Na današnji dan: Dodijeljen prvi trofej pobjednika FA kupa, najstarijeg natjecanja na svijetu

Branimir Korać • subota, 16.03.2019.

16. ožujka 1872. godine odigrano je prvo finale FA kupa, najstarijeg nogometnog natjecanja svijeta. Wanderers FC u finalu je slavio protiv Royal Engineersa s 1:0...

FA kup je najstarije nogometno natjecanje u povijesti, a prvi pobjednik postao je poznat 16. ožujka 1872. godine. U Kennington Ovalu u Londonu održano je finale u kojem su Wanderersi svladali Royal Engineerse.

Kako je Kennington Oval u to vrijeme bilo jedino mjesto prikladno za održavanje ovakvog susreta, kriket je na kraće vrijeme prepustio stadion nogometu, a Wanderersi su bili ti koji su podigli prvi trofej.

Inače do finala su došli zahvaljujući samo jednoj pobjedi. U natjecanje je ušlo 15 momčadi, a samo jedna pobjeda bila je dovoljna za finale jer polufinalni dvoboj protiv škotskog Queen's Parka nije održan s obzirom da si Škoti nisu mogli priuštiti još jedan put u Londrugi don.

Queen's Park je do polufinala došao bez ijedne odigrane utakmice, svi su mu predavali iz raznih razloga, a onda je nakon 0:0 u prvom susretu protiv Wanderersa morao i on odustati zbog financijskih razloga te uzvrat nije odigran.

Strijelac jedinog pogotka u finalu bio je Morton Betts, a Royal Engineersima nije prošla inovativna kombinatorna taktika, individualci Wanderersa solo akcijama napravili su više toga.

Inače, susret je odigran pred oko 2000 gledatelja, a trofej je pobjednicima dodijeljen tek mjesec dana kasnije u jednom od londonskih restorana.

Wanderers FC osnovan je 1859. godine kao Forest FC, a rasformiran je 1887. godine.