Ostali sportovi

Rusi i Britanci obilježili muške utrke, prva plivačica olimpijka s Aljaske uzela zlato

Branimir Korać • utorak, 27.07.2021.

Vrlo zanimljiv bio je finalni plivački dan, a podijeljena su četiri kompleta medalja. Zlata su otišla u četiri različite reprezentacije...

Sjajna utrka odmah na 200 metara slobodno gdje je do posljednjih centimetara vođena velika bitka. Prvi put nakon 1908. godina dvojica Britanaca našli su se na postolju i to Tom Dean na vrhu ispred favoriziranog Duncana Scotta.

150 metara vodio je Korejac Sunwoo Kim koji je imao i prolaze za novi svjetski rekord, ali se preforsirao i potpuno pao u zadnjih 50 metara te završio na sedmom mjestu.

Aktualna svjetska rekorderka Kaylee McKeown odnijela je zlato na 100 leđno i to sa samo dvije stotinke sporijim vremenom od svog svjetskog rekorda koji je postavila u Sydneyju mjesec dana uoči Igara.

Ovdje je ponovno izdominirala u drugih 50 metara, sjajnim finišom uspjela se odvojiti i slaviti ispred Kanađanke Masse i Amerikanke Regan Smith.

Novi europski rekord postavljen je na 100 leđno u velikom ruskom dvoboju između Evgenija Rilova i Klimenta Kolesnikova. Rilovu je inače udarna disciplina 200 leđno, ali i ovdje na upola kraćoj stazi bio je jako brz.

Uoči utrke očekivala se bitka između Kolesnikova i Ryana Murphyja, ali planove im je pokvario Rilov koji je odnio zlatno odličje.

Veliku priču ispisala je i mlada Lydia Jacoby koja je prva plivačica s Aljaske koja je nastupila na Olimpijskim igrama i odmah je osvojila zlato. Odradila je sjajnu utrku na 100 prsno i pokupila simpatije.

Iza nje ostale su favorizirane Tatjana Schoenmaker i Lily King koje nisu imale odgovor na sjajnu utrku Jacoby. Tako je srušen ogroman niz nepobjedivosti sjajne King.