EP 2020., kvalifikacije, skupina E, 16.11.2019, 20:45 h, Rujevica, Rijeka
Suci: Clément Turpin, Nicolas Danos, Cyril Gringore (Francuska)
Ivan Perišić 74'
3:1(0:1) Slovačka
Robert Boženik 32'
Slovačka

Hrvatska potvrdila vizu za Europsko prvenstvo, Slovaci dobili lekciju na Rujevici!

Jan Šneler • subota, 16.11.2019.

Hrvatska je izborila nastup na Europskom prvenstvu 2020. godine! Sjajan nastup na Rujevici i potpuno nadigrana Slovačka za očekivani prolazak na Europsko prvenstvo!

Lukaš Haraslin
63'
21
Michal Duriš
73'
13
Patrik Hrošovsky
80'
Pavel Hapal

Hrvatska je uspjela u svom planu. Iako još Mađarska, Wales i Slovačka moraju odigrati posljednje kolo i dodatno se boriti za mjesto na Europskom prvenstvu, Hrvatska to ne mora. U svom osmom kvalifikacijske skupine E, Vatreni su uvjerljivo slavili protiv Slovačke i potvrdili prvo mjesto u skupini. Nakon osam utakmica, Hrvatska ima 17 bodova uz pet pobjeda, dva remija i jedan poraz. Iako su kvalifikacije bile teške i Hrvatska nije bila uvijek na visokoj razini, posljednja utakmica ipak nije bila toliko stresna.

Hrvatska je imala sjajnu priliku već nakon pet minuta igre. Bruno Petković ostavio je loptu za Luku Modrića koji je bio sam na rubu šesnaesterca, ali je previše oklijevao i obrana Slovačke izbacila je loptu van opasnosti. Slovačka nije previše riskirala u početnoj fazi susreta, ali mora se priznati kako su i Vatreni bili prilično usporeni.

U 20. minuti Tin Jedvaj dobro je ubacio u šesnaesterac, Petković je bio potpuno sam, ali slabo je pucao. Pet minuta kasnije, Nikola Vlašić je pucao glavom s desetak metara, ali Martin Dubravka bio je na mjestu i odbio je loptu u korner. Nakon pola sata igre, vidjeli smo prvi ozbiljniji pokušaj Slovaka. Peter Pekarik pobjegao je Anti Rebiću, ali Dominik Livaković sjajno je izašao s vrata i skrativši kut obranio udarac slovačkom beku.

Nažalost, dvije minute kasnije, Slovačka je došla do vodstva. Slabo je reagirala hrvatska obrana, Stanislav Lobotka ubacio je u peterac gdje je Robert Boženik pobjegao Dini Periću i skrenuo loptu u mrežu. Iako je gol bio „hladan tuš“ za Vatrene, nije trebalo dugo čekati na novu priliku Hrvatske. U 36. minuti Rebić sjajno pronalazi Ivana Perišića koji je bio sam na par metara, no njegov udarac glavom Dubravka lako zaustavlja.

Tri minute kasnije, Petković je s ruba šesnaesterca iz pada silovito tukao, ali još jednom sjajni slovački vratar spašava svoju momčad. Poluvrijeme je silovitim udarcem zaključio Boženik, ali i Livaković s druge strane pokazuje kako je vrlo siguran na vratima.

Drugo poluvrijeme Hrvatska je počela u istom sastavu, iako je bilo jasno kako će trebati nešto mijenjati jer nisu svi današnji prvotimci bili na visokoj razini. Uvodnih desetak minuta nije bilo pretjerano uzbudljivo, ali u 56. minuti Hrvatska konačno dolazi do pogotka. Perić je borbeno osvojio jednu loptu koja je došla do Vlašića čiji vrlo precizni udarac s dvadesetak metara Dubravka nije mogao zaustaviti.

Croatia - Slovakia Rezultati uživo

Samo četiri minute kasnije, Hrvatska je potpuno preokrenula rezultat. Modrić je izveo korner, najviši u skoku bio je Petković koji glavom zakucava za 2:1. U 62. minuti, Petković je mogao potpuno slomiti Slovake, ali Dubravka je uspio otkloniti opasnost. Slovacima su dva primljena pogotka znatno pomrsila planove, a Robert Mak potrudio se da situacija bude još teža. Josip Brekalo koji je ušao umjesto indisponiranog Rebića pobjegao je Maku koji ga ruši povlačenjem za dres i zarađuje opravdano drugi žuti, odnosno isključujući crveni karton.

Hrvatska je imala prednost kako rezultatsku tako i u broju igrača na terenu i trebalo je samo zaključiti posao. U 70. minuti, Perišić je lijepo proigrao Brekala koji zaobilazi Dubravku, ali odlazi previše iskosa da bi uputio bolji udarac. Ipak, četiri minute kasnije, Hrvatska je uspjela doći do trećeg pogotka. Ubacio je Borna Barišić, a iz pada prekrasnim udarcem pogodio Perišić.

Slovačka više nije imala šanse, naročito s igračem manje te je postalo jasno svima da je pobjeda Hrvatske izvjesna. Ipak, Vatreni su nastavili napadati, imali neke dobre prilike, no rezultat se nije mijenjao. Uvelike je za to zaslužan Dubravka koji je unatoč porazu, branio na vrlo visokoj razini.