Hrvatska u lipnju: Samo jedna pobjeda protiv ozbiljnijih protivnika

Mihaela Bradovski • subota, 08.06.2019.

Gledajući samo kvalifikacije, ne i prijateljske utakmice i nastupe na velikim natjecanjima jer je to ipak posebna kategorija, Hrvatska se ne može pohvaliti nekim sjajnim nastupima u lipanjskim reprezentativnim okvirima...

Island - Hrvatska 1:0 (2017.)

Hrvatska u lipnju ne izgleda najbolje i rijetki su bili nastupi za koje se može reći kako su bili baš dobri. No, statistički gledano upisano je najviše pobjeda, ali none su dolazile protiv skromnih protivnika.

Prvi kvalifikacijski nastup u lipnju Hrvatska je imala 1995. godine i odmah upisala poraz. Bilo je to u Kijevu protiv Ukrajine koja je slavila 1:0 golom Jurija Kalitvinceva, u susretu u kojem je rano isključen Tonči Gabrić pa je na vrata morao Marjan Mrmić. Inače, bio je to jedini poraz u tim kvalifikacijama.

Ako taj poraz od Ukrajine nije imao nikakav utjecaj na plasman, remi u Skoplju 1999. godine ostavio je Hrvatsku bez Europskog prvenstva u Belgiji i Nizozemskoj. Bila je to utakmica koju nije bilo jednostavno igrati, Makedonci su bili vrlo grubi i agresivni, a atmosfera na tribinama užarena. Povela je Hrvatska golom Šukera, ubrzo zbog ozljede ostala bez Bokšića, a onda je u 81. minuti Hristov zabio za 1:1.

Puno bolje bilo je 2001. godine u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Koreji i Japanu. No treba uzeti u obzir i činjenicu da su protivnici bili lagani. Tako je u Varaždinu pao San Marino s 4:0 golovima Vlaovića, Balabana, Šukera i Vugrinca, a zatim je u Rigi svladana Latvija s 1:0 golom Balabana i bez neke bajne igre.

Još jedan lagan protivnik bio je na meniju 2003. godine i još jednom tijesna gostujuća pobjeda. Hrvatska je tom prilikom ostala na Baltiku i slavila protiv Estonije također 1:0 golom Nike Kovača u 81. minuti.

Jedna od važnijih upisanih pobjeda u lipnju bila je ona u Sofiji protiv Bugarske 2005. godine. Bugari s Berbatovom i Petrovom tada su bili daleko neugodniji nego danas i nije bilo lako doći do pobjede, ali Hrvatska je slavila s 3:1 golovima Marka Babića, Igora Tudora i Nike Kranjčara. U završnih 20 minuta Martin Petrov smanjio je u tom trenutku na 2:1, ali Hrvatska je izdržala do kraja susreta.

Dvije godine kasnije nije bilo baš tako bajno. Drugi put u povijesti Hrvatska je u lipnju gostovala u Estoniji i još jednom slavila 1:0 golom Eduarda da Silve uz skroman dojam, a četiri dana kasnije u Maksimiru upisan je samo remi bez pogodaka. Već u osmoj minuti zbog ozljede je morao van Darijo Srna i stvari su nekako krenule nizbrdo.

2009. godine u Maksimiru je gostovala Ukrajina i upisan je samo remi 2:2 koji će na kraju ostaviti Hrvatsku na trećem mjestu, a Ukrajina će imati bod više. Hrvatska je tu proradila tek u zadnjih 20-ak minuta iako je vodila već od druge minute golom Mladena Petrića. No Ukrajina je napravila preokret golovima Ševčenka i Gaija. Modrić je u 68. minuti poravnao na 2:2, u završnici su on i Petrić pogađali vratnicu, ali do pobjede Hrvatska nije došla.

Nakon što nije otišla na Svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku, Hrvatska je imala imperativ plasmana na Euro 2012. godine, a u lipnju 2011. godine u Splitu je ugostila Gruziju. Teškom mukom stigla je do pobjede, gubila od 17. minute golom Kankave da bi tek u zadnjih 20 minuta Mario Mandžukić i Nikola Kalinić spriječili blamažu i veliki kiks.

2013. godine pod vodstvom Igora Štimca Hrvatska je poražena u Maksimiru od Škotske 1:0. Vrlo loš nastup i gol Snodgrassa te prilično nezaposlen Allan McGregor označili su veliko razočaranje. Hrvatska nije bila dobra i nastavila je seriju skromnih nastupa u lipnju.

Pobjeda nije upisana niti 2015. godine kada se dogodio i onaj slučaj svastika na Poljudu. Susret s Italijom igran je pred praznim tribinama, Hrvatska je povela golom Mandžukića, a Antonio Candreva zabio je za 1:1 iz kaznenog udarca. Ovdje se na žalost nakon susreta pričalo o nekim drugim stvari, a ne o nogometu.

Zadnji kvalifikacijski nastup u lipnju bio je prije dvije godine u Reykjaviku. Očajna igra protiv Islanda i poraz 1:0 golom Magnussona u 90. minuti bio je početak kraja Ante Čačića. Zlatko Dalić doći će svega četiri mjeseca kasnije i spašavati stvar.

Kada se sve zbroji i oduzme, Hrvatska je u lipnju upisala šest pobjeda, četiri remija i tri poraza. Jedina zvučnija pobjeda bila je ona u Sofiji dok su u ostalim jačim utakmicama hrvatski reprezentativci u najbolju ruku izvlačili remi.