Junak se vratio na vodeće mjesto, Imotski na rubu ispadanja

Ivan Šola • nedjelja, 19.05.2019.

Odigrano je 28. kolo Treće HNL Jug u kojem su više manje svi favoriti opravdali dobivenu ulogu i tako upisali nove pobjede. Derbi kola odigran je u Sinju gdje se Junak pobjedom protiv Uskoka ponovno vratio na vodeće mjesto. Do pobjeda su stigli i Primorac iz Biograda i Croatia, pa nas tako očekuje ludih 180 minuta u borbi za naslov. Od ostalih utakmica vrijedi izdvojiti uvjerljive pobjede Splita i Neretve, dok je Neretvanac domaćom pobjedom protiv Uranije matematički osigurao ostanak u ligi. U preostale dvije utakmice u Imotskom i Dubrovniku nije bilo pobjednika...

U dvoboju dvaju Primoraca uspješniji su bili oni iz Biograda koji su na domaćem terenu upisali 15. prvenstvenu pobjedu svladavši imenjaka iz Stobreča 2:0. Mreže su mirovale sve do 54. minute utakmice kada je Luka Vodopija doveo domaći sastav u vodstvo. Pitanje pobjednika riješeno je u 63. minuti kada je glavni sudac utakmice Josip Višić dosudio kazneni udarac za domaćine, a siguran realizator za 2:0 bio je Ivica Zelić.

Do uvjerljive pobjede stigli su nogometaši Neretve koji su na domaćem terenu s visokih 3:0 porazili Zagoru iz Unešića. Igrala se druga minuta utakmice kada je Luka Juričić doveo domaći sastav u vodstvo. Isti je igrač na isteku sat vremena igre udvostručio prednost Neretve na 2:0, a pitanje pobjednika riješeno je u 87. minuti kada je konačan rezultat utakmice 3:0 postavio Dragan Brečić.

Momčad Neretvanca i matematički je osigurala ostanak u ligi, u subotu su na domaćem terenu u samoj završnici slomili čvrste goste iz Baške Vode i tako upisali desetu prvenstvenu pobjedu. U ne baš sadržanoj utakmici mreže su mirovale sve do 85. minute kada je neopreznost u gostujućoj obrani iskoristio Stanislav Vasilj i doveo domaći sastav u zasluženo vodstvo. Pitanje pobjednika riješeno je pet minuta kasnije kada je Ante Babić iz kaznenog udarca postavio konačan rezultat utakmice 2:0.

Derbi kola odigran je u Sinju gdje su nogometaši Junaka ostvarili vrlo važnu pobjedu svladavši Uskok iz Klisa 3:2. Igrala se 28. minuta utakmice kada je Jakov Marunica doveo Junak u vodstvo, a do kraja poluvremena Ivan Jakov Džoni i Petar Botica povisili su prednost na visokih 3:0. U drugom dijelu gosti su zaigrali puno bolje, ali su tek pred kraj utakmice uspjeli ublažiti poraz. Prvo je u 77. minuti Zvonimir Teklić smanjio na 3:1, da bi u 90. minuti Tonći Radovniković postavio konačan rezultat utakmice 3:2.

Od velike važnosti za domaćine bila je utakmica u Gospinom dolcu gdje nogometaši Imotskog nisu uspjeli doći do pobjede protiv Kamena, te su tako došli koračić do ispadanja u županijsku ligu. Domaćini su bolje krenuli u utakmicu te su stvarali prigode, a nagrada je stigla u 40. minuti kada je Dominik Begić neobranjivo poslao loptu u gostujuću mrežu za 1:0. U nastavku susreta mreže su mirovale sve do 76. minute kada je neopreznost u domaćoj obrani iskoristio Ivan Ćapin i zabio za 1:1. Do kraja susreta obje su momčadi mogle do pobjede, ali rezultat se više nije mijenjao.

Najefikasnija utakmica kola odigrana je na Parku mladeži gdje su gledatelji mogli vidjeti sedam pogodaka u pobjedi Splita nad Hrvacama 5:2. Zanimljivo je kako su svi golovi postignuti u drugom poluvremenu, a prava golijada je uslijedila u samoj završnici susreta. Igrala se 54. minuta kada je Drago Gabrić doveo Split u vodstvo, a u 71. minuti Antonio Kaćunko povisio je rezultat na 2:0. Gosti se vraćaju vrlo brzo, prvo je u 79.minuti na 2:1 smanjio Marko Ferić, da bi samo četiri minute kasnije Danijel Visković zabio za 2:2. Na novi pogodak čekala se 87. minuta kada je Marin Bakić doveo Split u novu prednost 3:2, a u samoj završnici epitet igrača utakmice zaradio je Drago Gabrić koji je postigao još dva zgoditka za konačan rezultat 5:2.

Jedina utakmica bez pogodaka u ovome kolu odigrana je u Dubrovniku gdje su GOŠK i Zmaj s Korčule miroljubivo podijelili bodove. U zanimljivom susretu gdje su se obje momčadi nadigravale mreže se nisu tresle, pa je samim time podjela bodova najrealniji ishod na susretu.

Do 15. prvenstvene pobjede stigli su nogometaši Croatije koji su na domaćem terenu s minimalnih 1:0 svladali Jadran iz Ploča. Odlučujući trenutak na susretu dogodio se u 70. minuti susreta kada je pogodak vrijedan sva tri boda postigao Tomislav Gudelj.