HT Prva liga, 30. kolo, 20.06.2020, 21:05 h, Gradski stadion Varaždin
Suci: Tihomir Pejin (Donji Miholjac), Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Vladislavci)
3:0(0:0) Istra 1961
Istra 1961

Istra prijetila, Varaždin zabijao i došao do osmog mjesta

Matej Kačan • subota, 20.06.2020.

Sjajna forma Varaždina se nastavila u direktnom dvoboju za ostanak. Sjajnim drugim poluvremenom je momčad Samira Toplaka svladala Istru 1961 s 3:0 te ju je preskočila na osmom mjestu...

Toliko puta viđena tragedija Istre 1961 i Ivana Preleca dobila je svoju novu reprizu, ovaj put u Varaždinu. Scenarij je uvijek isti - Istra igra, prijeti, ali i promašuje. Tada primi pogodak i otvori se, a onda primi još jednog ili u ovom slučaju, još dva.

Samir Toplak je nakon remija protiv Rijeke poželio da njegova momčad više napada i želje su mu se ostvarile. Varaždin je protiv Hajduka i Istre ostvario šest bodova uz isto toliko pogodaka i sad je osmi s 24 boda, dva više od svog današnjeg protivnika i ostanak je vrlo blizu.

Krenula je Istra s vrlo visokim pritiskom i boljom igrom, ali i s toliko pehova. Prvo su goste napale ozljede jer je prije susreta otpao desni bek Marin Grujević. Njega je zamijenio Martin Franić koji je sam doživio ozljedu nakon starta Drožđeka pa je morao vani u šestoj minuti.

No ni to na startu nije omelo goste koji su poslali Guzinu da trkom i pritiskom terorizira stopere Varaždina, tako opstruirajući domaću izgradnju napada. Iz takve postavke je Istra osvajala dosta lopti na sredini terena u zračnim duelima i iz toga je slijedila tranzicija i mnoštvo šansi.

Tako u 18. nakon trka po lijevoj strani centrira Markus Pavić, a lopta je umjesto glava suigrača zamalo našla gol, ali ipak sreće nije bilo. U 30. je opet Pavić povukao te je uposlio Delića koji gađa pokraj gola.

Varaždin se nikako nije mogao nametnuti dugim loptama na Obregona i na drugoj strani je stalno prijetio Delić, ali je Hajdukov igrač na posudbi uvijek imao potez viška te nije ulazio u prave šanse i udarce pa se na poluvrijeme ide s 0:0 uz pokušaje domaćina uglavnom iz prekida i daljine.

Početak drugog dijela je bio miran, a onda je uslijedila kratka pauza zbog kvara VAR sustava u 50. minuti. Nakon te pauze kao da se susret prelomio. Krenuo je igrati neki novi Varaždin i u 54. je pao pogodak koji je usmjerio susret na mlin domaćina.

Opet je Varaždin prijetio iz daljine i udarac Petra Mamića nije trebao biti ništa posebno. No lopta se od domaćeg bloka odbila na sedam metara te je sretno u prostor izbacila Obregona, a Kolumbijac ne griješi i nakon Hajduka kažnjava i Istru za 1:0.

To je bio znak da Istra mora napasti, ali nije bilo tu više mnogo od igre te se pokušavalo preskakanjem. Opet je probao Delić, ali je jači bio Nevistić. Nakon toga je Varaždin umrtvio utakmicu, odugovlačio s igrom, a živci su kod gostiju postajali sve tanji.

Sve se to isplatilo u posljednjih pet minuta kad su sijevnule dvije kontre koje su ubile utakmicu. Nakon kornera Istre se izrodila ubojita tranzicija iz koje je Mehdikhani pobjegao obrani i uposlio Drožđeka koji lako matira goste za svoj novi gol i nominaciju za heroja proljetnog dijela sezone za Varaždin.

Nakon toga se Istra otvorila još i više, a kontre su se samo redale. Točku na i je dao Petković koji je u kontri primio loptu na centru te je krenuo u sjajan solo prodor, nanizao dvojicu te je pogodio za 3:0 i veliko slavlje.

Varaždin je tako osmi s dva boda više od Istre, ali i sedam više od Intera s kojim igra u sljedećem kolu i pobjedom može poslati Zaprešićane u 2. HNL, a sebe u potpuni mir. Istra bi na eventualni poraz Intera voljela dodati neke bodove protiv Lokomotive pa da razmišlja o dodatnim kvalifikacijama ili osmom mjestu.