HT Prva liga, 26. kolo, 08.03.2020, 17:30 h, Rujevica, gledatelja: 7326
Suci: Damir Batinić, Goran Pataki, Marjan Tomas
2:0 Hajduk
Hajduk

Rijeka promašivala, ali ipak slavila protiv nemoćnog Hajduka

Matej Kačan • nedjelja, 08.03.2020.

Nogometaši Rijeke su u jadranskom dvoboju protiv Hajduka potpuno nadigrali protivnika te su u direktnom dvoboju za drugo mjesto ljestvice slavili sa sigurnih 2:0, a moglo je biti i više...

Od dvoboja druge i treće ekipe koju razdvaja samo bod bi očekivali spektakl, ali se u Rijeci u nedjelju Hajduk praktički nije ni pojavio. Nakon silnih promašaja domaćina u prvom dijelu su dvije lopte u drugom poluvremenu pronašli svoj put u mrežu pa Rijeka upisuje sigurnu 2:0 pobjedu koja je morala biti i uvjerljivija.

Splićani su nulu na poluvremenu zadržali samo zahvaljujući okviru vrata i Josipu Posavcu. U prvih 20 minuta nismo vidjeli previše, tek jednu veliku priliku za domaćina.

Rijeka je ritmom gazila Hajduk koji nije mogao odgovoriti na visoku agresivnost riječkih veznjaka na sredini terena gdje se utakmica nekako i lomila. Rijeka je dobivenim duelima oko centra brzo izbacivala krilne igrače te je dolazila do šesnaesterca Hajduka.

Baš s krila je u 10. minuti došla prva prilika jer je Franko Andrijašević glavom odložio loptu sa strane za Tibora Halilovića koji s dvadesetak metara puca iznad hajdučkih vrata, a samo minuti s desne strane prijeti Raspopović, no Posavec brani.

U 25. minuti Rijeka gađa prečku nakon što je opet s desne strane Čolak pronašao Gorgona koji s 11 metara gađa gredu, a iz odbijanca je Halilović s peterca pucao, no Posavec opet spašava Hajduk.

Kako je vrijeme prolazilo tako je Rijeka rasla i bivala sve bolja, a Hajduk se tome teško odupirao. U 35. opet Rijeka skoro dolazi do vodstva, ali se opet ispriječio okvir gola. Ovaj put je Andrijašević u šesnaestercu Hajduka izborio priliku za šut nakon lijepog driblinga, a onda je iskosa s desne strane svladao Posavca, ali ne i stativu.

U 38. minuti je Hajduk pokazao bar nešto preko Caktaša iz daljine, a pred kraj prvog dijela je opet pucao, ali i promašio Halilović koji je opet iskoristio Rijekinu desnu, a Hajdukovu lijevu šuplju stranu za šut s ruba šesnaeserca koji odlazi kraj vrata pa hajduk tek ludom srećom ima 0:0 na poluvremenu.

Apsolutno ništa Hajduk nije mogao ni u drugom poluvremenu, a nakon 15 minuta igre u drugom dijelu je ponestalo sreće i Posavcu. Nakon što je vratar Hajduka fantastično skinuo udarce Čolaku i Gorgonu u 48. i 49. minuti, u 61. nije bilo sreće.

Gorgon je dugom loptom uposlio Čolaka iza Hajdukove obrane, a Posavec je izašao s vrata da bi to očistio. No lopta se od njega odbila natrag Čolaku koji se u šesnaestercu okrenuo te je dobrim udarcem pogodio Hajdukova vrata usprkos tome što je u međuvremenu dotrčalo nekoliko gostujućih braniča.

U 72. minuti Rijeka dolazi i do drugog pogotka. Gorgon je pucao s ruba šesnaesterca, a lopta je u ruku pogodila Caktaša. No sudac Batinić je nakon VAR provjere ipak pokazao na bijelu točku s koje Gorgon šalje Posavca u jednu, a loptu u drugu stranu za velikih 2:0 Rijeke i praktički riješen susret.

Nakon pogotka se igra primirila i Rijeka je večeras neopasnom Hajduku dozvolila malo primicanje na svoju polovicu dok se treći gol tražio iz tranzicije. Bilo je još nekoliko obećavajućih situacija pred gostujućim golom, ali se previše kompliciralo i nije bio opasnih udaraca.

Ovom je pobjedom Rijeka došla do 47. boda te je skočila na drugo mjesto ljestvice s dva boda ispred Hajduka kojem slijedi nešto lakši set susreta nakon što je u utakmicama s tri glavna rivala osvojio tek bod.