HT Prva liga, 20. kolo, 31.01.2020, 18:00 h, Stadion ŠRC Zaprešić
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Ivica Modrić (Zagreb), Robi Kezele (Rijeka)
2:0(2:0) Istra 1961
Istra 1961

Inter u prvih pola sata do pobjede u povijesnom susretu

Matej Kačan • petak, 31.01.2020.

Proljetni dio HT Prve lige krenuo je derbijem začelja u kojem je Inter svladao Istru 1961 s 2:0, a susret je obilježila prva mogućnost upotrebe VAR-a u hrvatskom nogometu...

Borna Bilobrk
75'
34
Oussama Zamouri
82'
32
Mihael Benčić
82'
Željko Petrović
30
(do 67')
35
(do 60')
Ivan Prelec

Napokon se i to dogodilo, vratio nam se HNL. Počeo je proljetni dio HT Prve lige, a prva utakmica između Intera i Istre 1961 je dobila i povijesni karakter. Naime, u Zaprešiću je po prvi put u hrvatskom profesionalnom nogometu upotrebljen VAR, a čast je ponio glavni sudac Ivan Bebek.

Što se same igre tiče, Istra je nastupila napadački i s inicijativom, ali je Inter bio ubojit te je s dva fantastična poteza riješio susret već u prvom dijelu. Tako je bilo i u uvodnim minutama, Istra je imala loptu u nogama, ali većih uzbuđenja nije bilo.

U 11. minuti dogodilo se prvo uzbuđenje koje je odmah rezultiralo pogotkom, i to kakvim. Nakon jednog kornera za Inter lopta se odbila nekoliko puta, a posljednji odbijanac došao je do mladog Josipa Mitrovića koji poteže sjajan volej s desne strane šesnaesterca u suprotni kut Istrinog gola. Bilo je to neobranjivo i vrlo efektno, a Mitrović se u proslavi pogotka pridružio mnogim svojim sportskim kolegama pokazavši prstima broj 24 u čast preminulog Kobea Bryanta.

I nakon pogotka nastavila se slična priča kao i prije. Loptu je preuzela Istra koja je imala nekoliko situacija ispred gola domaćina, a najaktivnije je bio Gržan. U 25. minuti bilježimo udarac Fintića iz slobodnog udarca koji je otišao pokraj vrata.

Zato je samo minutu kasnije Inter sjajnim individualnim potezom došao do 2:0. Frano Mlinar je s nekih 30 metara od gola Istre poslao izvrsno dubinsko ubacivanje koje je tražilo Mamuta, ali je do lopte prvi došao i glavom ju je probao očistiti Bosančić koji je bio te nesreće da je loptu poslao ravno u mrežu za autogol.

Taj je pogodak rezultirao i djelićem povijesti jer je sudac Bebek aktivirao VAR provjeru za slučaj da je Mamut prilikom ubacivanja bio u zaleđu, ali sve je bilo čisto i domaćin slavi po drugi put. Imao je Mamut još jednu priliku u 35. minuti. Ubačaj je iz kornera ovaj put došao do njegove glave, ali mu je udarac obranjen, a iz odbijanca Serderov puca u vanjski dio mreže pa se na poluvrijeme odlazi s 2:0.

U prvih 15 minuta drugog dijela nije se dogodilo ništa specijalno. Imala je Istra period pritiska s tri uzastopna kornera, ali ništa se iz njih nije izrodilo. Pokušavali su Istrani svim silama doći do pogotka i nade, došli su do kraja do čak 11 udaraca, ali ništa od toga nije bilo opasno pa Inter dolazi do važna tri boda kao zalog za borbu za ostanak do kraja sezone.

U sljedećem kolu će Inter gostovati u Osijeku, dok će Istra priliku za popravak imati protiv Varaždina.