Četvrtfinala Europe Cupa počela dramama, Planinić i Žganec poveli

Matej Kačan • srijeda, 04.03.2020.

Odigrani su prvi susreti četvrtfinala Fibinog Europe Cupa, a prva dva susreta su odmah ponudila drame s rezultatima na pola koša. Cluj je poveo protiv Bejruta uz doprinos Darka Planinića i Karla Žganeca...

Košarkaši Cluja uspjeli su iskoristiti prednost domaćeg terena protiv Bejruta, ali im je za to bila potrebna drama i čupanje pobjede. Nakon što je Cluj vodio s devet poena prednosti na poluvremenu, gosti su sve nadoknadili te smo u završnici imali egal.

Štoviše, u posljednju minutu susreta se ušlo s 80:79 za goste, a onda je ključan koš za 81:80 postigao Darko Planinić 40 sekundi do kraja. No nije se to ispostavilo poenima za pobjedu jer na 82:81 vraća Nate Linhart, a junak Cluja je na kraju ispao Darryl Leon Peak Jr. koji je zakucavanjem 16 sekundi prije kraja postavio konačan rezultat od 83:82. Imao je Linhart još jednu priliku za šok, ali je dvije sekunde do kraja promašio pokušaj za pobjedu.

Peak Jr. je s 19 poena i vodio domaćina, a 15 je dodao Donatas Tarolis. Planinić je za 21 minutu ubacio 10 poena (5/8 iz igre) uz ključna dva poena u završnici, a dodao je i četiri skoka te dva dodavanja. Karlo Žganec je za 24 minute ubacio sedam poena uz slab (2/5) šut iz igre i 2/4 s linije slobodnih bacanja, ali je uz to imao raznovrsnih pet skokova i četiri asistencije.

Ni u Istanbulu u dvoboju Bašakšehira i Ventspilsa nije nedostajalo drame. Gosti su na poluvremenu vodili s deset poena prednosti, ali je turska momčad u drugom poluvremenu nadoknadila sve te je došla do tijesne pobjede. Junak pobjede bio je Mangok Mathiang koji je pogodio bacanje za 78:77, ali je i promašio drugo te je ostavio mogućnost pobjede Latvijcima. Posljednju priliku je imao Thimothy Shorts, ali je promašio polaganje te Turci uzimaju vrijednu pobjedu i vodstvo u seriji.

24 poena je kod pobjednika postigao Cameron Clark, a četiri manje je dodao Trae Golden uz 15 poena junaka Mathianga. Shorts je usprkos promašenoj prilici za pobjedu dovio Ventspils sa 16 poena i devet dodavanja.

Bez prevelike drame je u svojoj seriji poveo danski Bakken koji je sa 79:66 sigurno svladao Tsmoki iz Minska. Bakken Bearsi su slabije krenuli te su na koncu prve dionice gubili s devet poena razlike, ali su do kraja sve okrenuli, a ključna se serija dogodila u drugoj dionici u kojoj je minus devet pretvoreno u plus dva na poluvremenu.

Nakon ulaska u posljednju dionicu s četiri poena viška, Bearsi su u zadnjih deset minuta zabili čak 27 poena te su stigli do ipak sigurne pobjede i vodstva. Bakken je s 14 poena vodio Ryan Evans, a 13 je upisao Tylor Ongwae. Obojica su svojim poenima dodali po osam skokova.

Najveći favorit ovog natjecanja svakako bi trebala biti Pinar Karsiyaka koja je u doigravanje krenula maksimalno ozbiljno i uvjerljivo na gostovanju kod Kijeva. Već na poluvremenu je bilo osam razlike za Turke koji su to povećali na 18 razlike u dobroj posljednjoj dionici za konačnih 89:71.

Po 16 su kod pobjednika upisali Amath M'Baye i Jordan Morgan, dok je isti broj poena kod Kijeva ubacio Bogdan Bliznyuk. Uzvrati ovih susreta su na rasporedu za tjedan dana, u srijedu 11. ožujka.