Tomić dvoznamenkast u El Clasicu, Maccabi tricama "razbio" Perasovićevu Baskoniju

Petar Jenjić • petak, 15.11.2019.

Odigrano je pet utakmica osmog kola Eurolige. Barcelona je poražena u El Clasicu na gostovanju kod Real Madrida, Maccabi je rekordnom večeri koš Perasovićeve Baskonije, Himki je prekinuo pobjednički niz Armani Milana, Anadolu Efes umalo je ispustio 25 koševa prednosti protiv Zenita, dok je Alba Berlin nakon dva produžetka svladala Panathinaikos...

Himki je na domaćem terenu ostao neporažen, a u ovom kolu prekinuo je niz Armani Milana od šest uzastopnih pobjeda. Ruska momčad slavila je sa 87:79, a ključnim se pokazala serija 11:0 na sredinom posljednje četvrtine kojom je otišla na 12 koševa viška (80:68).

Aleksej Šved predvodio je Himki s 24 poena i sedam dodavanja, dok je Jonas Jerebko dodao 19 koševa. Milan je predvodio Luis Scola sa 16 koševa, Michael Roll dodao je 14 poena.

Iako je tijekom treće četvrtine imao čak 25 koševa prednosti, Anadolu Efes ipak je morao strepiti do kraja protiv Zenit St. Peterburga. Ruska momčad trpala je iz svih pozicija u posljednjoj četvrtini, u tom periodu ubacila čak 38 poena, međutim, Efes se uspio othrvati te na kraju slaviti sa 90:88.

Vasilije Micić bio je najbolji kod Efesa s 24 poena, dok je Shane Larkin susret zaključio s 22 koša i pet dodavanja. Austin Hollins s 26 koševa i Gustavo Ayon s 21 košem predvodili su Zenit koji je sada pao na omjer 2-6.

Nakon dva produžetka borbe do pobjede je stigla Alba Berlin na gostovanju kod Panathinaikosa rezultatom 106:105 čime je upisala drugo slavlje u cijeloj sezoni.

Prvi produžetak izborio je Panathinaikos koji je izjednačio na 88:88. U prvom produžetku Nikos Pappas ubacio je važne poene za Grke, no Martin Hermansson izjednačio je rezultat na 98:98. I u konačnici nakon 50 minuta igre, Luke Sikma tricom je donio Albi pobjedu, devet sekundi prije kraja.

Najbolji je u pobjedničkim redovima bio Hermannsson s 20 poena i deset asistencija, Landry Nnoko dodao je 17 koševa.

Čudesnu utakmicu odigrao je za domaćina Ioannis Papapetrou s 39 poena što je klupski euroligaški rekord po broju poena, a osmi najbolji u povijesti. Jacob Wiley dodao je 22 koša.

Klupski rekord od 17 ubačenih trica postavio je Maccabi koji je visoko slavio na gostovanju kod Perasovićeve Baskonije. Konačnih 113:83 dovoljno govori o razlici u današnjoj utakmici.

Scottie Wilbekin predvodio je Maccabi s 20 poena (6/8 trica), Elijah Bryant ubacio je 19 koševa, a John DiBartolomeo i Nate Wolters po 14 koševa. Sjajan je kod Baskonije bio Tornike Šengelia s 31 poenom, Patricio Garino dodao je 24 koša.

Iza nas je i prvi "El Clasico" ove sezone u kojem je do pobjede na domaćem terenu stigao Real koji je svladao Barcelonu sa 86:76. Madriđani su ovom pobjedom stigli na omjer 5-3, dok je Barcelona pala na 6-2.

Nakon prve četvrtine Real je imao velikih 32:14, no uslijedila je serija Barcelone od 18:0 te dolazak u vodstvo na kraju poluvremenu (50:48). Međutim, domaćin je na početku nastavka poveo sa 61:50, ali Real je sačuvao vodstvo do kraja.

Pobjedničku momčad predvodio je Anthony Randolph sa 16 koševa, dok su Facundo Campazzo i Gabriel Deck dodali po 13 koševa.

Nikola Mirotić ubacio je 19 koševa kod Barcelone, Ante Tomić dodao je 13 poena (4/7 za dva, slobodna bacanja 5/5) i jedan skok za 19 i pol minuta na terenu.