatić poentirao za 12:10, već u idućem napadu precizan je bio i Guigou i bio je to trenutak kojeg je brazilski sastav želio čim duže odgoditi.

Do kraja prvog dijela mogla si je Francuska stvoriti i veću prednost od konačnih 16:13, no i dalje u obrani nije imala rješenje za Toleda dok joj je u napadu nedostajalo strpljenja i ozbiljnosti. Na njenu sreću, u susretu protiv južnoameričkog doprvaka mogla si je dopustiti taj luksuz.

Novo poluvrijeme donijelo je nove promjene, kako u jednom tako i u drugom sastavu, no francuskoj klupi nije donijelo mir već joj je za naredne dane ostavilo puno otvorenih pitanja. Didier Dinart sigurno neće biti zadovoljan količinom upropaštenih napada, što radi tehničkih pogrešaka što zbog isforsiranih šuteva, a takva nonšalancija u 48. minuti vratila je susret u egal.

Cepelinom je Brazil stigao do 20:20, i iako je 60 minuta ulagao ogroman napor na svakom dijelu terena, u konačnici mu je 'stop' rekao francuski vratar Gerard koji je do kraja skupio 12 obrana. U nekoliko posljednjih minuta nestao je i posljednji trag smislene, disciplinirane igre te se susret zaključio pri istih onih 24:22 koje je šest minuta prije kraja postavio Porte.

Sa šest je pogodaka najbolji u pobjedničkom sastavu bio Dika Mem, pet je u ova dva boda ugradio N'Guessan, a najboljeg strijelca susreta dao je Brazil. Jose Toledo osam se puta upisivao u listu strijelaca.