Golemac s Primorskom šokirao Zvezdu za polufinale Superkupa

Matej Kačan • četvrtak, 26.09.2019.

Završen je prvi dan ABA Superkupa. Nakon što je u prvoj utakmici Partizan svladao Megu, novi abaligaš Primorska iz Kopra priredio je ogromno iznenađenje pobijedivši aktualnog prvaka Crvenu zvezdu s 88:82...

Trener Primorske je hrvatski stručnjak Jurica Golemac, za njih nastupa i zadarski centar Marjan Čakarun te nekolicina bivših igrača Cibone i Zadra, a već prošle sezone u ABA2 ligi se vidjelo da je to jedan iznimno organiziran klub s velikim ambicijama, a ova utakmica je to i dokazala.

Zvezda je krenula bolje, koristili su inferiornost slovenske ekipe pod košem te su dominirali preko Browna, Gista i Oja, ali se nikako nisu uspijevali odvojiti na značajniju prednost. Kroz cijelu prvu četvrtinu su vodili s oko sedam koševa razlike, ali se Primorska nije dala.

Vratili su se Slovenci brzo u egal, a tricom Bariča Primorska prelazi u svoje prvo vodstvo od 31:29 na sedam minuta do kraja poluvremena. Primorska tu nije stala, nastavljaju sa serijom koja se zaustavila na 34:16 za vodstvo od 43:34 dvije i pol minute do poluvremena.

Lorenzo Brown s pet poena u nizu vraća Zvezdu na samo pet razlike na velikom odmoru na koji se odlazi s 46:41.

Što je utakmica išla dalje, to je veća nervoza bila prisutna kod Zvezdaša koji nikako nisu uspijevali slomiti Golemčevu ekipu. Primorska je trčala u sjajnu tranzicijsku obranu te su tako oduzeli najjače Zvezdino oružje, lake poene nakon protivničkih promašaja.

Primorska je zbog toga mogla igrati lepršavije i opuštenije u napadu pa Šiško sedam minuta prije kraja treće četvrtine postavlja do tad rekordnih 55:44 za Koprane. Budi se tada Zvezda te čini veliku seriju za približavanje na samo pola koša razlike.

Aktualni prvaci ipak nisu uspjeli okrenuti utakmicu jer Primorska radi novih 7:0, a seriju nastavljaju pa četiri minute prije kraja na semaforu stoji nestvarnih +17 za novopečenog ABA prvoligaša te tu razliku drže do samo dvije minute prije kraja utakmice.

Zvezda je krenula u posljednji očajnički juriš, ali usprkos sjajnih dvije minute nisu uspjeli okrenuti utakmicu te su uspjeli doći tek do konačnih 88:82. Jurica Golemac i njegovi igrači tako imaju ogroman skalp u torbi te im je ova senzacija sjajan poticaj za dalje.

Pobjednike je predvodio bivši Cibos Marko Jagodić-Kuridža s 18 poena i devet skokova, a Čakarun je sudjelovao s devet poena. Kod Zvezde je prednjačio Davidovac s 15 poena.