Hrvatski Superkup: Hajduk dominirao u devedesetima, Dinamo nenadmašan u 21. stoljeću

Jan Šneler • subota, 13.07.2019.

Prije današnjeg susreta Dinama i Rijeke u 12. izdanju Superkupa, odlučili smo se prisjetiti najuzbudljivijih trenutaka gotovo tridesetgodišnjeg odigravanja tih dvoboja...

Hrvatski nogometni superkup natjecanje je s kojim nominalno započinje nova nogometna sezona. Ne bi to bilo ništa čudno niti bitno različito od drugih država, da se u hrvatskom Superkupu gotovo u pola slučaja do naslova dolazi nakon regularnog vremena. Čak u pet navrata od 11 koliko ih se igralo od hrvatske neovisnosti završavalo je jedanaestercima ili produžecima. U nastavku ćemo istaknuti neke od najzapaženijih susreta koji su obilježili proteklih 11 izdanja.

1992. Hajduk - Inker Zaprešić 0:0 (3:1 - jedanaesterci)

Prvi Superkup moramo zabilježiti u ovom tekstu. Datum je bio 18. srpnja prije nešto malo više od 27 godina. Hrvatska je velikim dijelom bila okupirana, ali susret koji vrijedi zapisati jer je prvi od hrvatske neovisnosti donio je ogled prvaka Hajduka i pobjednika Hrvatskog nogometnog kupa Inkera. Zaprešićani su vrlo ponosni na taj povijesni trofej koji je u njihovoj riznici, ali još uvijek ne mogu prežaliti što kao pobjednici Kupa nisu igrali sljedeće godine u Europi.

Na klupama su bila sada dvije legende hrvatskog klupskog nogometa, pokojni Stanko Poklepović s Hajdukove i Ilija Lončarević s Inkerove strane. Zaprešićani su tada imali jako dobru momčad, u dva susret u finalu Kupa dobili su Dinamo (tada se zvao HAŠK Građanski) i došli do trofeja. Susret je završio bez pogodaka, iako je Inker imao veliku prednost činjenicom da je od 59. minute Igor Štimac morao napustiti teren zbog crvenog kartona.

Zaprešićani nisu došli do trijumfa i pristupilo se izvođenju jedanaesteraca. U tom ogledu više sreće i znanja imao je Hajduk koji je pogodio tri jedanaesterca i promašio samo jedan. S druge strane, Inker je čak tri puta promašivao. Zanimljivo je za dodati kako je u tom susretu prvi pomoćnik bio kasnije Oko sokolovo Mateo Beusan.

1993. Hajduk - Croatia 0:0 (4:4)

Sudeći po rezultatu u zagradama, ovoga puta igrale su se dvije utakmice i zbog većeg broja gola u gostima do naslova je došao Hajduk. Po drugi put zaredom Splićani su osvojili Superkup što nije bilo nimalo čudno jer su doista tih godina bili iznimno snažni. Iako se nismo pretjerano udaljili od prvog susreta, ova dva dvoboja iznimno su vrijedna jer je u Maksimiru odigrana fantastična utakmica.

Uzvratni susret na Poljudu odigran je bez postignutih pogodaka i prvi susret na Maksimiru odlučivao je o pobjedniku. Došlo je do promjene na klupi Hajduka pa je tako momčad vodio Ivan Katalinić dok je kod Modrih momčad vodio Miroslav Ćiro Blažević. Pred više od 30.000 gledatelja Croatia i Hajduk odigrali su sjajnu utakmicu.

Dosadašnji susreti

18.07.1992. Hajduk - Inker 0:0 (nakon jedanaesteraca, 3:1)
01.08.1993. Croatia - Hajduk 4:4 07.08.1993. Hajduk - Croatia 0:0
24.07.1994. Hajduk - Croatia 1:0 31.07.1994. Croatia - Hajduk 1:0 (nakon jedanaesteraca, 4:5)
20.07.2002. Zagreb - Dinamo 2:2 (nakon produžetaka, 2:3)
20.07.2003. Dinamo - Hajduk 4:1
17.07.2004. Hajduk - Dinamo 1:0
15.07.2005. Hajduk - Rijeka 0:0 (nakon produžetaka, 1:0)
19.07.2006. Dinamo - Rijeka 4:1
17.07.2010. Dinamo - Hajduk 1:0
06.07.2013. Dinamo - Hajduk 1:1 (nakon jedanaesteraca, 5:2)
11.07.2014. Dinamo - Rijeka 1:2

Splićani su poveli preko Deana Računice, ali do 41. minute Igor Cvitanović i Goran Vlaović donose prednost Croatiji. Taman kad se činilo da će Modri na odmor s vodstvom, Ivica Mornar zabija za 2:2 i vraća malu prednost Hajduku. Isti igrač u 54. minuti doveo je u trans navijače Hajduka kada je zabio za 2:3. Narednih petnaestak minuta bilo je naročito uzbudljivo. Igralo se kao u rukometu gol za gol.

Prvo je Josip Gašpar izjednačio na 3:3 u 64. minuti da bi samo pet minuta kasnije Nenad Pralija vratio ponovno Hajduk u vodstvo. Konačni rezultat postavio je Vlaović golom za 4:4 u 71. minuti. Hajduk je izdržao do kraja i zbog više golova u gostima došao do drugog naslova.

2002. Zagreb - Dinamo 2:2 (2:3 - produžeci)

Ovim susretom otišli smo nekoliko godina dalje, iako treba reći kako se od 1994. kada je Hajduk ponovno osvojio naslov, Superkup nije igrao. Nažalost, u Hrvatskom nogometnom savezu nisu vjerovali u te susrete i oni nisu bili odigrani. Šteta je to jer povijest pokazuje da se nerijetko radi o fantastičnim utakmicama.

