Ispali Brighton i Aston Villa, Watford i Cardiff moraju na uzvrat

Matej Kačan • subota, 04.01.2020.

Od 16:30 sati odigran je novi naramak utakmica engleskog FA Cupa, a vidjeli smo i nekoliko iznenađenja...

U dvoboju dva drugoligaša šesnaestinu finala FA Cupa izborio je Brentford pobjedom nad Stokeom kod kuće. Susret je u prvom dijelu bio dosta izjednačen, a utakmicu je u korist domaćina prelomio Marcondes pogotkom u 43. minuti. Nakon toga je u drugom dijelu Stoke preuzeo inicijativu, ali do pogotka nije došao pa završava svoj put u ovosezonskom izdanju FA Cupa.

Svoje putovanje završio je i Brighton te je njegovo ispadanje od drugoligaša Sheffield Wednesdayja pristojno iznenađenje, pogotovo ako uzmemo u obzir da je premijerligaš igrao kod kuće. Gosti su pokazali zube te su igrali ravnopravnu partiju protiv momčadi iz višeg ranga, a to im se isplatilo u 65. minuti kada Reach postiže prvi i posljednji pogodak na susretu za veliko slavlje.

Neugodno iznenađenje na svom terenu je doživio i Cardiff. Velški klub koji se natječe u drugom razredu engleskog nogometa kod kuće je remizirao protiv četvrtoligaša Carlislea te će morati na uzvrat u goste ekipi koja se natječe u engleskoj League Two. Moglo je biti i gore po Cardiff koji je gubio s 0:2 na poluvremenu nakon što su golove postigli Bridge koji je pospremio odbijanac iz svog promašenog kaznenog udarca te McKirdy u nadoknadi prvog poluvremena. Cardiff su spasili Paterson u 50. te Whyte u 55. minuti pa velška momčad ipak ima šansu osvjetlati svoj obraz kod niželigaša.

Još jedan premijerligaš koji je ispao je Aston Villa. Lovre Kalinić s klupe je gledao poraz svoje ekipe u gostima kod Fulhama. Momčad iz Championshipa je nakon mirnog prvog dijela povela s 1:0 u 54. preko Knockaerta, a izjednačio je El-Ghazi. Pobjedu i prolaz Fulhamu ipak donosi Arter u 74. minuti, tek dvije minute nakon što je ušao u igru.

Oxford United koji se natječe u trećem razredu engleskog nogometa nije imao problema s petoligašem Hartlepoolom pa je slavio s 4:1 iako je gubio od devete minute i pogotka Kitchinga sve do 52. i izjednačenja Halla. Nakon toga se otvorilo za domaćina poznatog po sveučilištu pa je do kraja zabio još tri komada i bez stresa ide dalje.

Vrlo sadržajnu utakmicu odigrao je premijerligaš Norwich koji je potvrdio svoj status u gostima kod Prestona. Već do 40. minute bilo je 0:3, a strijelci su Idah dva puta i Hernandez. U 48. je smanjio Bodin, ali u 61. Idah iz penala kompletira svoj hat-trick. Počasni pogodak za 2:4 djelo je Harropa u 84. minuti.

Jedna od momčadi koje će morati na revanš je i Reading koji je u Championshipu u sjajnoj formi, ali je Blackpool iz League One izdržao s remijem i kod kuće će imati novu priliku za iznenađenje. Dvaput je Blackpool vodio i imao drugoligaša na konopcima, ali se Reading dvaput vraćao. Priliku za treći nokaut imao je Gnanduillet, ali je promašio kazneni udarac i ove dvije ekipe će igrati novu utakmicu.

Novu utakmicu će morati igrati i Watford koji se propisno osramotio 3:3 remijem protiv trećeligaša Tranmerea. Watford je preko Dele-Bashirua, Chalobaha i Pereyre vodio s 3:0 do 65. minute da bi sve prosuo u zadnjih 25 minuta, a heroj za remi bio je Mullin iz jedanaesterca.

Iznenađenje zato nije dopustio Southampton koji je kod kuće s 2:0 nadvisio Huddersfield koji se natječe u Championshipu. Dovoljni za mirnu pobjedu bili su golovi u drugom poluvremenu koji su djela Smallbonea i Vokinsa.