HT Prva liga, 27. kolo, 07.06.2020, 18:55 h, Aldo Drosina
Suci: Dario Bel (Osijek), Marjan Tomas (Vladislavci), Kruno Šarić (Županja)
Robert Murić 90'+3'
Rijeka

Istru u hrabrom nastupu koštali promašaji, Rijeka s tri boda na drugo mjesto

Matej Kačan • nedjelja, 07.06.2020.

27. kolo HT prve lige nastavljeno je susjedskim dvobojem Istre 1961 i Rijeke gdje je gost spretnom pobjedom na Drosini vratio svoje drugo mjesto ispred Hajduka...

Jako dobru partiju u većem dijelu svog povratničkog susreta je protiv Rijeke pružila Istra 1961, ali je domaćinu u nedjelju na Drosini nedostajalo mirnoće u završnici. Kvalitetna momčad kakva je Rijeka je to znala kazniti u svom drugom nastupu nakon pauze pa je uz malo dobre igre slavila s 3:1.

U prvom poluvremenu je Istra nastupila hrabro te je ponudila više, ali se brzo našla u zaostatku. Već u petoj minuti Einar Galilea radi prekršaj na 20-ak metara od vrata, a slobodni udarac je Stjepan Lončar sjajno smjestio u kut za vodstvo gostiju.

Osim tog pogotka u prvom dijelu Rijeka nije ponudila mnogo. Domaća momčad je zaigrala poprilično čvrsto i iako je dopustila posjed lopte gostima, opasne smo situacije gledali iz istarskih napada.

Pokušavali su redom Guzina u 18. i 21. te Blagojević s ruba kaznenog prostora u 29., ali nije bilo prave opasnosti po gol Rijeke koja je dosta griješila u sredini te se nije razvilo mnogo lijepog nogometa u prvih 45 minuta.

I početak drugog dijela je pripao Istri koja ide preko Delića i sjajnog udarca glavom Guzine, ali je riječki junaku tim trenucima Pandur koji spašava vodstvo gostiju. Teško je bilo za očekivati da momčad kvalitete Rijeke neće kazniti sve te promašaje, a kazna je stigla u 70. minuti.

Možda je Istra do tada zaslužila bod, ali se nakon jedne dijagonale na desnom krilu našao Tomečak koji je ubacio lijevom nogom, a lopta je pronašla glavu Čolaka u jako sličnoj situaciji kao i Guzina na drugoj strani ranije.

No napadač Rijeke je bio uspješniji od svog istarskog kolege pa trzajem glave šalje loptu u mrežu za 2:0 i mirno more za Rijeku. Istra je nakon toga pokušala preko brze tranzicije doći do povratka u aktivnu utakmicu, a to uspijeva tek pred sam kraj.

Sijevnula je brza kontra te je lopta došla do Gržana na lijevom krilu koji lijepom driblingom vara svog čuvara i šalje oštru, prizemnu loptu na peterac gdje je Perić-Komšić spreman za pogodak i 2:1. Tražili su Riječani zaleđe, ali VAR nije bio u funkciji od 60. minute do same završnice u nadoknadi. Imao je nedugo nakon Robert Murić priliku iz slobodnog udarca sa sličnog mjesta s kojeg je Lončar pogodio za 1:0, ali sve završava kornerom.

Zabio je ipak Murić na samom kraju lijepim lobom preko istrčalog Duke nakon što je obrana Istre zaspala na offside zamci. Provjeravao se pogodak zbog zaleđa, ali je sve čisto i Rijeka ipak bez većeg stresa završava susret.

Istra je tako ostala na osmom mjestu s 19 bodova, dva više od Intera i Varaždina koji su također gubili, dok se Rijeka važnom pobjedom vratila na drugo mjesto s dva boda ispred Hajduka te četiri ispred Lokomotive koju čeka susret s Osijekom.