Hajduk - Zagreb: Pukla "petarda" i bez publike

Sudac: Ivan Novak (Varaždin)
Pomoćnici: Halaček (Virje) i Petrović (Valpovo)

HAJDUK: Pletikosa Stipe (7), Bulat Josip (6) (od 74. Vuković Hrvoje (-)), Jažić Ante (7), Grdić Anton (7), Bilić Slaven (7), Gjuzelov Igor (6), Miše Ante (7) (od 86. Lalić Vik (-)), Musa Igor (7.5), Baturina Mate (7.5), Leko Ivan (6.5), Bilić Mate (7) (od 90. Ribić Josip (-))

ZAGREB: Tomić Sandro (5), Surać Jakov (5), Rendulić Krunoslav (5.5), Stavrevski Goran (5.5) (od 86. Verhas Domagoj), Biškup Dražen (5.5), Osibov Marijo (5) (od 46. Vejić Hrvoje (5.5)), Čižmek Mario (6), Kosić Domagoj (6.5), Bule Nino (5.5), Lovrek Kruno (5.5) (od 78. Šimić Predrag (-)), Banović Ivica (6)

Strijelci: 1:0 - Baturina (45.), 2:0 - M.Bilić (57.), 3:0 - Leko (85.), 4:0 - M.Bilić (88.), 5:0 - Baturina (90.)

Žuti kartoni: Miše (44.) /Hajduk/, Banović (33.) /Zagreb/
Crveni kartoni: -

Pred sablasno praznim tribinama poljudske ljepotice, Hajduk je zabilježio najuvjerljiviju domaću pobjedu ove sezone. 5:0 protiv Zagreba malo je tko smio očekivati, nakon teških i neizvjesnih dvoboja u polufinalu Kupa. Ipak, prvenstveni ogledi kao da su "drugi svijet", Hajduk je ove sezone sva tri puta uvjerljivo nadjačao Zagreba, s ukupnom gol razlikom 11:0.

Prvo poluvrijeme nije dalo niti izbliza naslutiti ovakav rasplet na kraju. Igra se u prvih 45 minuta potpuno uklopila u otužni ambijent, novinarski notesi ostali su potpuno prazni. Morali smo tek, reda radi, pribilježiti neprecizne pokušaje Muse iz daljine u 13. i 42. minuti, te 17. minutu u kojoj je Slaven Bilić umalo savladao vlastitog vratara nakon ubačaja Bule. Stoga je i Hajdukovo vodsto nekako "palo s kruške", kada se sudac Novak (potpisano je "primirje" između njega i Hajduka, nakon one utakmice u Maksimiru prošle godine) već spremao poslati igrače na nezaslužen odmor. Zagrebova obrana darovala je loptu Anti Jažiću na sredini, Hajdukov brzonogi branič sjurio se u šesnaesterac, lijepo "slomivši" nekolicinu preostalih Zagrebaša i onda poslužio usamljenog Baturinu koji je s lakoćom prevario Tomića za 1:0.

"Duje - uz tebe smo"

Nogometaši Hajduka izašli su na travnjak u majicama na kojima je bila odštampana podrška klupskom blagajniku Duji Biliću, koji je nedavno pokušao samoubojstvo. "Duje - uz tebe smo", pisalo je na majicama, a Bilić je utakmicu gledao iz novinarske lože.

Početkom drugog dijela na obližnjoj zgradi, tzv. "Kineskom zidu", pojavila se grupica od dvadesetak navijača Hajduka, koja je na vrh zgrade izvjesila transparent "Hvala vam bijeli za 5 godina tuge".

Već početkom drugog dijela, u 47. minuti, Musa je uputio novu bombu sa dvadesetak metara, Tomić ju je vršcima prstiju uspio odbiti i uhvatiti prije naleta Baturine. Tri minute kasnije, svi su se razljutili na Matu Bilića koji nije asistirao Baturini u situaciji kada je ovaj mogao krenuti sam prema vratima gostiju, no "Bilić Drugi" se iskupio u 57. minuti, lijepim poluvolejem sa 18 metara uz desnu vratnicu Zagrebovog gola za 2:0.

Potom je nastupilo 10 minuta Zagreba; u 57. mintui Lovrek je nakon kornera pogodio gredu, razigrani Kosić (upravo je jutros dobio sina) u 66. nije imao dovoljno preciznosti nakon što je ušao zdesna u šesnaesterac. U 70. minuti Čižmek je proigrao Bulu, no ovaj nije bio precizan, a Pletikosa je ponovno akrobacijom spriječio smanjenje u 78. minuti, nakon što je akcija Čižmek - Rendulić izbacila Bulu u 100-postotnu šansu na nekoliko metara od Hajdukovog gola.

Pred praznim tribinama - Hajduk lako sa Zagrebom (Snimio: Dražen Patarčić)

Još do 85. minute rezultat je na semaforu bio nesigurnih 2:0, a onda su u završnih 5 minuta domaćini izvršili pravo rešetanje Tomićeve mreže, a u sva tri pogotka direktno je sudjelovao Mate Baturina. Najprije je dodao Leki loptu, nakon koje je ovaj krenuo sam prema Tomiću i lako poentirao za 3:0 u 85. minuti, a tri minute kasnije poslužio je Musu, čiji je udarac Tomić kratko odbio, a Mate Bilić pospremio u mrežu. U posljednjoj minuti Musa je obavio najveći dio posla, Baturina je ostavljen sam oči u oči s Tomićem i efektno ga prebacio za konačnih velikih 5:0.

Izjave:

Ante Miše, Hajduk: "Odigrali smo vrlo dobru utakmicu, iako smo se nakon drugog pogotka nesvjesno povukli u obranu. Zagreb nije iskoristio svoje šanse, a naš treći gol označio je i definitvni kraj utakmice. Teško je igrati u ovakvom ambijentu, ali čestitao bih svojim suigračima na pravom pristupu i odnosu. Pobjeda nam puno znači."

Ivo Šušak, trener Zagreba: "Što reći nakon poraza od 5:0? U najgorem trenutku smo primili prvi gol, našom greškom, na kraju prvog poluvremena i to je za nas bio šok. Nakon drugog primljenog gola, imali smo puno prilika zabiti i vratiti utakmicu u neizvjesnost, nismo uspjeli što je Hajduk na kraju znao kazniti i ja im čestitam. Za naš poraz krive su individualne pogreške."