Na današnji dan: Francuska nadigrala Brazil u finalu Svjetskog prvenstva

Petar Jenjić • petak, 12.07.2019.

Na današnji dan prije 21 godinu reprezentacija Francuske svladala je Brazil u finalu Svjetskog prvenstva i po prvi puta u povijesti postala prvak...

12. srpnja 1998. godine odigrano je finale Svjetskog prvenstva u Francuskoj gdje je istoimeni domaćin igrao protiv Brazila.

Francuska je grupu osvojila trima pobjedama, protiv Južnoafričke Republike, Saudijske Arabije i Danske. U knock-out fazi namučila se protiv Paragvaja kojeg je porazila nakon produžetaka, dok je od Italije bila bolja nakon izvođenja penala. U polufinalu svladala je Hrvatsku s 2:1.

Brazil je grupnu fazu prošao pobjedama protiv Škotske i Maroka, da bi u posljednjem susretu skupine, izgubila od Norveške. U osmini finala bio je bolji od Čilea, u četvrtfinalu od Danske, da bi u polufinalu, nakon boljeg izvođenja penala, svladao Nizozemsku.

U finalnu utakmicu Brazil je ušao oslabljen. Iako je igrao, Ronaldo je bio potpuno nespreman, a euforični Francuzi su pred 80 tisuća ljudi stigli do naslova svjetskog prvaka.

Nakon polovice igre u prvom poluvremenu Francuska je stigla do vodstva. Emmanuel Petit ubacio je iz kornera, a Zinedine Zidane glavom skrenuo loptu u mrežu. U samoj završnici prvog poluvremena, na gotovo identičan način, domaćin natjecanja podebljao je vodstvo. Ponovno je na pravom mjestu bio Zidane koji glavom skreće loptu u gol.

Imali su Brazilci u nastavku susreta prilike za smanjenje zaostatka. Tako je dobru priliku imao Ronaldo, a nakon toga je Denilson pogodio gredu. Iako je od 68. minute igrala s igračem manje nakon isključenja Marcela Desaillyja, Francuska je postigla još jedan pogodak.

Potvrdu francuske pobjede dao je Emmanuel Petit u prvoj minuti sudačke nadoknade susreta nakon proigravanja Patricka Viere.