EP 2020., skupina D, 3. kolo, 22.06.2021, 21:00 h, London, Wembley
Raheem Sterling 12'
Engleska

Englezi svladali Čehe koji padaju na treće mjesto

Matej Kačan • utorak, 22.06.2021.

Nogometaši Engleske ostvarili su drugu pobjedu u skupini D te u osminu finala idu s prvog mjesta. Engleska je na Wembleyju svladala Češku s 1:0...

Petr Ševčik
46'
21
Alex Kral
64'
19
Adam Hložek
64'
24
Tomaš Pekhart
75'
20
Matej Vydra
84'
Jordan Henderson
46'
11
Marcus Rashford
67'
26
Jude Bellingham
67'
15
Tyrone Mings
79'
17
Jadon Sancho
84'
Gareth Southgate

U susretu koji se igrao paralelno s onim Hrvatske i Škotske, Engleska je na svom Wembleyju minimalno svladala Češku te je izborila prvo mjesto skupine sa sedam bodova, dok je Češka pala na treće mjesto zbog manje zabijenih pogodaka od Hrvatske.

Englezi su opet odradili utakmicu po dobro poznatom ključu - silovit početak s nekoliko sjajnih šansi, a onda pogodak i povlačenje te kontrola do samog kraja. Krenulo je sjajno, već u drugoj minuti je Shaw na lijevoj strani poslao visoku dubinsku loptu, a iza leđa obrane utrčava Raheem Sterling.

Napadač Cityja lobao je golmana, ali je lopta završila na stativi. No, neće Sterling dugo čekati na popravljanje greške, u 12. minuti je s lijeve strane Jack Grealish poslao ubačaj na drugu stativu gdje je Saka spriječen u skoku, a Sterling je iz drugog plana na stativi lako glavom zatresao mrežu.

Nisu se Česi snašli u prvih pola sata pa u 26. minuti Tomas Vaclik skida zicer Kaneu, a onda su Englezi stali, a Česi krenuli po pogodak koji bi donio bod i prvo mjesto. Činilo se kao da domaćin ne bi imao ništa protiv tog raspleta jer su Englezi ostatak susreta promatrali suparnika.

No, Češka nije koristila šanse, pokušavali Holeš i Souček u prvom dijelu, ali na odmor se odlazi s vodstvom Engleza.

U drugom dijelu gotovo pola sata nije uopće bilo udaraca na gol, a glavna se situacija dogodila u 87. minuti kad je oporavljenik Jordan Henderson zabio gol, ali je to učinio iz zaleđa. Ipak, Englezi su izdržali, Česi nisu stvorili ništa ozbiljnije i završilo je 1:0.

Engleska u osmini finala ostaje na Wembleyju te čeka drugog iz skupine F, dok Česi idu ili na Nizozemsku u Budimpeštu ili na trećeg iz skupine E. Vrlo je zanimljivo i napomenuti da su Englezi osvojili sedam bodova uz gol-razliku od tek 2:0, a oba gola dao je Sterling.