Sparsi odigrali bolje i uzeli Splitu 'break' na Gripama

Matej Kačan • srijeda, 12.05.2021.

U prvoj utakmici razigravanja za ostanak u ABA ligi, košarkaši Splita su na domaćem terenu doživjeli hladan tuš porazom od Sparsa 76:70 te se moraju čupati u gostima...

Košarkaši Splita doveli su se u jako tešku situaciju glede ostanka u ABA ligi. Nitko u regularnoj sezoni nije očekivao ili se nije nadao padu u razigravanje, a i u dodatnim kvalifikacijama su Žuti doživjeli hladan tuš. Naime, prednost domaćeg terena su Žutima u prvoj utakmici uzeli Sparsi.

Momčad iz Sarajeva nikako nije bila za podcijeniti jer je vrlo čvrsta i konstantna, a to je i pokazala na Gripama gdje je praktički vodila od polovice prve četvrtine pa do samog kraja uz tek nekoliko trenutaka bolje igre Žutih i minimalnog vodstva domaćina.

Kenan Kamenjaš je u prvom poluvremenu terorizirao centre Žutih, u početnim minutama je već vezao devet poena i natjerao Marina Marića na probleme s prekršajima. Prvo poluvrijeme prolazi u konstantnom vodstvu Sparsa od četiri do sedam razlike, a Splićane u igri drži samo skok u napadu i dobra igra Lukovića.

Ni u drugom poluvremenu Split nije prelomio na željeni način, priključili su se i Babić tricama te Perković dobrim reakcijama na obje strane parketa, a Kamenjaš je stao, ali dovoljno je tek za približavanje u egal. Splićane u tim trenucima sputavaju brojne izgubljene lopte.

Zakucavanjem Lukovića je Split poveo na startu četvrte dionice sa 64:62, a onda i Perković tricom na sedam minuta do kraja postavlja 67:64. No, od tog trenutka Sparsi rade 7.0 i u posljednje tri minute ulaze s četiri poena viška.

Perković još jednom tricom smanjuje na pola koša razlike, ali Klavžar bacanjima pa Gediminas tricom rješavaju susret, postavljaju konačnih 76:70 i dovode Splićane na rub provalije. Split se mora vaditi već u subotu u Sarajevu kad će pokušati izboriti majstoricu.

Luković se kod Splita izdvojio s 19 poena i deset skokova, dok je 15 poena uz 11 skokova dodao Babić. 15 je ubacio i Perković. Kamenjaš je ostao na 19 poena kod Sparsa, 14 je dodao Hasandić, a 10 Klavžar.