EP 2020., skupina C, 1. kolo, 13.06.2021, 18:00 h, Bukurešt, Nacionalni stadion
Suci: Andreas Ekberg, Mehmet Culum, Stefan Hallberg (Švedska)
Goran Pandev 28'
Sjeverna Makedonija

Austrijanci do povijesne pobjede, Makedonci bez povijesnog boda

Matej Kačan • nedjelja, 13.06.2021.

U prvom susretu skupine C, nogometaši Austrije su u Bukureštu svladali momčad Sjeverne Makedonije s 3:1 za svoju povijesnu prvu pobjedu na Euru...

Philipp Lienhart
46'
7
Marko Arnautović
59'
11
Michael Gregoritsch
59'
14
Julian Baumgartlinger
90'+3'
6
Stefan Ilsanker
90'+4'
Egzon Bejtulai
63'
15
Tihomir Kostadinov
63'
7
Ivan Tričkovski
82'
26
Milan Ristovski
86'

Igor Angelovski

Trenutak genijalnosti i jedan potez Davida Alabe, a onda i podmetnuta noga Michaela Gregoritscha bili su dovoljni da sruše snove Makedonaca o povijesnom bodu na svom prvom nastupu na velikim natjecanjima.

Sjeverna Makedonija je punih 78 minuta živjela s nadom da će barem djelomično ponoviti uspjeh Finske od dana ranije i uspješno krenuti u svoju prvu avanturu na Euru. U Bukureštu su Makedonci krenuli s trojcem Ristovski-Velkoski-Ademi koji za kruh zarađuje na hrvatskim travnjacima, ali je nakon mirnog početka Austrija povela.

Igrala se 18. minuta kad je Marcel Sabitzer nabacio iz lijevog half-spacea, a na drugoj stativi je sjajni Stefan Lainer koji je akrobatskim skokom i udarcem iz prve svladao makedonskog vratara za 1:0.

Četiri minute slična šansa, ali je ovaj put zicer Kalajdžiću skinuo Dimitrievski. U 28. je i Sjeverna Makedonija izjednačila, praktički ni iz čega. Sabitzera je pogodila lopta i vratila se Bachmannu kojem ona ispada, a Goran Pandev je kupi i zabija za 2:2 s punih 37 godina kao drugi najstariji strijelac u povijesti Eura.

Nakon povijesnog prvog gola za Makedonce nije bilo mnogo igre, tek pokoja poluprilika Austrijanaca do poluvremena bez uspjeha. Pokazali su Makedonci dosta intenziteta i igre, oslanjali su se na kontre, ali su bili vrlo aktivni u izlascima naprijed i dopali su se mnogima na debiju.

Što se do pobjedničkog pogotka može izdvojiti iz drugog dijela bile su dvije prilike Sjeverne Makedonije. Prva je stigla u 49. nakon nove greške Bachmanna kojem je Nikolov skoro izblokirao ispucavanje i pogodio mrežu.

U 63. Nikolov ima pravu šansu, ali njegov udarac iz blizine brani Bachmann, a u 64. je Dimitrievski poveo u direktnom dvoboju protiv Gregoritscha koji je probao glavom. No, 14 minuta kasnije dogodio se revanš.

Alaba je s lijeve strane lijepo ubacio, napadač koji je ušao s klupe je pobjegao obrani iza leđa te je podmetnuo nogu taman ispred Dimitrievskog za pogodak i 2:1. Konačno rješenje susreta dogodilo se u 89. minuti kad je Marko Arnautović koji je nakon ubacivanja iz auta odigrao dupli pass s Lainerom te je izašao sam na vratara, predriblao ga i pogodio praznu mrežu.

Skoro je u nadoknadi pao i četvrti gol u mreži Makedonaca, ali je Dimitrievski skinuo loptu s noge Lainera koji je izašao sam na vratara. Do kraja je ostalo 3:1 za povijesnu prvu pobjedu Austrije na Eurima, dok su Makedonci ostali bez povijesnog boda.