HT Prva liga, 21. kolo, 08.02.2020, 17:30 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Igor Pajač, Bojan Zobenica, Vedran Đurak
1:0(1:0) Lokomotiva
Lokomotiva

Eduok opet zabio, Hajduk izdržao s desetoricom za nova tri boda

Matej Kačan • subota, 08.02.2020.

Nogometaši Hajduka upisali su drugu pobjedu u proljetnom dijelu HT Prve lige. Na Poljudu je s minimalnih 1:0 svladana Lokomotiva...

Nakon dva oprečna poluvremena u kojem je Hajduk mogao zabiti više u prvom, ali i primiti pogodak u drugom poluvremenu ipak je s 1:0 svladana Lokomotiva. Dosad najteži ispit na klupi Hajduka za Igora Tudora je položen s prolaznom ocjenom zahvaljujući pogotku Samuela Eduoka iz 28. minute.

Jako dobro je Hajduk ušao u susret i odigrao prvo poluvrijeme. Sve što smo od nogometa gledali se uglavnom odvijalo na polovici lokomotive i to na njezinoj desnoj strani koju je pokrivao Fran Karačić, a gdje su za Hajduk napadali Jakoliš i Jairo. Imali su bijeli nekoliko dobrih i lijepih kombinacija, ali je nedostajao zadnji potez koji bi doveo do prave šanse.

Ni s druge strane nije bilo ništa bolje jer Lokosi nisu uspjeli slomiti visoki pritisak Splićana te u prvih 45 minuta nisu došli niti do udarca. Zato je iz prvog velikog uzbuđenja u 28. minuti Hajduk i poveo. Caktaš je na desnoj strani nakon kombinacije tražio Josipa Juranovića, ali se lopta odbila od noge gostujućeg igrača te je otišla u prostor ispred šesnaesterca gdje ju je pokupio Eduok.

Nigerijac je pretrčao Kolingera te je sigurno pogodio mrežu za 1:0. Slična situacija se ponovila i u 39. minuti, opet je Eduok brži od Kolingera, ali ovaj put stoper Lokomotive to rješava prekršajem za žuti karton, a iz slobodnog udarca s nekih 20 metara je Caktaš loptom pogodio Petraka ravno u glavu te ga je nokautirao.

Samo tri minute kasnije Hajduk ima zicer, a opet je središnji akter Eduok. Nakon jako lijepe kombinacije po desnoj strani je prizemnu loptu poslao Jairo, a nju je na desetak metara dočekao Eduok koji iz prve puca po sredini, ali Ivo Grbić već iz pada brani nogama i na poluvrijeme se ide s 1:0.

U drugi dio je ušla neka druga Lokomotiva koja je krenula napadati. Hajduku je izašao Jairo i oštrica domaćina je otupjela, a za goste su prijetili Jakić i Uzuni. Imao je Jakoliš šansu iz šesnaesterca u 77., ali je pucao preslabo i za Grbića prelako, a nakon toga kreće velika dominacija Lokomotive.

Pritisnuo je gost Bijele u svojih 30 metara i svako malo se odvijala nekakva gužva u šesnaestercu Hajduka. U 86. je u povijest ušao Nihad Mujakić koji je u svom debiju za Hajduk dobio crveni karton. Uzuni je pobjegao mladom Stipi Radiću, a novo pojačanje Hajduka ga ruši s leđa na rubu šesnaesterca za izravni crveni karton.

Ništa od tog slobodnog udarca nije bilo, a dokraja je Lokomotiva prijetila i ubacivala u Hajdukov kazneni prostor. No konkretne šanse nije bilo i Bijelu su preživjeli za treću pobjedu u nizu, a drugu od povratka Igora Tudora na klupu.

Hajduk je ovom pobjedom iskoristio kiks Osijeka te mu je pobjegao na šest bodova prednosti, dok je Rijeka treća s utakmicom manje. Lokomotiva je ostala na petom mjestu i 31 bodu te je samo jedan bod ispred Gorice uz utakmicu viška.