Zagreb je godinu ranije nevjerojatno postao prvak Hrvatske što je tada bilo ravno čudu. Bez obzira na to što su imali odličnu momčad, rijetko tko je vjerovao u Pjesnike. Dinamo je tu sezonu osvojio Hrvatski nogometni kup i nalazio se još uvijek u nekoj prelaznoj fazi nakon smrti Franje Tuđmana koji je bio u uskoj vezi s klubom.

Modri su došli u vodstvo već u prvoj minuti. Legendarni Silvio Marić doveo je Dinamo u rano vodstvo. Ipak, već nakon pola sata Zagrebaši su preokrenuli rezultat. Jasmin Samardžić je zatresao mrežu Tomislava Butine u 17. minuti, a Petar Krpan desetak minuta kasnije doveo Zagreb u vodstvo. Krajem prvog dijela još jedna u nizu mladih nada Dinama Dario Zahora donio je svojoj momčadi izjednačenje.

Iako smo gledali sjajnih 45 minuta, u nastavku promjena nije bilo. Ušlo se u produžetke gdje je Dinamo vrlo rano došao do vodstva preko Vladimira Petrovića i tako riješio pitanje pobjednika. Bio je to ujedno prvi trofej za Dinamo u Superkupu.

2006. Dinamo - Rijeka 4:1

Sezonu ranije Dinamo će doživjeti euforiju kakvu teško možemo reći da je dosegnuo do one prošlogodišnje kada su Modri igrali osminu finala Europske lige. Momčad je nakon debakla u Ligi za bedaka preuzeo Josip Kuže. Danas pokojni trener postigao je vezu s navijačima kakvu će rijetko koji trener uspjeti, a rezultati su povijest. Dinamo se prošetao sezonom, nadvisio sve konkurente i neopterećen nastupima u Europi okončao sezonu naslovom prvaka.

Uvod u narednu sezonu u kojoj će Kuže nažalost vrlo brzo napustiti klub bio je susret Superkupa protiv Rijeke. Više od 15.000 gledatelja okupilo se na Maksimiru. Poznata "zlatna" generacija Dinama bila je u naponu snage i Dinamo je na poluvremenu vodio s 2:0. Strijelci su bili Etto i Luka Modrić. U nastavku je Elvir Bolić smanjio zaostatak Rijeke, ali s dva pogotka Eduardo da Silva vraća veliku prednost Modrih.

Sjajan kadar tada je imao Dinamo i da je bilo više strpljenja kod vodećih ljudi, Modri su mogli napraviti puno više. Ipak ostaje to jedna od najboljih momčadi Dinama koja je igrala, počevši od dvojice srebrnih iz Rusije Modrića i Vedrana Ćorluke, preko sadašnjeg skauta Ognjena Vukojevića i legendarnog Eduarda, pa sve do rekordera Davora Vugrineca i nikad prežaljenog preminulog vratara Ivana Turine.

2014. Dinamo - Rijeka 1:2

S obzirom na to da nas danas očekuje treći susret Dinama i Rijeke u Superkupu, red je da okončamo pregled najzanimljivijih dvoboja s tim ogledom. Prije točno pet godina, posljednji put kada se igrao Superkup (Dinamo i Rijeka su osvajali dvostruke krune), Rijeka je došla do svog prvog i jedinog naslova. Riječani su do tada bili dva puta u finalu, ali bezuspješno. Jednom je bio bolji Hajduk (2005.), a jednom kao što znamo iz prethodnog odlomka Dinamo.

Utakmica se igrala na Kantridi, a privukla je nešto manje od 8.000 gledatelja. Dinamo je bio prilično dobro posložen, ali Rijeka Matjaža Keka bila je bolja u tom ogledu. Na oduševljenje domaćih navijača, Miral Samardžić doveo je Rijeku u vodstvo u 21. minuti. Vrlo brzo, Leonardo Sigali donosi izjednačenje i vraća stvari na početak.

Pobjedu Rijeci u 70. minuti donosi Brazilac Moises koji je od 2016. godine prvotimac brazilskog Palmeirasa. Vrijedi napomenuti kako je u tom susretu jedan od najboljih pojedinaca Rijeke bio Ivan Krstanović koji je sezonu ranije došao upravo iz Dinama. Krstanović je sjajno reagirao kod drugog pogotka kada je fenomenalnim potezom uposlio Moisesa.

Zanimljivosti

Kao što smo već naglasili, Superkup se nije godinama igrao zbog razno raznih razloga. Od tih 11 puta kada se dodijeljivao trofej, Dinamo i Hajduk imaju po pet naslova. Rijeci je to pošlo za rukom samo jednom. Najviše finala ima Dinamo (10 ako uključimo ovogodišnji), a prati ih Hajduk s osam. Svega pet momčadi sudjelovalo je u finalu. Osim osvajača po jednom su igrali Inker i Zagreb.

Najbolji strijelci u Superkupu su Eduardo i Mornar. Obojica imaju po tri postignuta pogotka. Od aktivnih igrača Dinama i Rijeke, niti jedan nije postigao pogodak u Superkupu.

Što se tiče sudaca, Mario Zebec koji će danas dijeliti pravdu, bit će 10. sudac koji će imati tu čast. Rekord drži Željko Širić s tri arbitriranja, a slijede Draženko Kovačić i Ivan Bebek s dva.