Kolo preokreta: Atalanta došla do remija protiv Rome, SPAL čudesno okrenuo protiv Parme

Jan Šneler • nedjelja, 27.01.2019.

Nevjerojatno je bilo nedjeljno popodne u talijanskom nogometu. Nakon sjajnog ogleda Chieva i Fiorentina u ranim poslijepodnevnim satima, od 15 sati svjedočili smo dvama nevjerojatnim preokretima...

Jedan ovakav preokret u tjednu je već nevjerojatan, a kada se spoje dva u isto vrijeme i u istoj ligi, to je gotovo statistički nemoguće. Atalanta je gubila s 0:3, no uspjela je doći do remija, dok je SPAL kod Parme gubio s 2:0 do 70. minute i do kraja uspio doći do sva tri boda.

Roma je krenula u susret fenomenalno. Već nakon tri minute igre Edin Džeko postigao je pogodak za vodstvo gostiju. Atalanta nije bila loša, imala je nekoliko prilika, ali Roma je bila nevjerojatno precizna. U 34. minuti Steven N'Zonzi povećava vodstvo svoje momčadi, da bi u 40. minuti Stephan El Shaarawy sjajno pogodio za velikih 0:3. Tada je vjerojatno većina navijača Atalante odustala od aktivnog gledanja susreta.

Ipak, malu nadu donio im je Timothy Castagne u posljednjoj minuti. Rezultat 1:3 nije bio obećavajuć jer je domaće čekao još težak posao. Roma se pak potrudila da domaćem sastavu olakša taj posao koliko god je moguće. Gotovo da nije bilo gostiju u drugom dijelu. Prvo je u 59. minuti Rafael Toloi na oduševljenje domaćih navijača smanjio na 2:3, da bi u 70. minuti Atalanta dobila jedanaesterac.

Izvođenju je pristupio Duvan Zapata koji je pucao silovito, ali visoko iznad gola. Velika je to prilika bila za Atalantu, ali su je domaći propustili iskoristiti. No, kao što smo rekli, Roma se trudila pomoći domaćima te je samo minutu kasnije, Zapata primio sjajno dodavanje Josipa Iličića i ispravio grešku te poentirao za 3:3. Do kraja se rezultat više nije mijenjao, a igrači Rome pognute glave napustili su travnjak. Dodajmo još kako je Mario Pašalić odigrao vrlo dobru utakmicu za domaće. U sudačkoj nadoknadi zamijenio ga je Matteo Pessina.

Parma je slično kao Roma odigrala utakmicu iz najgorih noćnih mora. U 10. minuti Lorenco Šimić napravio je prekršaj za kazneni udarac te je Roberto Inglese doveo Parmu u vodstvo. Gosti su se pokušali vratiti, ali završnica pripada Parmi. Pritisak gostiju je bio velik, a Inglese je minutu do odmora zabio gol koji je ipak bio poništen zbog zaleđa.

Vrlo brzo nakon poluvremena Gervinho silovito tuče po golu, pogađa prečku, ali Inglese je na pravom mjestu i zabija za 2:0. Sve je išlo dobro za Parmu do 70. minute kada domaća momčad upada u crnu rupu. Prvo je Mattia Valoti glavom smanjio rezultat, da bi par minuta kasnije Andrea Petagna donio izjednačenje svojoj momčadi.

Tri minute do kraja regularnog dijela, Mohamed Salim Fares odlično je pogodio za 2:3 i doveo u stanje očaja sve navijače domaće momčadi. Imao je na kraju Inglese priliku za hattrick i izjednačenje, ali je njegov udarac otišao malo pored gola. Istaknimo još kako Šimić nije najbolje odigrao današnji susret i u 68. minuti je bio zamijenjen.

Konačno, Frosinone je bez većih problema došao do slavlja protiv Bologne. Važna je ovo pobjeda gostiju u borbi za ostanak. Već nakon 13 minuta igre Federico Mattiello je ostavio svoju momčad na cjedilu te je zbog ružnog prekršaja direktno isključen. Gosti su to iskoristili te su u par minuta došli do velike prednosti.

U 18. minuti Paolo Ghiglione je zabio za 0:1, da bi tri minute kasnije precizan bio Camillo Ciano. Frosinone je mirno čuvao prednost i zagospodario terenom, a onda u 52. minuti riješio pitanje pobjednika. Odlično se snašao Andrea Pinamonti koji je zabio za 0:3. Konačni rezultat postavio je Ciano svojim drugim pogotkom petnaestak minuta prije kraja.