EP 2020., kvalifikacije, skupina E, 13.10.2019, 20:45 h, Cardiff, Cardiff City Stadium
Suci: Björn Kuipers, Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (Nizozemska)

Jan Šneler • nedjelja, 13.10.2019.

Hrvatska nije uspjela doći do pobjede u Cardiffu. S domaćinom je remizirala 1:1 u vrlo borbenom dvoboju u kojem je ostala bez kartoniranih Lovrena i Vide, a ozljede su zaradili Modrić i Kovačić.

Joe Morrell
50'
10
Harry Wilson
68'
8
Tyler Roberts
86'
Zlatko Dalić

Nakon pobjede u Splitu protiv Mađarske, nadali smo se kako će Hrvatska u Cardiffu doći do novog slavlja i potvrditi plasman na Europsko prvenstvo. Nije se dogodilo, u dosta nervoznoj i gruboj utakmici, Hrvatska je odigrala slabo, bez prave kreacije i Wales je došao do vrijednog boda. Nažalost, sigurno je kako će Hrvatska protiv Slovačke morati igrati bez Dejana Lovrena i Domagoja Vide, dvojice ponajboljih stopera.

Početak u Cardiffu kao iz snova za Hrvatsku. U devetoj minuti, Nikola Vlašić započeo je i završio sjajnu akciju Vatrenih. Ukrao je jednu loptu, lijepo proigrao Josipa Brekala koji navlači četvoricu i šalje za Brunu Petkovića, a ovaj ostavlja za začetnika akcije Vlašića čiji precizni udarac s ruba šesnaesterca od stative ulazi u gol.

Tri minute poslije Hrvatska je mogla povećati vodstvo protiv uzdrmanih Velšana. Petković je prekrasno ubacio za Ivana Perišića koji je utrčao u šesnaesterac i iz prve pucao glavom, no Wayne Hennessey sjajno brani vršcima prstiju. U 14. minuti Domagoj Vida je dosta ružno startao na Daniela Jamesa. Bjorn Kuijpers dao je žuti karton Vidi, a možemo ustvrditi kako je stoper Hrvatske imao sreće jer je mogao dobiti i težu kaznu.

Nakon tog prekida od par minuta, ritam igre malo je pao. Hrvatska je imala prednost u posjedu, ali nije pretjerano riskirala. Bila je to mala pogreška jer se znalo da će Wales morati u jednom trenutku više izaći prema naprijed i pomalo čudi prilično inertna igra Vatrenih. Nažalost, kazna je stigla. U sudačkoj nadoknadi Ben Davies uzeo je uz čisti prekršaj loptu Mateu Kovačiću, uposlio Garetha Balea koji je pretrčao Dejana Lovrena i pogodio pored nemoćnog Dominika Livakovića.

Na odmor se otišlo s neriješenih 1:1 što jasno nije iscrtavalo realno stanje na terenu. Nakon pauze očekivali smo da će Hrvatska ofenzivnije istrčati, ušao je i Ivan Rakitić umjesto ozlijeđenog Kovačića, no Wales je bio opasniji u drugih 45 minuta. Od hrvatskih prilika treba istaknuti tek dobro dodavanje Ante Rebića za Perišića koje nije rezultiralo udarcem te udarac vanjskom Tina Jedvaja koji je otišao daleko od gola.

Wales je pak imao jednu solidnu priliku u 55. minuti koju je Livaković dobro obranio, a opasno je bilo i u 88. minuti kada je Harry Wilson opasno probio bok prije nego što ga je zaustavio Luka Modrić. Nažalost, prilikom tog prekršaja, Modrić se ozlijedio te je morao izaći van terena. Kapetana Hrvatske zamijenio je Milan Badelj.

Čak osam minuta produžio je susret nizozemski sudac, ali u tom produžetku nismo vidjeli puno ozbiljne igre. Čuvale su se pozicije, većinom se igralo na velškoj polovici igrališta, ali bez nekog ozbiljnijeg napada. Novih prilika nije bilo niti na jednoj strani i susret je završio neriješenim ishodom s kojim neće biti u potpunosti nezadovoljne obje momčadi, ali Hrvatska je definitivno mogla daleko bolje odigrati i već danas osigurati prolaz na Euro.