Liga prvaka, kvalifikacije, 1. pretkolo, 07.07.2021, 19:00 h, Stadion u Maksimiru
Suci: Genc Nuza, Fatlum Berisha, Bujar Selimaj (Kosovo)

Jan Šneler • srijeda, 07.07.2021.

U prvom pretkolu Lige prvaka sve je izgledalo sjajno za Dinamo koji je imao veliko vodstvo, no nepotrebnim greškama Modri su dopustili Valuru da postigne dva pogotka i ostane u igri za prolaz...

Andri Adolphsson
66'
14
Sverrir Pall Hjaltisted
66'
4
Christian Köhler
66'
33
Almarr Ormarsson
79'
3
Johannes Vall
79'
Heimir Gudjonsson

Prva natjecateljska utakmica Dinama ove sezone ostavit će gorak okus. Modri su odlično otvorili utakmicu protiv islandskog Valura, imali veliku dominaciju i držali sve konce u svojim rukama, no na kraju Islanđani mogu biti iznimno zadovoljni rezultatom. Umjesto rutinske pobjede i mirnog uzvrata, Dinamo će ipak morati ozbiljnije shvatiti put u Reykjavik.

Od prve minute Dinamo je visoko pritisnuo Islanđane. Očekivano, Modri su nastojali što ranije riješiti pitanje pobjednika i odmoriti glavne igrače u uzvratnom susretu. Već nakon osme minute, Dinamo je uspio u svom naumu i postigao vodeći pogodak.

Lovro Majer ubacio je iz kornera, lopta je preletjela braniče Valura, a Arijan Ademi iz voleja s nekoliko metara pogodio za 1:0. Dinamo je i nakon pogotka nastavio sa sjajnim pritiskom i mogao vrlo brzo doći do drugog gola.

Duje Čop imao je nekoliko odličnih prilika, pogotovo onu u 15. minuti kada je iz blizine pucao, no vratar Valura uspješno je otklonio opasnost. Prilike su se nizale, Dinamo je imao apsolutno sve pod svojom kontrolom i Valur nije bio ni blizu Dinamovog gola.

U 39. minuti Čop je uputio novi udarac prema golu, Hannes Halldarsson brani, no lopta se odbija do Dinamovog napadača kojeg nepotrebno ruši Sebastian Starke Hedlund. Sudac Genc Nuza bez većeg razmišljanja pokazao je na bijelu točku, a jedanaesterac je mirno realizirao Majer.

Do kraja prvog dijela Dinamo je imao još jednu šansu, no Majerov udarac s dvadesetak metara pogađa okvir gola. U drugom dijelu, Dinamo je nastavio s ofenzivnom igrom. Damir Krznar očigledno je rekao igračima da nastave s pritiskom jer su Modri opet visoko pritisnuli.

Ponovno je Čop bio u centru pozornosti, nastojao je proigrati Majera, no Islanđani su uspjeli izbaciti loptu iz opasne zone. Ulaskom Lirima Kastratija, Dinamo je dobio na prodornosti po njegovoj strani, no preciznosti je nedostajalo u samoj završnici.

Konačno, u 71. minuti Dinamo je uspio slomiti bedemski blok Valura. Kastrati je povukao kontru, nešto slabije ubacio prema Čopu, koji ipak pušta loptu Ademiju, a kapetan Dinama ovakve prilike ne propušta. Dinamo je vodio s velikih 3:0, a u 81. minuti došla je šansa da Ademi upiše i hat trick.

Christian Kohler neoprezno je srušio kapetana Dinama u šesnaestercu, Ademi je preuzeo odgovornost, ali pucao je jako loše i Halldarsson je bez problema obranio njegov pokušaj. Sve je izgledalo sjajno, bez obzira na propušteni kazneni udarac, no jednako tako sve se promijenilo samo par minuta kasnije.

Umjesto da s 3:0 ode u Island na uzvratni susret koji bi bio formalnost, Dinamo je ostavio Valur u igri. U 87. minuti Petar Stojanović srušio je Gudmundura Tryggvasona u šesnaestercu i kosovski sudac pokazao je na bijelu točku.

Premda je Danijel Zagorac obranio udarac Kristinna Freyjra Sigurdssona, nakon odbijene lopte Islanđanin pogađa glavom za smanjenje zaostatka. Čak niti taj primljeni pogodak ne bi bio grozan da Rasmus Lauritsen nije napravio kardinalnu grešku u 89. minuti.

Nastojeći ispucati jednu loptu, pogodio je sebe u glavu, lopta je otišla do Andrija Adolphssona koji prebacuje Zagorca i pogađa za konačnih 3:2. Tako je umjesto lagana pobjede i mirnog uzvrata Dinamo ostavio Valur u igri kojem treba samo pobjeda s jedan razlike da izbore barem produžetke.

Jasno se pokazalo kako je razlika u kvaliteti velika, no Krznar i njegov stručni stožer nikako ne mogu biti zadovoljni. Na uzvratu u utorak, Dinamo neće moći igrati s kombiniranom postavom već će se opet morati računati na niz prvotimaca.