Na današnji dan: Dan nakon katastrofe protiv Ajaxa rođendan slavi Real Madrid

Ajax je pokvario rođendansko slavlje Real Madridu, a ovaj "starac" danas slavi 117. rođendan, no ova godina neće biti zlatnim slovima upisana u Realovu povijest...

Dan nakon katastrofe u Madridu Real slavi 117. rođendan. Na današnji dan 6. ožujka 1902. godine održan je prvi sastanak uprave madridskog nogometnog kluba i taj dan smatra se kao rođendan Real Madrida.

Madriđani su zasigurno željeli proslaviti rođendan u boljem raspoloženju, a danas nikome nije do proslave pa ni rođendana. Klub je tek kratkim prigodnim tekstom podsjetio na povijest.

Nogomet se igrao u Madridu i prije 6. ožujka 1902. godine, postojali su klubovi koji su djelovali, ali službeno Madrid FC osnovan je na sastanku uprave na kojem je ujedno Juan Padros izabran za drugog predsjednika. Naime naslijedio je Juliana Palaciosa koji je bio na čelu kluba koji je bio preteča Real Madrida.

Klub je od ranih dana bio uspješan, a do 1920. godine nosio je ime Madrid FC, a onda je dozvolom kralja Alfonsa XIII. preimenovan u Real Madrid.

Do danas Real Madrid osvojio je čak 23 europske titule, njih 13 osvojili su nogometaši, a deset košarkaši, a 2018. godine Real je postao prvi koji je spojio titule europskih prvaka u košarci i nogometu. Titulom u Kijevu ujedno je i postao prvi u povijesti Lige prvaka koji je tri puta zaredom osvojio ovo natjecanje.

Nedavno je France Football vrednujući više kategorija birao najbolji klub svijeta, a na vrhu se našao Real Madrid ispred Barcelone. Gledalo se na različite stvari poput analize trofeja igrača i kluba, gledanosti putem malih ekrana, posjećenosti stadiona, financijskog i marketinškog dijela, povijesne važnosti...

Sveukupno gledajući Real je uz 13 titula prvaka Europe osvojio i četiri Uefina Superkupa, dva Kupa Uefe, dva Latinska kupa, 33 titule prvaka Španjolske, 19 trofeja Kupa kralja, deset puta Španjolski Superkup te jednom Liga kup. FIFA ga je proglasila najboljim klubom 20. stoljeća.

Ništa manje uspješni nisu ni košarkaši koji deset puta osvajali titulu prvaka Europe, 34 puta bili su prvaci Španjolske, 27 puta osvojili su Kup kralja, pet puta Superkup, četiri puta Interkontinentalni kup, četiri puta Kup kupova, jednom Korać kup te po jednom ULEB-ovu titulu i Latinski kup.

Od početka Madriđani imaju nekoliko ljutih rivala, a svakako je najpoznatiji rivalitet s Barcelonom s obzirom da se ovi klubovi smatraju kao predstavnici Kastilje i Katalonije. Gradski je rivalitet izražen u dvobojima protiv Atletica, kluba za koji su uglavnom navijali radnici dok je Real imao podršku srednje i više klase.

Real je klub prebogate povijesti i konstanta u vrhue europskog i španjolskog nogometa i teško je pobrojati sve trofeje i dostignuća koje su ostvarili klub i njegovi igrači.